שתף קטע נבחר

גם באתר החלופי יש קברים: לאן יזרום הביוב?

135 מיליון שקלים תעלה למשק הזזת חדר המיון ב"ברזילי" בגלל קברים, אבל השערורייה נמשכת. גם באתר החלופי יש קברים, כפי שהתברר בתשובת המדינה לבג"ץ. אז איפה יניחו צינורות ביוב ומים בקרקע? שאלה טובה

הזזת חדר המיון בבית החולים ברזילי באשקלון, שתעלה למשק 135 מיליון שקלים, הופכת לפארסה של ממש. בעוד שממשלה שלמה החליטה אתמול (יום א') לאמץ בחום החלטת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ואת החלטתו השנויה במחלוקת, שוברים המתכננים את הראש כיצד להקים את המבנה החדש - משום שגם שם יש קברים עתיקים. עובדה זו התבררה בתשובת המדינה לבג"ץ.

 

בתשובה שהוגשה בתחילת החודש, בעקבות עתירת תושבי אשקלון נגד משרדי ראש הממשלה והדתות, נאמר כי "באתר החלופי ניתן לבנות על הקרקע בשיטת בטון רדוד - מה שלא ניתן לעשות באתר הראשון מפאת הטופוגרפיה שלו ועל כן, על אף שנמצאו גם באתר החלופי אי אלו קברים שקיים לגביהם החשש - הרי שלאור צורת הבניה באתר החלופי לא קיימת התנגדות מנימוקים אלו, וכל הגורמים ששללו קודם לכן את המיקום המקורי לבניית המלר"ד מפאת בעיית הקברים - הביעו אישורם למיקום החלופי".

 

המדינה טענה כי "עמדת הגורמים המקצועיים היא כי חלופת מגרש החנייה היא חלופה ישימה ואפשרית", ואף ציינה כי ביום שישי, 26 בפברואר נערך ניסוי של "הידוק דינמי" - אופן הבנייה שבו ייבנה האגף המוגן. "טרם התקבלו תוצאות סופיות של ניסוי זה, אך מתוצאות ראשוניות נמצא כי הניסוי עבר בהצלחה, ודרך הבנייה הזו נמצאה כישימה. לכל אלה נוסיף כי חלופת מגרש החנייה משרתת את האינטרס של כיבוד כבוד המת ועולה בקנה אחד עם הגישה שהוצגה בפסיקת בית המשפט, לפיה ראוי לשאת במגבלות שונות כדי לשמור על כבוד המת, ובמקרים מתאימים - להוציא משאבים לצורך כך".

 

גורם בכיר, שהיה מעורב בתכנון החלופה, הסביר בשיחה עם ynet כי "שיטת הבטון הרדוד משמעותה לשפוך אלפי משאיות בטון ולבנות 'יסודות הפוכים' כי יש שם קברים מתחת. הבעיה היא שבגלל הקברים לא ניתן יהיה לחפור שם אפילו צינורות ביוב או צינורות מים. כאשר עוסקים בבית חולים, מדובר בתשתיות ענק. איך יחברו את זה מתחת לאדמה? זו עבודה בעיניים. גם עוד שלוש שנים לא יהיה שם כלום".

 

את חלופת הבטון הרדוד אי אפשר היה ליישם בשטח המקורי, הקרוב לבית החולים משום שהוא משופע. מכיוון שאי אפשר לבצע שם עבודות של חפירה ויישור, לא ניתן לצקת את הבטון. לכן נבחר אזור שטוח - מגרש החניה.

 

בתוכנית המקורית של הבנייה, היה אמור להיבנות מתחת לחדר המיון חלל תת-קרקעי שיוכל לשמש בשעת חירום כבית חולים ממוגן, בדומה לבית החולים התת-קרקעי בנהריה. "בעקבות מציאת הקברים בשטח החלופי ובשטח מגרש החניה, התוכנית שאושרה לא תכלול את אותו חלל ממוגן נוסף, אך תעלה הרבה יותר", אמר ל-ynet אותו גורם בכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר יעקב ליצמן
צילום: אריאל ירוזולימסקי
הקברים ובית החולים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים