שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נגד ליצמן: "שהממשלה תפסיק קפריזות החרדים"

  לקראת ההצבעה הצפויה הבוקר על תוכניתו של סגן שר הבריאות לבנייה מסביב לקברים העתיקים בבית החולים ברזילי, שתייקר את העלות ותדחה את מועד השלמתה, קוראים שרים מימין ומשמאל לדחות את התוכנית: מדובר בקברים פגאניים, העיכוב במיגון עלול לעלות בחיי אדם

  ליצמן מתעקש, השרים מתנגדים: לקראת ההצבעה על תוכניות הבנייה של חדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי שנערכת הבוקר (א'), מתנגדים שרים בליכוד, מפלגת העבודה וקדימה לתוכניתו של ליצמן, הכוללת העתקת חדר המיון בעלות גבוהה בהרבה מהתוכנית המקורית - ובמחיר של זמן רב יותר ליישומה; זאת, בשל קברים עתיקים שנמצאו במקום. ההצעה עתידה לעלות להצבעה אך לא ברור עדיין כיצד ינהג ראש הממשלה נתניהו על רקע ההתנגדות הרחבה.

   

  "כל עיכוב עלול לעלות בחיי אדם"

  השרים יולי אדלשטיין ולימור לבנת הביעו את התנגדותם בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה. לבנת אמרה בין היתר שעל פי ממצאי רשות העתיקות מדובר בשישה קברים פגאניים ובהרחקה פיזית של חדר המיון למרחק מאות מטרים ממבני בית החולים - דבר המסכן במציאות הנוכחית, את תושבי האזור:  "הצעתי לראש הממשלה לדחות את הדיון בסוגיה זו. זו החלטה לא נכונה להעביר את חדר המיון למרחק כזה בעלות של כ-150 מיליוני שקלים (בהצעה המקורית מדובר על 135 מיליוני שקלים, 90 מיליון להעתקה ועוד 45 מיליון למיגון חדר המיון הקיים - ר.ס.)".

    

  שר הביטחון אהוד ברק אמר עם צאתו מישיבת שרי העבודה לפני ישיבת הממשלה: "מפלגת העבודה מתנגדת להעברת חדר המיון למקום חדש. זה לא הזמן להציב סדקים בקואליציה על רקע קברים שנראים כרומאיים או פגאניים".

   

  השר סטס מיסז'ניקוב מ"ישראל ביתנו" אמר שאין מפלגתו צפויה להתנגד להעברת חדר המיון על פי דרישת החרדים.

   

  ח"כ רוברט טיבייב מקדימה אמר: "הממשלה צריכה לבחור היום בין פינוי קברים, לבין יצירת קברים חדשים. המצב הבטחוני המעורער באזור מביא לידי כך כי כל עיכוב נוסף בהקמת חדר המיון הממוגן בבית החולם ברזילי באשקלון, עלול לעלות בחיי אדם. הגיע הזמן שהממשלה תפסיק לשרת את הקפריזות של החרדים ותתחיל לשרת נאמנה את תושבי הדרום".

   

  כך או כך, על רקע המחלוקת המתרחבת, לא מן הנמנע שראש הממשלה נתניהו יבקש ללבן את הנושא לעומק מול החרדים, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושרי ש"ס והן מול הגורמים המקצועיים בטרם יביא את הנושא להצבעה בממשלה. ההחלטה תיפול כנראה במהלך ישיבת הממשלה המתנהלת בשעה זו בירושלים. 

   

  תוכנית יקרה יותר, שתארך זמן רב יותר

  סגן שר הבריאות ליצמן יציג לממשלה את הצעתו לשנות את תוכניות הבנייה של חדר המיון הממוגן כך שלא יהיה צורך להעתיק קברים עתיקים. החלופה אותה

  מציע ליצמן תהיה יקרה יותר מהחלופה הקיימת שכבר אושרה, והבנייה תסתיים רק בעוד ארבע שנים.

   

  הממשלה תידרש לאשר תוספת עלות של 90 מיליון שקל לחלופה שמקדם ליצמן, בהשוואה לתוכנית הקודמת. מחציתה על חשבון תקציב הבריאות והיתר מתקציב המדינה. מבחינת משרד הבריאות המשמעות היא פגיעה בתוכניות בינוי של בתי חולים אחרים

   

  תוכניתו של ליצמן מחייבת, כאמור, גם את התמשכות הבנייה; בעקבות כך, מציע ליצמן "מיגון ביניים" למיון הקיים בעלות של 45 מיליון שקלים, מהם 15 מיליון מתקציב משרד הבריאות ושני שליש מתקציב משרד האוצר. הבנייה עלולה להתייקר בעוד כ-40 מיליון שקלים, לאור העובדה שהתורמים, ועידת התביעות וקרן לגאסי, התנו את תרומתם בכך שהמדינה תעמוד בלוח הזמנים המקורי.

   

  באשקלון כועסים

  בסוף השבוע, על רקע התגברות ירי הקסאמים מרצועת עזה, קרא ראש העיר אשקלון בני וקנין לראש הממשלה בנימין נתניהו לגלות אחריות ולא לעכב את בניית חדרי המיגון הממוגנים בבית החולים ברזילי. "אני קורא לו להורות על הזזת הקברים ולצאת מיד לבניית חדר מיון וחדרי ניתוח ממגונים. הוא שר הבריאות וראש הממשלה ויש רגעים שראש ממשלה כמנהיג צריך לקבל החלטה ובמקרה הזה למען חיי אדם". 

   

  גם ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, הביע זעם על העיכוב. "אני מתקשה שלא להשתמש במילים בוטות, אבל זו שערורייה מכל הבחינות", אמר, "זו שערורייה מבחינה בריאותית. היה אישור להגן על חיי התושבים באשקלון, שדרות ועוטף עזה, ולהקים בית חולים ממוגן שמשרת אפילו תושבי עזה. היו כבר אישורים לפני שלוש שנים, מה שהיה משפר את איכות החיים, אבל בגלל סיבות לא ענייניות שאפילו ההיבטים ההלכתיים שנויים במחלוקת, מחליטה הממשלה להתנגד ולהכפיף את עצמה לקומץ קיצוני". 

   

  וקנין ציין עוד: "אני מצטער שהרב ליצמן מקדש את המתים על חשבון החיים. ראש הממשלה צריך לצאת גדול ולראות את הנתונים ולהחליט למען חיי אדם".

   

  ד"ר איתן חי עם, מנכ"ל משרד הבריאות, איים בעבר בהתפטרות אם תאושר הצעתו של ליצמן, בשל הפגיעה בתקציב משרד הבריאות והסחבת לתושבי אשקלון. מקורבים לו אמרו ביום חמישי האחרון ל-ynet כי "המנכ"ל אמר יותר מפעם אחת בעבר כי הוא פקיד ממשלתי שתפקידו לקיים את החלטות הממשלה ובמידה והוא חושב שלא יוכל לממש בנאמנות את החלטת הממשלה או השר הממונה, ראוי שיתפטר". במקביל, גם סגן השר ליצמן איים בהתפטרות אם החלופה שלו לא תאושר ויהיה צורך להעתיק קברים.

   

  משרד האוצר מתנגד

  גם במשרד האוצר מתנגדים לתוכנית של ליצמן וכבר עיכבו העברת תקציבים למיגון של בתי חולים אחרים כ"ערבות" לצורך מימושה. בבקשה שהובאה לאישור השרים צוין כי אחת הסיבות לתוכנית החלופית היא רצון להימנע ממהומות בעקבות הזזת הקברים. "מכיוון שבניית המחלקות לרפואה דחופה ומרחבי האשפוז המוגנים באתר המקורי צפוייה לגרום סחבת רבה בשל ההתנגדות לבניה באתר זה", נכתב.  

   

  היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר-הראל, שחוות דעתה

  הובאה לעיון השרים, ציינה כי "ייתכן שבג"ץ יפסוק כי שינוי ההחלטה בשל התנגדות מטעמי הלכה - נגועה בחוסר סבירות. בפרט כאשר ניתן בעבר פסק הלכה המאפשר את בניית המיון באתר המקורי למרות החשש לקיומן שלעצמות אדם יהודיות בקברים שנמצאו, וזאת כאשר קיימים חסרונות רבים בחלופה המוצעת".  

   

  אנשי מקצוע במשרד הבריאות סבורים שהחלופה שמציע ליצמן אינה החלופה המיטבית, משום שהיא תגרום לכך שהמיון יהיה מרוחק ממחלקות אחרות בבית החולים ויהיה צורך לטלטל נפגעים קשים למרחקים ארוכים לצורך בדיקות הדמיה. בבית החולים מציינים כי התוכנית החלופית שמיועדת לשטח קטן, אינה נותנת מענה לצורך האמיתי בהרחבת המיון בברזילי מ-17 מיטות בלבד ל-50 מיטות. בתוכנית המוצעת לא ניתן יהיה לבנות מעל למיון הממוגן אגף ילדים חדש שבית החולים זקוק לו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חפירות בברזילי
  צילום: צפריר אביוב
  צילום: גיל יוחנן
  מפלגת העבודה מתנגדת. אהוד ברק
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים