שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הלל יפה: הרופא הבכיר השפיל מטופלת - ופוטר

  זלזול, חוסר כבוד ורגישות, התעלמות ואי מתן הסברים רפואיים. זה מה שחוותה גליה כשהגיעה לבית החולים הלל יפה לפני כשלושה שבועות לביצוע הפסקת הריון יזומה. כששבה לביתה, כתבה מכתב תלונה לבית החולים. בתוך מספר ימים הגיעה התשובה: טענותיך נמצאו מוצדקת, בית החולים החליט לפטר את הרופא הבכיר. "בכל-כך מעט מקרים מרגישים שנעשה צדק עם האדם הקטן. אני מאוד מעריכה את הצעד שהם עשו", היא מספרת ל-ynet

  בעקבות תלונה של מטופלת, רופא בכיר פוטר מבית החולים "הלל יפה" בחדרה. עבודתו של הרופא, גינקולוג בכיר (שמו שמור במערכת), הופסקה לאחר שמטופלת התלוננה כי זכתה ליחס משפיל ומתעלם ממנו, לא קיבלה הסברים רפואיים מתאימים ובקשותיה לקבלת טיפול מסויים נענו בזלזול.

   

  המטופלת, גליה (שם בדוי, הפרטים המלאים שמורים במערכת) עברה לפני כשלושה שבועות הפסקת היריון יזומה בבית החולים הלל יפה. היא חזרה מזועזעת גם מהיחס של הרופא המטפל וגם מתנאים הפיזיים, במסגרתם המתינו כעשר נשים במסדרון, ללא מקום לשבת וללא מקום מסודר להחליף בו בגדים. בו ביום כתבה מכתב תלונה להנהלת הלל יפה.

   

  בוכה מול רופא מזלזל, חסר כבוד ורגישות

  "שכבתי בוכה מול רופא מזלזל, מתלוצץ, חסר כבוד ורגישות, לפני פעולה כירורגית אינטימית", כתבה גליה, "עלי לציין את רגישותו של המרדים שניסה בסיטואציה הקשה הזאת להרגיע אותי במילים טובות. יתכן שהרופא הינו מקצועי ובעל ניסיון רב, אבל רופא צריך להיות קודם כל אדם ובוודאי במצבים רגישים כאלה".

   

  גליה היתה אמורה לעבור את הפסקת ההיריון באיכילוב שם הסבירו לה שהפעולה נעשית בשאיבה ותחת טשטוש. מסיבות טכניות הדבר לא התאפשר והיא הגיעה לבית החולים "הלל יפה". כשניסתה להסביר לרופא המטפל כי היא מעוניינת בשאיבה ובטשטוש הוא פנה אליה, לדבריה, בטון מלגלג ואמר: "כבר 50 שנה נעשות הפסקות ההריון בשאיבה". ואף הציע לה, "ללכת לאיכילוב". כשביקשה שלא ירדימו אותה אלא רק יטשטשו, התלוצץ עם המרדים ואמר: "הבחורה רוצה בטשטוש, כך עושים באיכילוב".

   

  על התנאים סיפרה: "עמדנו במסדרון בלי כיסא. ממש כצאן לטבח. אישה אחת ישבה על הרצפה ובכתה. שום פרטיות, שום כבוד אדם. נתנו לנו להחליף לכותנות של בית החולים אבל אפילו מקום להחליף לא היה. אחת הנשים נכנסה לחדר של הפסקות ההריון כדי להחליף בגדים ופשוט הוציאו אותה החוצה באמצע ההחלפה. הרופא קרא לאחת המטופלות להיכנס והיא לא שמעה, אז הוא צעק עליה ליד כולם: "תגידי לי את חרשת'".

   

  "הרגשתי חוסר אונים", מספרת גליה ל-ynet, "הרגשתי שהדבר האחרון שאני רוצה זה שהאיש הזה יגע לי בגוף ובעצם לא היה לי לאן ללכת. בכל בתי החולים היתה המתנה של חודש וחצי".

   

  גליה מתלוננת - הרופא מפוטר מיידית

  גליה כתבה מכתב להנהלת בית החולים וקיבלה תשובה מהירה לפיה הוחלט להפסיק את עבודתו של אותו רופא, בעקבות תלונתה.

   

  "היחס הראוי והנאות אל החולה ובני משפחתו הם חלק בלתי ניפרד ממצוינות מקצועית ואנו נוהגים באפס סובלנות כלפי החריגים", כתב לה מנהל בית החולים ד"ר מאיר אורן. "לצערי הרופא מעד מעידה קשה, גישתו אלייך ואל הנשים האחרות אשר נזקקו לטיפולו רחוקה שנות אור מגישתנו, מהנחיותינו ומהנהוג והמקובל במוסדנו על ידי כלל הצוותים רפואיים. דברים אלה שוקפו לו, והחלטנו על הפסקת העסקתו במוסדנו". לגבי התנאים כתב מנהל בית החולים כי בתוך חודש צפויה המחלקה לעבור למבנה מרווח יותר.

   

  גליה התרגשה מאד מהמכתב של ד"ר אורן. "יש פה המון תקווה", היא מספרת ל-ynet, "בכל כך מעט מקרים מרגישים שנעשה צדק עם האדם הקטן. אני מאוד מעריכה את הצעד שהם עשו. מעודדת נשים ואנשים לא לשתוק על עוולות, זה בלתי נסבל. הרגשתי שהסבל היה שווה את זה. סבל ללא משמעות זה בלתי נסבל. זה הפך את הסבל לנסבל, כך הרגשתי".

   

  הרופא מסר בתגובה: "אכן בעקבות תלונתה של הגברת פוטרתי. לצערי לא נתנו לי ב'הלל יפה' להציג את עמדתי בסיפור. ביצענו את הפסקת ההריון בשאיבה אבל לא בטשטוש כפי שהיא רצתה, כי אנחנו עושים בהלל יפה את הפעולה הזו בהרדמה כללית. לא נגרם לה שום נזק רפואי, מבחינה מקצועית ורפואית היא קיבלה טיפול מושלם ביותר. מדובר בתלונה על צורת הדיבור. באותו יום היה אכן עומס גדול והמקום לא מתוכנן לכזה עומס, אבל מדובר כאן בתלונה על התנאים". 

   

  מבית החולים "הלל יפה" נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי הלל יפה מתייחס לכל פנייה הנעשית אליו, בין אם לתלונה ובין אם לתודה, בכובד ראש וברצינות רבה. במקרה הנידון פנתה האישה בתלונה על התנהגותו של רופא כלפיה וכלפי נשים נוספות במהלך אשפוז בבית החולים.

   

  "תלונתה נבדקה לעומק על ידי מנהל המרכז הרפואי, ד"ר מאיר אורן, ומנהל מחלקת נשים ויולדות, פרופ' מוטי חלק, ונמצאה כמוצדקת וחריגה מהמקובל והנדרש במוסדנו. לאחר ביצוע הבירור המקיף, שוקפו הדברים לרופא, והוחלט על הפסקת עבודתו בהלל יפה.

   

  "יש להדגיש כי הנהלת בית החולים ועובדיה רואים בנושא השירות והיחס חלק בלתי נפרד מהדרישות המקצועיות ומההנחיות הנהוגות הנדרשות עבור מטופלים המגיעים למרכז הרפואי. התנהגותו של הרופא בעת מתן השירות לאותה אישה ולנשים אחרות באותו יום רחוקה שנות אור מהמקובל במוסדנו ולכן טופלה בהתאם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  "התנהגותו של הרופא רחוקה שנות אור מהמקובל במוסדנו". בי"ח הלל יפה
  צילום: עידו ארז
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים