שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מש' הבריאות אישר: גראס רפואי - 360 ש' לחודש
  חרף התנגדות קודמת, אישר היום משרד הבריאות לחברת "תיקון עולם", שמגדלת ומפיצה מריחואנה רפואית ל-700 חולים בארץ, לגבות 360 שקלים לחודש מאדם. חולה שירצה לקבל את החומר הביתה, ישלם 180 שקלים נוספים. עבור סיגריה מגולגלת, ישלמו הצרכנים שקל נוסף. החברה: "מי שיציג אישור הבטחת הכנסה - יקבל הנחה של 50%"

  המריחואנה הרפואית תעלה מעתה לא מעט כסף לחולים: משרד הבריאות אישר לחברת "תיקון עולם", אחת מהמפיצות של מריחואנה הרפואית בישראל, לגבות תשלום חודשי בסך 360 שקל עבור הוצאות הפצה ושינוע של החומר לנקודות חלוקה ברחבי הארץ. חולה שירצה לקבל את החומר "עד הבית" או שהוא מוגבל בניידות, ישלם עוד 180 שקל בחודש. בחברה מציינים כי אינם יכולים מבחינה כלכלית להמשיך ולחלק את החומר ללא תשלום כפי שעשו עד כה.

    

  בנוסף אישר משרד הבריאות לחברה לגבות שקל עבור מכירת סיגריה מגולגלת, וחבילה של סיגריות מגולגלות תמכר תמורת 24 שקלים חבילה של סיגריות מגולגלות. תיקון עולם היא המפיצה העיקרית של מריחואנה רפואית ומספקת את החומר לכ-60%-70% מתוך 2,000 החולים שיש להם היתרים ממשרד הבריאות לצרוך את המריחואנה הרפואית.

   

  במשרד הבריאות מעריכים כי עלות גידול והפצת חומר לחולה הבודד היא כ-350 שקל לחודש. 

   

  חולים עניים "יסתמכו על טוב לבן של החברות"

  "אישרנו את הצעד הזה בלית ברירה", אמר ד"ר יהודה ברוך, הממונה על נושא השימוש במריחואנה רפואית מטעם משרד הבריאות ומנהל בית החולים אברבנל.

  "הסכנה הגדולה יותר היתה שהחברה לא תוכל לעמוד בעלויות של אספקת החומר וחולים רבים לא יוכלו לקבל את המריחואנה הרפואית".

   

  ברוך מסביר כי האישור ניתן בינתיים לחודשיים בלבד. לשאלה באם יהיה מנגנון של פטור מתשלום עבור חולים עניים, אמר: "אנחנו מסתמכים כרגע על טוב ליבן של החברות, שאמרו שלא יגבו כסף ממי שיציג כי הוא מקבל הבטחת הכנסה. הבעיה היא שכרגע המריחואנה הרפואיץ אינה מוגדרת כתרופה ולכן אין לנו אפשרות לתת הנחות כפי שנעשה עם תרופות. עד שלא תהיה הסדרה של הנושא, זה המצב שיהיה".  

   

  בתיקון עולם אמרו היום ל-ynet: "לא נוח לנו ולא טוב לנו שהעלויות נופלות על המטופלים אבל הברירה שעמדה בפנינו היא או לגבות כסף או להפסיק את השירות. זהו צעד זמני. ברגע שיהיה סבסוד דרך קופות החולים לא נצטרך לגבות מהחולים כסף".

   

  עוד ציינו כי ניתן יהיה לקבל את החומר ללא תשלום בנקודת חלוקה בצפון ומי שיציג אישור על קבלת הבטחת הכנסה יקבל הנחה של 50% בתשלום החודשי. "אנחנו יכולים להבטיח שלא יהיה מצב שאדם יצא בלי החומר".

   

  "על המדינה לסבסד החולים"

  בחברה ציינו עוד כי עד כה עלויות הגידול והחלוקה של החומר היו מכיסם של בעלי החברה: "בחודשים האחרונים הצטרפו מאות מטופלים חדשים ועשרות מצטרפים מדי שבוע. עלות קיום המפעל המבורך של חלוקת המריחואנה הרפואית האמירה עשרות מונים. עלויות אלו כוללות בין היתר את שינועו של הקנאביס הרפואי מאתרי הגידול, עיבודו של הקנאביס הרפואי, פתיחת מרכזי חלוקה חדשים וכוח האדם המסור כולו לתמיכה במטופלים... לא נותרה ברירה אלא להתחיל בגביית תשלום. אנו תקווה כי בסופו של תהליך מאמצינו למען סבסוד המריחואנה הרפואית על ידי קופות החולים יישאו פרי, כך שכל המטופל באמצעות קנאביס רפואי לא יידרש לשיקולים כלכליים".  

   

  מנדי לייטון-בלישה, יושבת ראש העמותה למאבק בכאב, מתנגדת למהלך: "מצוקת המגדלים אכן ידועה ואנו המטופלים מוקירים את העובדה שעד כה הקנאביס הרפואי ניתן בחינם. עם זאת, החלטות כגון קביעת מחיר והתחלת תשלום על חשבון המטופלים אמורות להיות חלק מתהליך הסדרת התחום על ידי המדינה. תהליך זה טרם הושלם. מצער אותי שהמגדלים, או חלקם, לא המתינו עד לתום תהליך ההסדרה. כמו כן, אנחנו מאמינים כי העול הכלכלי לא צריך להיות על המטופלים וכי על המדינה לקחת חלק בעלויות הכרוכות".

   

  לפני כשלושה חודשים ניסתה תיקון עולם לגבות באופן חד צדדי סכום חודשי

  מחולים, ללא אישור של משרד הבריאות. אז אישר המשרד רק גביית סכום חד פעמי עבור "הדרכה לשימוש".

    

  אם משרד הבריאות לא יפעל בתוך כחודש להסדיר את נושא גידול ומימון רכישת המריחואנה הרפואית, ועדת הבריאות תקדם הצעת חוק פרטית בנושא; כך אמר יושב ראש הוועדה ח"כ חיים כ"ץ בדיון שנערך בשבוע שעבר בוועדה. ועדת הבריאות כבר דרשה לפני ארבעה חודשים ממשרד הבריאות להסדיר תוך את נושא הגידול, השימוש וההפצה של המריחואנה הרפואית. אולם בדיון שהתקיים בשבוע שעבר הופיעה המדינה עם הצעת ביניים להפקיד את הנושא בידי עמותה של חולים. הוועדה לא קיבלה את ההצעה משום שהיא עומדת בסתירה לאמנת הסמים של האו"ם משנת 1961 עליה חתומה ישראל ולפיה יוקם מנגנון פיקוח ממשלתי שיהיה אחראי על הפצת מריחואנה רפואית.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים