שתף קטע נבחר

לכל לולאה יש שם: השמות המוזרים של תוכנות

לתעשיית המחשוב והתוכנה יש ראשי תיבות מתוחכמים רבים, שלחלקם משמעות מעגלית. אספנו עבורכם את הרקורסיות המשעשעות ביותר של לינוקס ומיקרוסופט

מי שלמד בחייו קורס תכנות, ולו הבסיסי ביותר, בוודאי מכיר את המושג רקורסיה או לולאה רקורסיבית. רבים מקוראים אלו גם יתחלחלו למשמע המילה. לולאה הינה פעולת תוכנה החוזרת על עצמה מספר פעמים. לרוב, מדובר בפונקציה בתוכנה, המפעילה את עצמה מחדש עד לקבלת נתון כלשהו (תנאי עצירה). הלולאה הרקורסיבית כוללת קריאה פנימית לביצוע הלולאה פעם נוספת, כך שתנאי העצירה חייב להימצא בתוך הלולאה בכדי שזו תפסיק ולא מחוצה לה, כמו בלולאות רגילות.

 

למתכנתים יש מערכת יחסי אהבה-שנאה עם רקורסיות. על אף היותן קלות לכתיבה ויישום, הן יכולות להיות הפכפכות, ומתכנתת ותיקה פעם יעצה: פשוט הימנעו מהן. זה לא קשה.

 

למה הם חייבים לקצר?

אבל לאנשי מחשבים יש נטיה לקצר מושגים, בדומה לאנשי צבא (אתם לא באמת חושבים שג'יפ היא מילה אמיתית, נכון? לפי אחד ההסברים, היא נוצרה מקיצור של GP – General Purpose).

 

 לדוגמה, MODEM הוא בעצם קיצור של Modulator-Demodulator.

 

במקרים רבים תמצאו את עצמכם תוהים מהי המשמעות מאחורי שילוש אותיות זה או אחר (USB, IDE, TCP ועוד רבים אחרים). בעוד לחלק מהקיצורים יש משמעות, באחרים מדובר באילוץ, או יצירתיות נטו של מקצרי השם.

 

למתכנתים יש בדרך כלל גם חוש הומור מעוות, ומכאן שאותה מערכת היחסים עם לולאות הפכה למנהג של אנשי מחשבים להשתמש בהן - דווקא לקיצורים וראשי תיבות למיניהם. הדבר נפוץ בעיקר במערכת ההפעלה לינוקס, שהקהילה שלה שופעת בהומור וב...מתכנתים.

 

הלך היא לא כותרת

לא פעם בשמות של תוכנות קוד פתוח, קיצור ראשי התיבות, הוא גם תחילת השם המלא, ולעתים בוחרים פשוט בראשי תיבות מצחיקים או מאולצים – אבל בעלי משמעות - כמו למשל "חוק הפטריוט" האמריקאי, שהוא בעצם ראשי תיבות של: Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism. (אספקת כלים נאותים הנחוצים כדי לאתר ולהפריע לטרור – בעברית זה לא ממש מסתדר).

 


GNU: הרבה יותר מאנטילופה

 

הדוגמא הבולטת ביותר לרקורסיית קיצורים הוא GNU. פרוייקט הקוד הפתוח שמהווה למעשה את הבסיס להפצות לינוקס השונות, שראשי התיבות שלו הם GNU's Not Unix. ובעברית: GNU הוא לא יוניקס. כמובן שגנו הוא גם סוג של אנטילופה ולכן הלוגו של הפרויקט.

 

בדומה ל-GNU, ראשי תיבות רקורסיביים נוספים ניתנו לתוכנות אחרות, ואפילו לסיומות קבצים מוכרות כמו: PHP – PHP Hypertext Preprocessor, או מקודד הצליל LAME ששמו המלא הוא LAME Ain’t an MP3 Encoder. כלומר, LAME הוא לא מקודד MP3. כמובן, למילה LAME יש משמעות מילונית: צולע.

 

אנשי לינוקס לא עוצרים שם. כך למשל התוכנה הגרפית GIMP, המקבילה החופשית של לינוקס לפוטושופ, שמה הוא ראשי תיבות של: GNU Image Manipulation Program (תוכנת GNU לתפלול תמונות). משמעות הקיצור היא פיסח  או במשמעות היותר סבירה למקרה הזה: אימרה (אותה פיסת תחרה או ריקמה המעטרת שוליו של בגד).

 

ומישהו רוצה משהו אלכוהולי? אחד היישומים השימושיים ביותר בלינוקס, WINE, שמדמה למעשה סביבת חלונות על לינוקס - גם הוא בעל קיצור רקורסיבי: WINE Is Not an Emulator. גם כאן, ראשי התיבות יוצרים מילה מילונית מוכרת מאוד...

 

אנשים לא יכולים לשנן

התחום הזה של ראשי תיבות הזויים כל כך התפתח, עד שמתכנתים ומשתמשים מתקדמים החלו להמציא ראשי משל עצמם, רק בשביל הצחוקים. כך למשל, תקן כרטיסי ההרחבה הקשיש של מחשבים ניידים, PCMCIA, "זכה" לראשי תיבות משעשעים: "People Can't Memorize Computer Industry Acronyms" ובתרגום מהיר: PCMCIA בראשי תיבות יוצר את המשפט: "אנשים לא יכולים לשנן ראשי תיבות של תעשיית המחשוב"... הם כנראה צודקים.

 

אבל ראשי התיבות האמיתיים של PCMCIA הוא Personal Computer Memory Card International Association – האיגוד הבינלאומי של כרטיסי הזיכרון של המחשב האישי. נשמע קצת יותר הגיוני, לא?

 

מיקרוסופט: גם אנחנו מגניבים!

מי שלאחרונה רוצה להראות שהיא גם מגניבה, וגם יכולה לייצר ראשי תיבות מתחכמים ורקורסיביים, היא מיקרוסופט.

 

כהוכחת מגניבות עילאית, במסר ברור לאנשי קהילת הקוד הפתוח של "גם אנחנו יכולים להיות מגניבים כמו אנשי לינוקס", קבעה מיקרוסופט פלטפורמת פיתוח משחקים תחת השם XNA. נשמע לכם סתום? גם לנו, וזה רק בגלל הסיבה ש-XNA פירושו: XNA's Not Acronymed, כלומר "XNA הוא לא בראשי תיבות".

 

שמועה שנפוצה לגבי BING אומרת ששמו של מנוע החיפוש החדש-ישן (מישהו זוכר את Live Search?) הוא לולאה בעצמו: Bing Is Not Google – בינג הוא לא גוגל, ובגירסה אחרת: But It's Not Google – אבל זה לא גוגל.

 

 

 

בהחלט לא.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
GNU. אחד מני שמות רקורסיביים רבים
איור: אוריליו אקהרט
מומלצים