שתף קטע נבחר

על רקע המתח בהר-הבית: בימין קוראים לנקמה

שעות אחרי הצתת כלי רכב פלסטינים בכפרים בגדה, איימו גורמי ימין בשיחה עם ynet להצית גם את השטח. "אם הם יתפרעו בירושלים, נתפרע גם. ננקום כמצוות התורה בכל פלסטיני"

אל המתיחות הגדולה סביב הנעשה בעיר העתיקה בירושלים מצטרף כעת אלמנט מטריד נוסף. ל-ynet נודע היום (ב') כי על רקע החשש מפני התלקחות השטח, יצאו ביממה האחרונה בכירים בשורות הימין בקריאה למתנחלים לגבות "תג מחיר" ולגרום נזק לרכוש פלסטיני, במחאה על ההגבלות בכניסת יהודים להר-הבית ומה שהגדירו "פעולות ההרס והחורבן שמבצעים המנהל האזרחי וחיילי צה"ל ביהודה ושומרון".

 

גורמים בימין איימו בשיחה עם ynet כי אם אכן יתגשם תרחיש המהומות בבירה, שאליו נערכה המשטרה בכוחות מתוגברים, לא מתכוונים אנשיהם לשבת בחיבוק ידיים. "ירושלים היא שלנו, אחת ומאוחדת. כל ניסיון מצד ממשלת נתניהו לערער על כך מחלישה את ישראל ומחזקת את הערבים. אם הם יתפרעו בירושלים, אנחנו נתפרע גם כן".

 

אותם פעילים ציינו כי הם "זועמים על החלטת המשטרה למנוע כניסת יהודים להר הבית, ויותר מכל מבטיחים לנקום כמצוות התורה בכל פלסטיני שינסה לפגוע ברכוש או ביהודים".

 

את פעולות הנקם החלו לבצע המתנחלים עוד בשעות הלילה, אז הוצתו באזור שכם חמישה כלי רכב פלסטינים, שלושה מהם בכפר עינאבוס והיתר בכפר חווארה שבכניסה הדרומית לעיר.

 

בהתנחלות יצהר אמרו כי ההצתה באה בתגובה על נזק שגרמו אמש פלסטינים לכרם ענבים במאחז סמוך ליישובם. "מדיניות ההבלגה והסלחנות נגמרה. מעתה, כל פגיעה ולו הקטנה ביותר תטופל בחומרה".

 

בשיחות של גורמים במנהל האזרחי עם פעילי ימין בהתנחלויות, ביקשו במנהל למתן את הקריאות לאלימות מחשש שהדברים יובילו להקצנה בשטח. בשבוע וחצי האחרונים 12 יסודות מבנים נהרסו. יש עליית מדרגה בהיקף חלוקת הצווים והריסות המבנים הבלתי חוקיים, אך אין שום סיבה לגרום למהומות.

 

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, קרא למשטרה לעצור את גורמי ההסתה בימין, מחשש שהמצב יצא מכלל שליטה. "עד עכשיו רשויות אכיפת החוק נרדמו בשמירה", אמר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות המשטרה בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
מזכ"ל שלום עכשיו, יריב אופהיימר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים