שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תקיפת חיילים וגניבת נשק: 8 ערבים מהגליל נעצרו
  הותר לפרסום כי המשטרה והשב"כ פענחו שני מקרי תקיפה של חיילים באזור הצפון וכי השמונה חשודים בקשר למעשים - ולסחר בנשק הגנוב. במשטרה מתעקשים שהכנופייה פעלה ממניעים פליליים: "'המוח' מאחורי התקיפות נקלע לחובות בניית ביתו"

  שמונה ערבים ישראלים נעצרו בחשד למעורבות בפרשה שבמרכזה - תקיפת שני חיילים, גניבת נשקיהם וסחר בנשק. בצהריים (יום ד') הותר לפרסום דבר מעצרם של חברי הכנופייה שהרוויחו לפי החשד עשרות אלפי שקלים ממעשיהם. במשטרה טוענים שהרקע לפעולתם הוא פלילי ולא לאומני וכי מטרתם הבלעדית היתה הרווח הכספי.

   

  החשודים נעצרו בשבועות האחרונים בפעולה משותפת של השב"כ והיחידה המרכזית של מרחב גליל במשטרה. בין העצורים גם ארבעה בני משפחה מסכנין,

  החשודים שהיו "הרוח החיה" מאחורי התקיפות, וכן סוחר נשק מכפר כנא, שרכש מהם את כלי הנשק.

   

  תחילת הפרשה היתה ב-3 בינואר השנה. חייל צה"ל שיצא מביתו בכרמיאל הותקף במפתיע, הוכה באלה בראשו, ונשקו נחטף. החייל נפצע באורח בינוני ונזקק לתפרים. עוד באותו היום עצרה המשטרה תושב העיר בחשד למעשה. החייל אף זיהה אותו במסדר זיהוי, ולכן הוגש נגדו כתב אישום - אחרי שישב במעצר קרוב לחודשיים. היום בוטל כתב האישום נגדו.

   

  המקרה השני אירע ב-25 בפברואר, כאשר חייל נוסף הותקף באופן זהה בעת שהמתין להסעה בצומת כח שבגליל העליון. גם במקרה זה הוכה החייל בראשו ונשקו נחטף. בעקבות המקרה החליט בית משפט השלום בעכו להוציא צו איסור פרסום על פרטי הפרשה.

   

  סוחר הנשק חשף את היקף הפרשה

  חקירת משותפת של המשטרה והשב"כ בעקבות התקיפה בצומת כח היא שהובילה גם לפענוח המקרה הראשון. אחרי התקרית השנייה עלו החוקרים על עקבות שהובילו לבני משפחת שלעאטה מסכנין. מפקד היחידה המרכזית במרחב גליל, סגן-ניצב אבי מאור, סיפר כי תחילה נעצרו שלושה מבני המשפחה - האחים עומר (25) ומוזהאר (24) שלעאטה ובן דודם מוחמד שלעאטה. בבדיקה שערכה המשטרה בבתי החשודים נמצא אקדח שהוסתר בתוך מחשב בחדרו של עומר.

   

  השלושה הודו בתקיפה וקשרו אחרים למקרים. בעקבות חקירתם נעצרו חמשת שותפיהם: אח נוסף, ניזאר שלעאטה (32), החשוד שמכר את כלי הנשק הגנובים לסוחר בכפר כנא, מוחמד עמארה (36), שנעצר אף הוא.

   

  תחנת ההסעה בצומת כח בערב התקיפה (צילום ארכיון: אביהו שפירא)

    

  בחקירה התברר כי עמארה רכש את הרובה הגנוב מסוג M-16 מקוצר תמורת 34 אלף שקלים. הסוחר מכפר כנא הוא זה שחשף בחקירתו כי זו לא היתה זו העסקה הראשונה שביצע עם הכנופייה. עמארה סיפר לשוטרים שכמה שבועות קודם לכן נמכר לו נשק זהה. כך התברר כי חלק מהמעורבים בתקיפה הצומת כח הם אלה שתקפו גם את החייל בכרמיאל.

   

  בחקירה התגלה כי עומר שלאעטה היה התוקף בכרמיאל, יחד עם חשוד נוסף, אימאן חניף (24) מסכנין - שנעצר אף הוא. שני החשודים הנוספים הם תושב אעבלין, מוסטפה חסנין (34), שהיה בקשר עם החשודים בנוגע לסחר בנשק ואחמד אבו סלאח (26) מסכנין, החשוד שהיה מעורב בתכנון המקרים ובחטיפות נוספות שטרם יצאו לפועל. 


  פינוי החייל הפצוע מצומת כח (צילום: אביהו שפירא)

   

  חקירת המשטרה גילתה עוד שבאותו הערב שבו תקפו החשודים את החייל בצומת כח, הם גם עקבו אחרי חייל אחר, שעלה לאוטובוס בצומת גולני וירד בעפולה. הכנופייה עקבה אחר החייל ברחובות העיר, עד אשר איבדו את עקבותיו, ואז החליטו לצאת צפונה, לכיוון קריית שמונה.

   

  "המוח" של הכנופייה נקלע לחובות

  במשטרה חושדים כי עומר שלעאטה הוא המוח מאחורי המעשים: הוא זה שיזם ותכנן את התקיפות, נהג ברכב בעת התקיפה בצומת כח, ותקף את החייל בכרמיאל. אחיו, מוזהאר, הוא שתקף את החייל בצומת כח בפועל וחטף את נשקו. בן דודם, מוחמד, סייע להם באירוע בצומת כח, בעוד שהאח ניזאר ביצע את עסקאות הנשק.

   

  במשטרה מתעקשים שהרקע למעשה הוא פלילי ולא לאומני. בתשובה לשאלת ynet בנושא,

  השיב סגן-ניצב מאור: "בחקירה הבנו שהרקע הוא כספי. נשק אחד נמכר בסביבות ה-30 אלף שקל, שזה הרבה מאוד כסף בזמן קצר. עוד התברר שלאחד האחים, שהיה הרוח החיה מאחורי המעשים, היו חובות כבדים עקב בניית ביתו".

   

  "זו פעולה וחקירה יפה, שהתפתחה ממעצר של שלושה חשודים, לשמונה עצורים בסך הכל. אפשר לומר בביטחון שאם לא היה פה גילוי, היינו עדים להמשך התקיפות ולאירועים נוספים ברחבי המחוז", סיכם סגן-ניצב מאור.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות משטרת ישראל
  מוחמד שלעאטה
  באדיבות משטרת ישראל
  באדיבות משטרת ישראל
  עומר שלאעטה
  באדיבות משטרת ישראל
  באדיבות משטרת ישראל
  מוזהאר שלאעטה
  באדיבות משטרת ישראל
  החייל שהותקף בצומת כח
  באדיבות משטרת ישראל
  אחד מכלי הנשק שנתפסו
  באדיבות משטרת ישראל
  מומלצים