שתף קטע נבחר

הרבנות: צרכנים לא יוכלו להחזיר בקבוקים בפסח

בעקבות פניית לשכות המסחר, הרב הראשי יונה מצגר פסק כי על רשתות השיווק להימנע מקבלת כל סוגי הבקבוקים הריקים במהלך ימי חג הפסח מחשש לחמץ. התוצאה: הרשתות לא יקבלו מאיתנו את הבקבוקים הריקים במהלך החג, רק בסיומו ולא ישלמו פיצוי של 1,800 שקל על סירוב

גם הפסח הזה ניתקע בבית עם הבקבוקים למחזור. הרב הראשי לישראל יונה מצגר קבע כי על רשתות השיווק להימנע מקבלת כל סוגי הבקבוקים הריקים במהלך ימי חג הפסח. למה? בגלל החמץ.

 

לאחרונה תוקן חוק הפיקדון, ובין היתר נקבע בו כי סירוב לקבל מיכל משקה ריק, יזכה את הפונה בפיצוי של 1,800 שקל. אבל מסתבר שבפסח - יש מנהגים אחרים.

 

הרב הראשי לישראל הדגיש שהרבנות תפעל אצל הגורמים הרלוונטיים על מנת שלא יינקטו צעדי אכיפה או ענישה במקרים בהם רשתות השיווק לא יקבלו בקבוקים ריקים במהלך הפסח.

 

כך שגם אם צרכן יגיע עם בקבוקים לרשתות - הן יסרבו לקבלם, ולפי הרבנות, גם לא יחויבו לפצות את הצרכן המסורב ב-1,800 שקל.

 

איסור חמץ דוחה מיחזוּר

ההצהרה הזאת מטעם הרבנות הראשית הגיעה אחרי שסמנכ"ל חטיבות ענפיות באיגוד לשכות המסחר, חיים עוז, פנה לרבנות בעניין חוק הפיקדון-החזרת מיכלי משקה בפסח. עוז ביקש את חוות דעתה של הרבנות הראשית בסוגיה, בעקבות תיקון החוק והוספת רכיב הפיצוי.

  

עוז ציין בפני הרב הראשי לישראל כי קיים נוהג ברשתות השיווק שלא לקבל במהלך ימי הפסח, מיכלי משקה ריקים, מחשש שהחזרתם מהווה למעשה הכנסת דברי חמץ לסניפים. בנוסף, במהלך החג ארגון אל"ה (תאגיד איסוף מכלי משקה) לא אסף מיכלים ריקים מהסניפים. 

 

הרב הראשי לישראל, השיב השבוע לפניית איגוד לשכות המסחר, והסביר כי איסור ״חמץ׳ נמנה ביו האיסורים החמורים ביותר, שכן כידוע התורה אסרה לא רק אכילת חמץ, אלא אף "המשהה חמץ ברשותו עובר על איסור חמור", וזאת מחשש ״שמא יאכל״. אשר על כן, ציוו חכמים שיבער אדם את כל חמצו מרשותו לפני החג בבדיקת חמץ״.

 

לדברי הרב, מאחר שבדרך כלל מדובר בבקבוקים ריקים שנעשה בהם שימוש לפני חג הפסח, קיים חשש סביר ביותר שימצאו בהם שאריות של חמץ ובפרט בכאלו שהכילו מלכתחילה מוצרי חמץ, כגון בירה, משקאות חריפים.

 

היות שלא ניתן להבדיל סוגי הבקבוקים, ודאי שקשה לסמוך על הצרכנים שישטפו את שאריות החמץ. לפיכך על רשתות השיווק להימנע מקבלת כל סוגי הבקבוקים הריקים במהלך ימי חג הפסח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
לא יקבלו אותם, באישור הרבנות. בקבוקים למחזור
צילום: רויטרס
מומלצים