שתף קטע נבחר

אמריקה במתח: צ'לסי קלינטון תקודש בידי רב?

מלבד שמלה לחתונתה, צריכה צ'לסי, בתם היחידה של הילרי וביל קלינטון, לבחור כיצד תינשא לבחיר ליבה היהודי. כיאה לארץ האפשרויות, גם בעניין טקסי חתונה מעורבים המגוון גדול. מה תעדיף הגברת קלינטון-מיזוינסקי, כומר או רב?

הקהילה היהודית בארצות הברית שרויה בימים אלה במתח, לאחר שנודע על אירוסיה של צ'לסי קלינטון (30) לחברה היהודי מרק מיזוינסקי (32), כשהשאלה הבוערת היא האם יערוך הזוג חתונה יהודית? המשפחות לא מסרו פרטים על אופי החתונה, המיועדת להיערך בקיץ, אך גורמים דתיים בארה"ב מציעים מספר אפשרויות לנישואי הזוג המעורב.

 

בתם היחידה של נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, ומזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, מכירה את בן זוגה מאז ילדותם בוושינגטון, אך הקשר הרומנטי ביניהם החל לפני ארבע שנים. השניים הודיעו על אירוסיהם בנובמבר, ומאז מסרבים נציגי המשפחה לענות על שאלות בנושא, תוך שהם מציינים את רצונם של הזוג בפרטיות. ההתייחסות היחידה לנושא הייתה של האם קלינטון בראיון ל-CNN, אז אמרה רק כי בתה טרם רכשה שמלה לאירוע. כעת רוחשים הקולות התוהים האם בין ביקורים אצל מעצבי שמלות כלה ערכה קלינטון הצעירה גם כמה ביקורים אצל רבנים?

 

בפני החתן והכלה עומד מגוון רחב של אפשרויות, בהן המרת הדת או איחוד שתי המסורות לטקס אחד. למרות המרמור בקרב הקהילה היהודית בעקבות האחוז הגבוה של נישואים בין-דתיים, רבים מעריכים כי דווקא האיחוד הזה יעורר יותר שמחה מאשר עצב בקרב חברי הקהילה. "אם רב יערוך להם חתונה יהודית, אני חושב שזה יהיה חיובי מאוד", אמר אד קייס, נשיא ארגון אמריקני התומך בנישואין של זוגות בין-דתיים.

 

דלק נוסף לחרושת השמועות סיפק דיווח שצ'לסי נראתה כשהיא פוקדת טקס יום כיפור יחד עם ארוסה מיזוינסקי בסמינר התיאולוגי בניו יורק, הנחשב לספינת הדגל של היהדות הרפורמית במדינה.

 בנוסף, לאם קלינטון יש קשרים הדוקים עם הקהילה היהודית בעקבות כהונתה כסנאטורית מטעם מדינת ניו יורק. "כנראה שהיא ביקרה ביותר בתי כנסת מכולנו", אמר רבי ג'רום דוידסון מבית הכנסת בית-אל בניו יורק, שגם בו ביקרה אם הכלה.

 

בצעירותה פקדה צ'לסי קלינטון כנסייה מתודיסטית יחד עם אמה, ואנשי דת מציינים כי חתונה שכזו תהיה מסובכת הרבה פחות. הכנסייה המתודיסטית מרשה לחברי הקהילה ולכמרים להחליט בעצמם האם הם מתירים לערוך טקסי נישואין שבהם מעורב בן זוג שלא הוטבל לנצרות. עם זאת, גם האפשרות של חתונה מעורבת עומדת על הפרק, ובין הרבנים המעטים בארה"ב שמוכנים לקדש זוג מעורב, נהוג לערוך טקס הכולל כומר, חופה, שבירת כוס ואפילו כתובה.

 

הרב סטיבן קאר ראובן מקהילת ישראל, קהילה רקונסטרוקטיבית (התנועה לשיקום היהדות) בקליפורניה, אמר שגם אם לזוג לא תהיה חתונה יהודית, צ'לסי עדיין תחשב לחלק מהקהילה. "יש יהודים מלידה, יש יהודים מבחירה ויש יהודים מתוך קרבה", אמר ראובן, והוסיף: "היא מתחתנת לתוך המשפחה היהודית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קלינטון ומיזוינסקי. בונים חופה?
צילום: AP
אמא קלינטון: קצת יידישקייט?
צילום: רויטרס
מומלצים