שתף קטע נבחר

אבו-מאזן: פרובוקציה בירושלים; נתניהו: לא ידעתי

המו"מ המדיני עוד לא החל, אך בעקבות ההחלטה להפקיד תוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור ברמת-שלמה, הודיע דובר הנשיאות הפלסטינית כי מדובר בהחלטה מסוכנת שתגרום לטרפוד המשא ומתן. מבוכה בלשכת רה"מ מעיתוי ההחלטה

הפלסטינים זועמים על "הפרובוקציה הישראלית" - ובמשרד ראש הממשלה המבוכה רבה. הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) קיים הערב (יום ג') שיחת טלפון בהולה עם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, בעקבות הפקדת תוכנית לבניית 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת-שלמה. אבו מאזן ביקש לקיים התייעצויות מחודשות בעקבות ההחלטה הישראלית.

 

במשרד הפנים טענו כי עיתוי ההחלטה מקרי, אולם הנשיא הפלסטיני ביקש ממוסא לשקול נקיטת צעדים בעקבות מה שכינה "ההסלמה הישראלית המכוונת והפרובוקציה הברורה לנוכח החלטות ההנהגה הפלסטינית ו-ועדת המעקב הערבית לחדש את המו"מ". ל-ynet נמסר כי החזרה למו"מ אינה החלטה בלבדית של הרשות ולכן על ועדת המעקב לבחון מחדש את החלטתה.

 

מוקדם יותר אמר דובר הנשיאות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, כי החלטת משרד הפנים מטרפדת את המשא ומתן. בהודעה מיוחדת מסר אבו-רודיינה: "ההחלטה על בניית 1,600 יחידות דיור, יחידת התנחלות

 בירושלים הכבושה - היא החלטה מסוכנת שתגרום לטרפוד המשא ומתן ותגזור כישלון על מאמצי ארצות-הברית עוד טרם החלו".

 

הדובר אמר עוד: "כי כעת ברור שממשלת ישראל איננה מעוניינת במשא ומתן ואיננה מעוניינת בשלום". אבו רודיינה הוסיף, כי "על הממשל האמריקני להגיב על הפרובוקציה הזאת בצעדים מעשיים, שכן כבר לא ניתן לעבור בשתיקה על הפרובוקציות האלה ודרוש לחץ אמריקני מסיבי שיחייב את ישראל להפסיק את התנהגותה שהורסת את תהליך השלום".

 

מבוכה בלשכת ראש הממשלה

מוקדם יותר אישר שר הפנים, אלי ישי, את ההחלטה שהתקבלה היום, אולם גורמים במשרד הפנים טענו כי מועד האישור מקרי ואינו קשור לביקור סגן הנשיא האמריקני, ג'ו ביידן. במשרד הפנים אישרו כי יחידות הדיור המדוברות נמצאות מעבר לקו הירוק. "מדובר בתחום המוניציפאלי של ירושלים, כך שמבחינתנו אין לכך משמעות", אמר ל-ynet גורם בוועדה.

 

הפקדת התוכנית גרמה למבוכה בלשכת ראש הממשלה, שלא ידע על ההחלטה. גם שיחת ההבהרה עם שר הפנים לא מנעה את התחושה הקשה אצל ראש הממשלה המבקש להציג מאמץ כן לכאורה לקדם את משא ומתן מול הפלסטינים. מקורבי ראש הממשלה אמרו כי הוא לא נזף בישי. עם זאת, ברור לכולם שהעיתוי - בזמן ביקור ביידן - עלול להיות קטלני.

 

עצם העובדה שראש הממשלה לא ידע שהליך זה נערך והופתע מאוד מהפרסום,

בו ביום שהוא נפגש פעמיים עם סגן נשיא ארה"ב, די בה כדי לגרום למבוכה הקשה. בירושלים מקווים שהאירוע לא יעיב על הצלחת הביקור. עם זאת, מודעים שישראל לא זוכה לנקודת זכות בפמליית סגן הנשיא האמריקני.

 

על פניו מדובר בהליך פרוצדורלי בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז ירושלים, אולם כמו בחיים העיתוי קבוע ועל אחת כמה וכמה שסגן הנשיא ארה"ב מגיע בראשונה לישראל. הבעיה נעוצה בכך שעל פי הנוהל אין שר הפנים מעדכן את ראש הממשלה על החלטות פרוצדורליות שכאלה. בסביבת ראש הממשלה מקווים שביידן יבין שמדובר בעניין פרוצדוראלי לשמו, על תוכנית הנמשכת כבר כשלוש שנים.

 

במסגרת התוכנית, מוצעת הרחבתה של שכונת רמת שלמה בירושלים לכיוון דרום ומזרח, תוך שדרוג כביש הכניסה הקיים והוספת כביש גישה נוסף מכיוון מערב. התוכנית כוללת 1,600 יחידות דיור. שטח התוכנית עומד על כ-580 דונם והגודל הממוצע של יחידת דיור הוא 120 מ"ר. לאחר שהתוכנית אושרה להפקדה, יוכל מי שרוצה להגיש התנגדות בתוך 60 יום ואז תדון הוועדה בהן - דבר שיכול לקחת זמן רב.


פורסם לראשונה 09/03/2010 19:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו-מאזן. הפלסטינים מאיימים
צילםו: AFP
מומלצים