שתף קטע נבחר

אובמה על אישור הרפורמה: "כך נראה שינוי"

מיד אחרי ההצבעה ההיסטורית בבית הנבחרים לאישור הרפורמה בביטוחי הבריאות, יצא נשיא ארה"ב אל המצלמות ואמר כי "אחרי 100 שנים של דיבורים ותסכול, הקונגרס הצהיר לראשונה שהעובדים, משפחות ובעלי העסקים הקטנים ראויים לכך שמחלה פתאומית או תאונה לא תפגע להם בחלום"

שמח ונרגש: כמעט בחצות הלילה (שעון וושינגטון) יצא נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אל המצלמות כדי לקטוף את פירות אישור רפורמת הבריאות ההיסטורית בבית הנבחרים. "העם האמריקני הוכיח שהוא מסוגל לעשות דברים גדולים. אני יודע שזו לא היתה הצבעה קלה, אבל זו היתה ההצבעה הנכונה. כך נראה שינוי", אמר הנשיא והודה לאנשי צוותו על המאמצים הכבירים.

 

אובמה, שדיבר בחדר המזרחי בבית הלבן, היה נראה נרגש והצהיר כי "זהו אינו ניצחון של מפלגה הדמוקרטית. זהו נצחון לעם האמריקני.

 הלילה, אחרי 100 שנים של דיבורים ותסכול, אחרי עשרות שנים של מאמצים, הקונגרס הצהיר לראשונה שהעובדים, משפחות ובעלי העסקים הקטנים ראויים לכך שמחלה פתאומית או תאונה לא תפגע להם בחלום. הלילה ענינו לקריאת ההיסטוריה. לא התחמקנו מהאחריות שלנו. לא פחדנו מהעתיד. זעזענו אותו".

 

אישור הרפורמה היא ניצחון פוליטי אדיר לאובמה, שבשעות לפני ההצבעה התבשר כי סקר שערך מכון "גאלופ" העניק לו לראשונה זה זמן רב תמיכה של 50 אחוז מהציבור האמריקני. אישור הרפורמה צפויה לחזק עוד את התמיכה בנשיא כבר בימים הקרובים.  

 

"אמרו שזה בלתי אפשרי, התגברנו על הפחד והציניות", אמר אובמה. "הוכחנו שהממשלה הזו היא של הציבור ועובדת עבורו. זו לא היתה הצבעה קלה להרבה אנשים אבל זו היתה ההצבעה הנכונה. הוכחנו שאנו מסוגלים לדברים גדולים. הרפורמה לא תפתור את כל תחלואי מערכת הבריאות האמריקנית, אך זה צעד בכיוון הנכון". הנשיא האמריקני הבטיח לציבור שאחרי שהפרשנויות יעלמו והאבק ישקע - יתברר לכולם שלא מדובר במערכת רפואה שתנוהל על-ידי המדינה, אלא בשיטה שתעבוד יותר טוב, במבוטחים שיקבלו תמורה לכספם ובלתי מבוטחים שיבוטחו. 

 

עסקה על ההפלות

רפורמת הבריאות אושרה הלילה בבית הנבחרים אחרי דיון שנמשך כעשר שעות ברוב של 219 תומכים לעומת 212 מתנגדים. הרפורמה תועבר כעת לחתימתו של אובמה ולאחריה ייערכו בה כמה מקצי שיפורים. הבטחת הרוב הושגה לאחר שהבית הלבן סגר עסקה עם קבוצה של שמונה צירים דמוקרטים המתנגדים להפלות. הצירים, ובראשם ברט סטופק ממדינת מישיגן, חששו שהרפורמה בביטוחי הבריאות תאפשר לנשים להסתייע במימון ציבורי לביצוע הפלות.

 

רפורמת הבריאות הופכת את המצב שהיה קיים עד-כה בארה"ב, שבו חברות הביטוח שולטות בהחלטות רפואיות - מי יקבל וממי ימנע טיפול. זאת. בד בבד עם התייקרות מתמדת בעלויות הביטוח. השירות הרפואי בארה"ב כיום מצויין לבעלי ממון ולאנשים בריאים. מי שחולה - מגלה די מהר שחברות הביטוח מגבילות את הסיוע.

 

שירותי הבריאות לאזרחי ארה"ב משפיעים על שישית מהתקציב האמריקני. ואולם, בשל חוסר יעילות ובזבוז התייקר השירות מבלי שהפך לטוב יותר. הרפורמה המוצעת תאפשר לשפר את השירות, להוסיף מבוטחים בד בבד עם הפחתת הגירעון התקציבי האמריקני.

 

הרפורמה תספק לאנשים בודדים את אותו ביטוח איכותי שמקבלים מבוטחים בחברות גדולות, ותימנע מחברות הביטוח את האפשרות למנוע קבלת מבוטחים חדשים בגלל מחלות קיימות, או להפסיק לטפל במבוטחים שחלו במחלות קשות. מפוטרים וכאלה שרוצים להחליף את מקום עבודתם - יוכלו לעשות זאת מבלי לחשוש לביטוח הרפואי שלהם. ילדים יהיו מבוטחים אוטומטית וצעירים עד גיל 26, סטודנטים ואחרים יוכלו להמשיך להיות מבוטחים בביטוח המשפחתי של הוריהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. ההצבעה הנכונה
צילום: AFP
סטופק. סלל הדרך להצבעה
צילום: AFP
מומלצים