שתף קטע נבחר

חוק הבחירות במיאנמר: סו צ'י לא תוכל להתמודד

חוקי הבחירות החלו להתפרסם ומהם עולה: מי שהורשע בפלילים - לא יוכל להצטרף למפלגה. פירוש הדבר שאונג סן סו-צ'י, שהפרה תנאי מעצר הבית שלה, לא תוכל להיבחר

מנהיגת האופוזיציה הדמוקרטית במיאנמר (בורמה), אונג סן סו צ'י, לא תוכל להשתתף בבחירות הצפויות במדינה השנה. כך עולה הבוקר (ד') מדיווחי התקשורת הממשלתית, שפרסמו את תוכן חוקי הבחירות שהוציאה החונטה הצבאית השלטת.

 

"חוק רישום המפלגות הפוליטיות" מונע מכל אדם שהורשע בבית משפט מלהיות חבר במפלגה. משום כך, סו-צ'י, שהורשעה באוגוסט השנה שעברה בהפרת תנאי מעצר הבית, לא תוכל לעמוד לבחירה. היא בילתה 14 מתוך 20 השנים האחרונות במעצר בית, לאחר שניצחה בבחירות האחרונות שנערכו ב-1990 בהפרש גדול.

 

לפי גזר הדין שנגזר עליה, על שאכסנה אזרח אמריקני ששחה לאחוזתה, היא תשוחרר רק בחודש נובמבר - מה שייאפשר לחונטה לערוך את הבחירות בטרם יציאתה לחופשי. בית המשפט העליון דחה את ערעורה האחרון על גזר הדין.

 

לפי החוק, למפלגות יש 60 יום החל משלשום להירשם בוועדת הבחירות, שאת חבריה תמנה הדיקטטורה הצבאית. מועד ההצבעה עצמה עדיין לא נקבע, ומפלגתה של סו-צ'י, "הליגה הלאומית לדמוקרטיה", לא הודיעה אם תשתתף בבחירות.

 

החוק גם אוסר על חברים במסדרים דתיים ועל עובדי ציבור מלהצטרף למפלגות - ככל הנראה, הד למחאה העממית הרחבה ב-2007, אז נזירים בודהיסטים מחו נגד השלטון הצבאי והיו לסמל המאבק. מדובר בינתיים בשני חוקים שפורסמו מתוך חמישה. פרטיהם של שלושת החוקים הנותרים צפויים להתפרסם בתקשורת הממשלתית בימים הקרובים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סו-צ'י. לא תתמודד בבחירות
צילום: איי פי
נזירים בודהיסטים. לא יוכלו להצטרף למפלגה
צילום: איי אף פי
מומלצים