שתף קטע נבחר

הנשיא האירופי: אני פלגמטי, ממש כמו הבריטים

הרמן ון-רומפוי ישב ושתק בפרלמנט האירופי בעת שמחוקק בריטי לעג לו בנאומו ואף כינה אותו "סמרטוט טחוב". נשיא האיחוד האירופי החליט כנראה להשיב אש: "זה היה מעורר רחמים"

נשיא האיחוד האירופי סבור כי הוא הפגין את יכולתו לספוג עלבונות בשבוע שעבר, ובכך היה "בריטי טוב יותר" מהפוליטיקאי שלעג לו. הרמן ון-רומפוי התרברב היום (ה') באומרו שהתנהגותו השלווה היתה "פלגמטית".

 

המתקפה המפתיעה התרחשה בשבוע שעבר במהלך ישיבת הפרלמנט האירופי בבריסל. חבר הפרלמנט האירופי, נייג'ל פרג' הבריטי, ניצל את נוכחותו של ון-רומפוי כדי לתקוף אותו בנאומו. "אינני רוצה להיות גס רוח, אך יש לך כריזמה של סמרטוט טחוב ותדמית של פקיד בנק זוטר", הטיח פרג' בנשיא. "השאלה שאני רוצה לשאול היא מי אתה? מעולם לא שמעתי עליך, איש באירופה מעולם לא שמע עליך".

 

קיתונות של בוז. הנאום של פרג', השתיקה של ון-רומפוי
 

ון-רומפוי, שסירב להגיב לכל אורך הנאום, שבר היום את שתיקתו בנושא. "כמעט שלא יכולתי להאמין למה ששמעתי", תיאר הנשיא האירופי את חוויותיו בראיון לרשת השידור הפלמית VRT. "הרגשתי מבוכה בשבילו, בשביל האיש הזה. זה היה מחזה מעורר רחמים".

 

במהלך נאומו החוצב להבות בשבוע שעבר פרג' גם לעג לארץ מוצאו של ון-רומפוי באומרו כי "נראה שאתה מתעב את עצם קיום המדינות הלאומיות באירופה. ייתכן שזה נובע מכך שאתה בא מבלגיה, שהיא למעשה אינה מדינה". בתגובתו הראשונה לאירוע אמר הנשיא האירופי כי על אף היותו בלגי, הוא זה שלמעשה התנהג כמו בריטי אמיתי בעת הנאום - ולא פרג'.

 

"הגבתי לדברים באופן בריטי טיפוסי, ממש כמו הבריטים במיטבם - בדרך פלגמטית", אמר ון-רומפוי לרשת VRT הפלמית. "נתתי לדבריו לעבור הישר מעליי", הוסיף הנשיא האירופי, שדבריו צוטטו גם ב"דיילי טלגרף".

 

פרג' מוכן להתנצל רק בפני פקידי בנק זוטרים

בעוד הנשיא ון-רומפוי מנסה להראות שהוא אינו מתרגש מהנאום הפרובוקטיבי, נראה שהפרלמנט האירופי אינו מחזיק באותה עמדה. בעקבות הנאום הסוער החליט בית המחוקקים של היבשת להטיל עליו קנס בסך 3,000 אירו.

 

פרג' אף זומן לפגישה עם נשיא הפרלמנט, ירז'י בוז'ק, שאמנם הכיר בזכותו לחלוק על מדיניות או על מוסדות האיחוד האירופי. עם זאת, הוא הדגיש

כי אין לו הזכות "להעליב את אורחי הפרלמנט או את המדינה שממנה הם באים. התנהגותו ביחס למר ון-רומפוי היתה לא הגונה, לא פרלמנטרית ומעליבה את כבוד המוסד".

 

פרג' סירב להתנצל על דבריו והתעקש כי הוא עשה את המעשה הנכון. "קיוו שאסוג מעמדתי היום, אבל אני מסרב", אמר המחוקק אחרי פגישתו עם בוז'ק והוסיף כי האנשים היחידים שצריכים לקבל התנצלות ממנו בעקבות הנאום הם "פקידי בנק זוטרים ברחבי העולם". בכך הוא למעשה המשיך ללעוג לוון-רומפוי, שאותה השווה לפקיד בנק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבר מעליו. ון רומפוי
צילום: AFP
מומלצים