שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אני המוזיקאי הכי טוב בעולם"

  בראיון יוצא דופן, עופר לוי פותח פה על קובי פרץ ואייל גולן, קובע את ביתו החדש בקומה העליונה של עזריאלי, משוכנע שבגלגול הקודם היה אחד הרבנים הגדולים במרוקו ומעניק סקופ: "בקיץ הקרוב אני מתכנן לפתוח מופע בפארק הירקון עם ארבעים נגנים"

  את עופר לוי פגשתי לראשונה לפני שלוש שנים בהילולה של רבי יעקב אבוחצירא ז"ל בעיר שכוחת האל דמנהור שבמצרים. למרות שהגיע כאדם פרטי, הוא הצליח לעורר סביבו התקהלות ומשך אליו רבים שביקשו כי ינעים להם את שהותם במקום בשירה. חלקם אף ניצלו את המפגש כדי להצטלם ולבקש חתימות.


  לוי: "לא הוצאתי אלבום שבע שנים ואני עובד מדי ערב" (צילומים: עידו ארז) 

   

  בין אותם אנשים, הייתה גם בחורה צעירה בשם לי ביטון שהתפללה לזיווג ואף נדרה נדר כי אם תתחתן, היא תביא את עופר לוי להופיע בחתונתה. המפגש בין השניים חצה את מצרים והפך השנה לסוג של קאלט כשחתונתה של ביטון, בהשתתפותו של לוי, פתחה את התוכנית "זמר החתונות" בערוץ המוזיקה.

  אפשר לראות בזה את תמצית סיפורו של לוי, מי שבתחילת שנות ה-90 הוכרז כזמר המזרחי המצליח ביותר בארץ. הוא אולי לא מחובק על ידי התקשורת, אבל בשטח, "בקרב העם" כפי שהוא קורא לזה, הוא ממשיך להיות אחד הכוכבים הגדולים, האהובים והנערצים ביותר. "הכל היום זה יחצנות", הוא אומר, "היא זו שמילאה את נוקיה, לא האמן. אני, בלי להוציא כל חודש שיר חדש לרדיו ובלי ספונסר, מילאתי את קיסריה, הסינרמה, היכל התרבות וכל האולמות הגדולים בארץ".

   

  יש גבול גם ליכולות של היחצן.

   

  "אצלי, הקהל בא נטו וקנה כרטיס במחיר מלא. איך אתה חושב שהאחרים ממלאים את המקומות האלו? הכל ועדי עובדים וויזה בחמישה תשלומים בחודש עם מבצעים ונקודות. וזה עוד לא כולל את החינמים שהם מחלקים. בזיון".

   

  אין לך שום הערכה לקובי פרץ ולאייל גולן על שהגיעו להיכל נוקיה?

   

  "מבחינתי הם לגמרי פלסטיקה, והקהל שמקשיב להם הוא בור ועם הארץ. אין להם מושג בשירה, בביצוע שיר. אני מקצוען, ולכן מותר לי לומר את זה.


  "היוצרים האשכנזים הגדולים, כמו עוזי חיטמן ונעמי שמר ז"ל, רצו לכתוב לי"

   

  "אני המוזיקאי הכי טוב שיש בעולם, לפחות בדור שלי. רק זמר שעושה לי צמרמורת הוא זמר עבורי והם חקיינים. מספיק שאני שומע את קובי פרץ דקה וחצי ואני מקבל כאב ראש ומקלל את כולם".  

   

  יש שיגידו שמדובר בקנאה על כך שהם הגיעו לשם לפניך, למרות שהיית זה שסלל להם את הדרך.

   

  "רבינו, בכל מקום שהם נמצאים, הייתי לפניהם. כל יום הם מוציאים שיר חדש כדי שלא ייעלמו. אני לא הוצאתי אלבום שבע שנים ואני עובד מדי ערב. נראה אותם ממלאים את 'הפלקה', ה'סהרה', ו'רוסו בר'".

   

  יש זמר שאתה כן מעריך?

   

  "יש זמר חרדי מאוד מצליח בשם יניב בן משיח שאני מעריך. הוא אוכל בלי מלח את אייל גולן, קובי פרץ ואיציק קלה. שם אותם בכיס הקטן. הם עושים פוזות עם עגילים באוזן ונצנצים. בן משיח במאה דרגות יותר טוב מקובי פרץ. אבל הקהל לא מבין".

   

  ואמן שלא מהז'אנר?

   

  "אני בכלל לא אוהב את המוזיקה הישראלית, אבל ממה שיש, אני אוהב את ריטה, אריק איינשטיין, בעז שרעבי ושלמה ארצי".

   

  הייתי בטוח שתנקוב גם בשמו של יהורם גאון, שלא מזמן חידשת את "איפה את אהובה" שלו.

   

  "חידשתי שיר שלו כי אבי ז"ל היה חבר שלו ואהב אותו. אני לא אוהב אותו ואת סגנון השירה שלו. אנשים אומרים לי שהם אוהבים את הביצוע שלי יותר מאשר את שלו".


  הכתבה המיתולוגית בשנת 1991. "נכנסתי לג'קוזי כדי להשתיק את כולם"

   

  הטון העצבני של לוי בן ה-45 הוא לא משהו חדש: ככה הוא היה תמיד. את "הקלפן", הקסטה הראשונה שלו, הוא הוציא בשנת 1988 ושיר הנושא מתוכו "משחקי קלפים" הפך תוך זמן קצר לאחד הלהיטים המושמעים ביותר בתחנה המרכזית. אך רק אחרי חמש שנים, בשנת 1993, כשהוציא את אלבומו המצליח "אוהב לחיות" (מתוכו הלהיטים "מאוהב בגשם", "אין לי יום אין לי לילה") הוא החל לקבל התעניינות מצד התקשורת, שהבינה אז את מה שכבר ידעו כולם: עופר לוי הוא הזמר המזרחי המצליח ביותר בארץ.

   

  פה מפיק פנינים

  מאז, הוא הגיע למקומות שאף זמר מזרחי לא היה בהם קודם: היכל התרבות והסינרמה בתל אביב, קיסריה, ואפילו הקדם אירוויזיון. לעיתונים הוא סיפק ליטרת רכילות בעקבות נישואים וגירושים חוזרים ונשנים, האשמות על ביגמיה וחזרה בתשובה.


  עם תמונת הבאבא סאלי. התגודדות בהילולה 

   

  בהמשך הפך לחרדי, ומעט אחר כך השיל את כל הסממנים הדתיים, ושמר רק על כובע מצחיה נצחי. בכל הזמן הזה המשיך בעיקר לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב: לפתוח את הפה, בין אם כדי לשיר ובין אם להנפיק פנינים מסוג אחר. בימים אלה לוי מופיע, לטענתו, ללא הפסקה ועומד בפני סיום אלבומו החדש, שבע שנים מאז צאת אלבומו הקודם.

   

  דווקא בזמנים בהם אמני הז'אנר מוציאים אלבום כל שנה, אתה עובד כבר שבע שנים על אותו אלבום. אחרים יכלו בקצב הזה להוציא שבעה אלבומים.

   

  "אני אכן עובד מאוד קשה על האלבום החדש. אני מאמין שהוא האלבום הכי טוב שהוצאתי אי פעם. יש באלבום החדש את כל הגאונות של המוזיקה שלי בזכות הסגנון של עופר לוי - הסגנון של הלויים".

   

  לויים?

   

  "הלויים היו הזמרים בבית המקדש. כולם לקחו את המוזיקה מהם: המצרים, הטורקים, היוונים, כולם. כל השירים, סגנונות, מקאמים, טונים, הכל מהלויים. אני בכלל מתלמידיו של משה רבנו".

   

  לא מפחיד אותך להוציא אלבום חדש אחרי כך הרבה שנים?

   

  "אגלה לך סקופ: בקיץ הקרוב, עם צאת האלבום, אני מתכנן לפתוח מופע בפארק הירקון עם ארבעים נגנים. עכשיו האחרים יקראו את הכתבה וירוצו לעשות את זה לפניי, כדי להגיד שהם הראשונים".

   

  מה יהיה במופע?

   

  "יהיה הכל מכל: 'חובות לבי', 'גלגל לאחור', 'אמא', 'מאוהב בגשם'. כל הלהיטים הגדולים. רק אני לבד, בלי רקדניות ונצנצים".

   

  יש שיר שאתה לא שר היום בהופעות?

   

  "את 'משחקי קלפים' אני לא שר היום, למרות שזה שיר שהפך את העולם. אני לא יכול לשיר אותו היום כי אני לא קלפן ולא יכול לשיר טקסט שאני לא מתחבר אליו".

   

  תארח מישהו במופע? אולי את גיסך אבי טולדנו, איתו בעבר כן שיתפת פעולה, או את לאה לופטין מהלהיט המשותף "הכל פתוח"?

   

  "היום אני מארח את עצמי. מי שרוצה, שיבוא ויעשה לי קולות. בבקשה. היום אני לא אסחוב אף אחד על הגב שלי".


  "לפעמים רק ברכת 'אמן' של 500 איש בחתונה בוראת מלאכים" 

   

  רבות נכתב על החזרה בתשובה של לוי, שהדהימה את מעריציו ויותר מכל, חזרתו בשאלה כמה שנים אחר כך. השבוע לוי מפתיע ומבהיר כי חלילה לחשוב שחזר בשאלה. "אני חרדי לכל דבר", הוא אומר, "בכלל, חשוב לדעת שנולדתי צדיק. אני שומר על טהרת המשפחה, שבת קודש ומזכה את הרבים".  

   

  הופעה עם קהל מעורב סותרת, על פי ההלכה, את הטענה הזאת.

   

  "הייתי עכשיו במלון בחיפה עם 200 זוגות חילונים. עוד לפני שהשבת יצאה, 50 זוגות הבטיחו כי יתחילו לשמור שבת כהלכתה. נתתי להם שיעורי תורה וקידוש ומילאתי חמישה מניינים בבית הכנסת. עכשיו תגיד לי, זה לא זיכוי הרבים? הצלתי נפשות רבות רק באותה שבת".

   

  אם כך, למה הורדת את הזקן והכיפה?

   

  "מאוד אהבתי את זהותו של רבי ומורי הרב בניהו שמואלי, וחיקיתי את חזותו, שכולה אומרת כבוד. אבל לצערי, לא הייתי מספיק ראוי כדי להיראות ככה. הרגשתי שהמגבעת גדולה מדי בשבילי, מה עוד שיש עוד מולנו חילונים שצריכים לחזור בתשובה, אז יש לי תפקיד".

   

  אז למעשה, ההופעות שלך הן דרך להחזיר בתשובה?

   

  "אני לא מצהיר את זה, כי אז יצר הרע יעבוד הפוך. כשאני מופיע אני שותה מים ואז עוצר הכל ומברך ומקדש שם השם ברבים, וכולם עונים אחרי 'אמן'. לפעמים רק ברכת 'אמן' של 500 איש בחתונה בוראת מלאכים ומביאה אנרגיות חיוביות".

   

  הכל, כולל שוחט

  במקביל לעבודה על האלבום החדש, לוי יוציא אחרי יום העצמאות קבוצה מאורגנת למסע בן שבועיים במרוקו. על המיזם הוא שוקד יחד עם אחותו חגית, שהיא גם אמרגניתו, ואשת יחסי הציבור שלו, ארלט ספדיה. "אני מוביל קבוצה גדולה של כמה מטוסים, כולל שוחט. יהיו שם חפלות מדי ערב, ובסיום הטיול, בקזבלנקה, אקיים שני קונצרטים גדולים. במרוקו האנשים יטעמו מי זה עופר לוי האמיתי: קברי צדיקים, תקיעות בשופר, תפילות, הכל אני אעשה, כדי להראות להם שהעולם החילוני הוא חולני והפתרון הוא רק תשובה".

   

  למה דווקא מרוקו, הרי אינך בן העדה?

   

  "בגלגול הקודם הייתי אחד הרבנים הגדולים במרוקו".


  "לא סוחב אף אחד על הגב שלי"

   

  על חייו האישיים לוי אינו מוכן לדבר. אחרי שנטען בעבר כי נקלע לחובות, הוא מציין בימים אלה התאוששות מרשימה עם הצהרה על מעבר לדירה חדשה בקומה האחרונה של מגדלי עזריאלי, יחד עם רעייתו החדשה-יחסית אושרית.

   

  לא קשה להתחתן ולהתגרש?

   

  "זה רק מראה עד כמה אני רציני. אלמלא הייתי רציני לא הייתי טורח להתחתן".

   

  בתחילת דרכך הצטלמת עם אשתך לשעבר אילנה ל-"7 ימים" כשאתה טובל בתוך ג'קוזי עם כוסית וויסקי ביד אחת וסיגר ביד השני. היית חוזר היום על צילום כזה?

   

  "התמונה נבעה מתסכול מכך שהייתי מספר אחד במדינה, ומלבד יוסי סיאס אף אחד לא פירגן לי. נכנסתי לג'קוזי כדי להשתיק אותם. אני היום לא צריך את זה. בעקבות ההצלחה שלי באותם שנים פנו אליי כל היוצרים האשכנזים הגדולים, כמו עוזי חיטמן ונעמי שמר ז"ל, וביקשו לכתוב לי. הם היו הראשונים שהכניסו את עופר לוי לתודעה. הם לא רק באו אליי אלא גם הביאו לי את לאה לופטין והרמתי את הקריירה שלה. הפכתי את המדינה".

   

  בתחילת הדרך, זהבה בן הייתה המקבילה הנשית שלך ודי נעלמה. מה אתה ממליץ לה לעשות עכשיו עם הקאמבק שלה כדי לחזור לאותה רמת הצלחה?

   

  "אני מעריך את זהבה. היא זמרת עם המון יכולות שצריכה לפתח את עצמה. להחליף מנהל ולקחת מישהו כמו אבי גואטה, שהפך חול לזהב. אני לא צריך יחצנים, אבל זהבה כן צריכה".

   

  מה ההבדל ביניכם?

   

  "אני גבר והיא אישה ויש הבדל. לאישה יש רק חוכמה ובינה, אין לה המשכיות כמו דעת ותבונה שיש לגבר. גבר יותר חכם מהאישה, כי נשים דעתן קלה".

   

  ולסיום, נשמעים טענות רבות נגד השדרן אליקו מרדיו "לב המדינה", מה אתה חושב עליו?

   

  "זכותו של אליקו לעשות ביזנס, להוציא חשבוניות ולעשות מה שהוא רוצה במיקרופון שלו. מי שלא טוב לו אז שלא יפנה אליו. עופר לוי, תדע, אחי היקר, כבש את המדינה בלי עזרה של אף אחד, אלא רק בזכות קול וכושר ללחנים וביצועים, ואני עוד אמשיך לכבוש".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עופר לוי בביתו. "אני בכלל מתלמידיו של משה רבנו"
  צילום: עידו ארז
  לוי בתקופת הזקן. "לא הייתי ראוי כדי להיראות ככה"
  צילום: עמית שאבי
  לאתר ההטבות
  מומלצים