שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דו"ח: הכנסת הנוכחית - הגזענית אי פעם
  לא רק חוק הנאמנות וחוק הנכבה: לפי דו"ח הגזענות השנתי של מרכז מוסאוא לשוויון, ב-2009 הונחו על שולחן בית המחוקקים 21 הצעות חוק המוגדרות "מפלות וגזעניות" - עלייה של 75%

  הכנסת הנוכחית היא הכנסת הגזענית ביותר מאז קום המדינה - כך טוענים במרכז מוסאוא לשוויון ערבי יהודי, המפרסם היום (א') את דו"ח הגזענות השנתי שלו, זו השנה הרביעית. הדו"ח, המוגש לרגל היום הבינלאומי למאבק באפליה גזעית שהאו"ם מציין היום, מלמד בין היתר כי ביחס לשנים קודמות, חלה השנה עלייה של 75 אחוז בהגשת הצעות חוק מפלות וגזעניות בכנסת.

   

  על פי הדו"ח, בעוד שבשנת 2007 הוגשו 11 הצעות חוק שהמרכז מגדירים "מפלות וגזעניות", ובשנת 2008 הוגשו 12 כאלה, הרי שב-2009 חלה קפיצת מדרגה, בדמות 21 הצעות חוק, שעל פי כותבי הדו"ח הוגשו על רקע גזעני ומפלה. במרכז מוסאוא אומרים כי מדובר במגמה מדאיגה, ומעריכים שהצעות חוק מעין אלו ילכו ויתרבו, אם וועדת השרים לענייני חקיקה, ממנה הם דורשים לפעול באופן מיידי, לא תתעורר ותפעל נגד מגישי הצעות החוק.

   

  "מעולם לא נראתה כנסת כזאת פעילה בהצעות חוק מפלות וגזעניות נגד אזרחי המדינה הערבים", אמרו מחברי הדו"ח, ליזי שגיא, ועו"ד נידאל עותאמן. "הכנסת ה-18 משופעת בנבחרי ציבור הפעולים בגלוי כדי לפגוע בזכויות האזרחים הערבים", מוסיף מנכ"ל המרכז, ג'עפר פרח. "חברי כנסת בעלי דעות קיצוניות מיישמים את תפיסות העולם שלהם כמעט באין מפריע, ונתקלים בהתנגדות לא מספקת. הם מקדמים חקיקה מפלה וגזענית, הממצבת את אזרחי מדינת ישראל הערבים כאיום דמוגרפי".

   

  הדו"ח ממונה את הצעות החוק, בהן כמה בולטות שעמדו במהלך השנה האחרונה על סדר היום הציבורי:

   

  ההצעות מגיעות מכל המפלגות מהמרכז וימינה - הליכוד, האיחוד הלאומי, הבית היהודי, ישראל ביתנו, ש"ס וגם קדימה. עוד מזכירים כותבי הדו"ח גם את תוכניתו של שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) להנהיג תעתיק עברי בשלטים, גם בכיתובים בערבית ובאנגלית.

   

  את יום הגזענות הבינלאומי בחר האו"ם לציין משנת 1966, בעקבות טבח שארפוויל בדרום-אפריקה, שבו נורו למוות 69 מפגינים שחורים בידי כוחות משטרה בעת שהפגינו נגד "חוק המעבר", שחייב כל שחור מעל גיל 16 לשאת בכל עת תעודת מעבר שבה הוטבעו אשרות מהמשטרה או מהמעביד, המתירות או מגבילות את תנועתו.

   

  במוסאוא מזהירים הבוקר: "כבר היינו עדים להרג של אזרחים ערבים על ידי המשטרה באוקטובר 2000. אם המגמה הגזענית תימשך, מה שהתרחש בשארפוויל יהיה מרחץ דמים קטן לעומת מה שיתחולל כאן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מפלגתו אחראית לרבות מההצעות. שר החוץ ליברמן
  צילום: גיל יוחנן
  גם הוא "מככב" ברשימה. זבולון אורלב
  צילום: גיל יוחנן
  "התנגדות לא מספקת". ג'עפר פרח
  מומלצים