שתף קטע נבחר

להקדים רפואה: כך תשרדו את החג בלי להתגרש

מה יש בחג השמח הזה, האביבי, המסמל חירות, תקווה ומשפחתיות, שגורם לכל כך הרבה זוגות להיפגש מיד אחריו על מדרגות הרבנות? רגע לפני המשבר, קבלו כמה עצות ממומחים בתחומים שונים, שיעזרו לכם לשרוד ולהישאר ביחד

ש'מעו סיפור אביבי קודר. היה הייתה משפחה סטנדרטית, לפעמים שמחים, לפעמים רבים, חיים. בפסח דה-אשתקד ביקשה המשפחה לנצל את חופשת החג, לגיבוש משפחתי גורף. לצורך ביצוע הפרוייקט, הוקם חמ"ל של ממש והוזמנו חדרים באחד הקיבוצים הטובלים בירוק. גם אולם שוריין, כדי לערוך בו את הסדר.

 

המערך הלוגיסטי המשפחתי טרח והפיק הגדות לפסח, שעל דפיהן מתנוססות תמונות כל בני המשפחה, למזכרת. על כל אחד מחברי השבט - מילד ועד סבתא - הוטלה מטלה, ממש יישום מסקנות המחקרים האחרונים, כדי שכולם ירגישו שייכים. נפסח על גופו של הסיפור מפאת קדושת הפרטיות, אבל נספר כי בבוקרו של יום המחרת לחזרתם מחופשת החג, הגישו שניים מהזוגות במשפחה תביעות גירושין באמצעות עורכי-דין.

 

מה קרה שם בין הגבעות הירוקות? התשובה היא: בדיוק מה שקורה ברוב בתי האב והאם בארץ. בתקופת החג הארוך הזה מתרחשת העצמה של הקשיים, הקונפליקטים והבעיות, שאין להם תיעול כבימים רגילים. "אנחנו תקועים ביחד ימים שלמים בלי כרטיס טיסה חד-כיווני לאנטארקטיקה", אומרת עוה"ד והמגשרת מיכל בראון. "כל החג אנחנו עסוקים בללכת בין הטיפות, משתדלים לשתוק ולהבליג וזה בדיוק מה שמביא לא פעם לפיצוץ רציני".


 מה בדיוק קורה שם, בימי החג? צילום: index open 

 

אין לאן לברוח

חג הפסח הוא החג הארוך ביותר בו המשפחה המורחבת ככלל והמצומצמת בפרט, נפגשת לאירועים משפחתיים שלעיתים מעצימים את הקשיים, שבשגרת היום יום ניתן לפסוח עליהם. בימי החג לא ניתן לברוח למחוזות העבודה או למחוזות אחרים ואז פורצים הקשיים מהמקומות בהם הם טמונים.

 

לא ניתן לדעת את המספר המדוייק של הפונים בבקשה לפרק את המשפחה אחרי החגים, משום שלרשות הפונים עומדים מספר מסלולים: יש הפונים לעורכי-דין, למגשרים, לבתי-הדין הרבניים וגם לבתי המשפט לענייני משפחה. אבל זו עובדה ברורה שיש גידול משמעותי במספר הפונים בתקופה זו. הנתון בא לידי ביטוי גם במנועי החיפוש ובאתרים הקשורים בנושא".

 

גם מנתונים שבידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי באופן סיסטמטי, בחודש מאי ואחרי חג הפסח, קיימת עלייה משמעותית במספר הסכמי הגירושין שנרשמו במשרד הפנים (מתוך נתונים שנבדקו משנת 1971). הנתונים מהשטח מאששים את התחושה שהחגים מהווים מצע פורה לצרות בבית.

 

וסיבות לא חסר: החופשה הבלתי הגיונית של הילדים (בלי חופשה מספקת ממקום העבודה של ההורים), החם והחמה, הגיס והגיסה, איזו מתנות לקנות, אצל מי לעשות את הסדר, כמה כסף להוציא על החופשה וכמובן - הנקיון הגדול. ממש עשר מכות מצרים - מתכון מנצח למריבות, משברים, ניתוקים ואפילו גירושין.


 דאגו לזמן משותף, אבל לא יותר מדי. צילום: index open

 

הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות. פנינו למומחים רבים בתחום, שמסכימים כולם על כך שהחג הזה מועד במיוחד לפורענות ולכן – כדאי להיערך ולהתנהג בהתאם. הנה שלל עצותיהם:

 

אדם בתוך עצמו

קחו לעצמכם רגע, לפני הלחץ ולפני מבול הקושיות של איפה חוגגים, מה קונים, למי וכמה והגדירו לעצמכם מה המטרה שלכם בחג הזה. זו יכולה להיות מטרה כמו: החג אני עושה הכל כדי שלא נריב או בחג הזה המטרה שלי היא לבלות עם הילדים כמה שיותר. החליטו עם עצמכם כיצד תרצו שיראה החג הקרוב מבחינה משפחתית: באיזה רגש תתמקדו ואיזו התנהגות תנסו להכחיד; כמה כסף אתם מסכימים להוציא ועל מה; באילו נושאים תסכימו להתפשר ומה מהווה טאבו מבחינתכם? עיבוד מקדים כזה יביא אתכם ממוקדים ונינוחים יותר לשלב הבא.

 

הגשמת צרכים הדדית 

אם הזוגיות שלכם טובה לפני החג, אל דאגה, לא תתגרשו אחריו, מרגיעים המומחים. אבל, כדאי ומומלץ ללטף אותה קצת, את הזוגיות. נצלו את החג להעצמה. פנו זמן מבעוד מועד וקיימו דיון יעודי, מיצאו לעצמכם זמן לא כשאתם עייפים ורצוי על קפה ועוגה. שתפו אחד את השני ממקום של הקשבה אמיתית. העלו ובטאו את הצרכים של כל אחד מכם. אם הוא יבקש חצי יום לעצמו, נסי לאפשר זאת. אם היא בתמורה תביע משאלה כמו לצאת לערב בנות, עשו הכל כדי שזה יקרה. הגשמת צרכים הדדית תמקד אתכם בעשייה חיובית, אבל צריך להגיד מה רוצים ובצורה מפורשת. טלפתיה היא לקוסמים.

 

תיאום ציפיות

באותה שיחה ערכו גם תיאום ציפיות. תאמו חזית מאוחדת מול קונפליקטים משפחתיים צפויים. כאשר אתם מאוחדים, לא ינסו "להתעסק אתכם". וכמעט באותו עיניין, "בלי האשמות". סכמו ביניכם שאיש מכם אינו אחראי למוצא פיהם ומעשיהם של קרובי המשפחה. אימרו אחד לשני מבעוד מועד ובצורה מפורשת מה באמת מפריע לכם. עדיף להגיד מראש "אני מבקש שלא תעשי פרצופים כל הערב", מאשר לשחרר במהלך הסדר "תרגיעי", שיפוצץ לכם מופלטה בפרצוף, הרבה לפני המימונה.

 

מתנות

הכינו אחד לשני מתנות שתכינו בעצמכם. זה יכול להיות דיסק עם השירים שהיא אוהבת או אלבום תמונות משפחתיות עבורו. ואני אומרת, זה גם יכול להיות סוליטר של קאראט לבן נקי, אם זה מתאפשר.

 

העניקו זו לזה שלושה כרטיסי "צא מהכלא", כמו שיש במשחק מונופול ומאפשרים מילוט מהיר ממצבים של מבוי-סתום. ובכלל, אם מגיעים למבוי סתום, עדיף להניח לנושא ולחזור אליו לאחר זמן מה.

 

עוד רעיון מבריק מבית היוצר של המומחים: הטילו את מלאכת קניית המתנות עבור המארחים על בן הזוג שאצל משפחתו מתקיים החג. גם אם זו לא ממש כוס התירוש שלו, הוא מכיר את הניואנסים וכך תימנעו מהרמות גבה ותלונות הדדיות.

 

ועכשיו, רעיון מהפכני ממש ולא מומלץ לבעלי לב פולני חלש. לא חייבים ללכת כולם יחד לאותה ארוחת חג. זה בסדר שהיא תהיה אצל אמא שלה בערב הסדר אם זה מאוד חשוב לה או אם מאוד לא נעים לה בבית המארחים. הוא ישים את הילדים באוטו ויסע כמו גדול אל ההורים שלו. אולי לא תשבו מסובים בסדר הזה, אבל תגדילו את ההסתברות שתזכו להחביא יחד את האפיקומן לנכדים המשותפים שיהיו לכם.

 

בסיום החג, צאו לערב רומנטי, כדי לסכם ולסלוח אחד לשני על כל הדברים המרגיזים שעשיתם. ויותר חשוב, כדי להפיק לקחים לחג המלחיץ הבא.

 

ילדים

אין דבר יותר מתיש מילדים משועממים בחופשה, את זה אתם כבר יודעים. ולכן, בחרו בפעילויות שיש בהן עיניין אמיתי לילדים. לא איזו שלולית ליד בית הקפה שאתם זוממים עליו. לכו על זה עד הסוף ותגלו שדווקא לקחת חלק בפעילות שלהם באופן מלא, יתן לכם תחושה נפלאה.

 

יחד עם זאת, תכננו זמן משותף במינון סביר. שום דבר טוב לא יקרה מיציאה משותפת לשלושה טיולים, שכל אחד מהם מצריך נסיעה של 200 ק"מ באוטו, כדי לעמוד בתור לארטיק ובתור לליטוף ארנב מרוט זנב. היו יצירתיים. נסו לחלוק "זמן ילדים" עם הגיסה, הסבתות, החברים ואפילו בינכם. זו לא אחת מתרי"ג מצוות להיות ביחד כל הזמן.

 

הוראות הפעלה כלליות:

  • הומור: כלי נפלא במצבים תקועים ומביכים. אם הגיסה מעירה לכם על המשקל, אל תשתנקו ותתחילו להתנצל. ספרו לה על סוכן הדוגמניות שרודף אחריכם. לאחר הצחוקים, השיחה המביכה כבר לא תחזור לאותו מקום מעיק.

 

  • סדר ההושבה: תוכלו לפתור הרבה קונפליקטים ויחד עם זה ליצור אוירה נעימה, אם רק תחשבו על סדר ההושבה לפני הגעת האורחים. הכינו שלטים קטנים עם שמות האורחים. אפשר עם ציור קטן ומשעשע והניחו את השלטים ליד הכיסא המתאים. זה גם ירגיש כמו בארוע חשוב ומושקע וגם ימנע ישיבה צפופה ומיותרת של שני גיסים שהיחסים בינהם מזכירים את יחסי אובאמה וליברמן בימים רעים. תוכלו גם לדאוג להושיב את הילד שקצת קשה לו, לידכם, ורחוק מבן-הדוד המציק.

 

  • חבר טלפוני: מנו חבר טלפוני לתמיכה בעיתות מצוקה, אבל בחרו בחבר שמתחייב שלא לזרוק שום הערה עוקצנית על בן-הזוג ושיתחייב לתת רק חיזוקים חיוביים כמו "תראי איך הילדים שמחים כשטוב ביניכם".

 

  • אופטימיות: חדדו את הידיעה שלמרות שבתחושה זה נצח, בסוף זה יגמר ולפנינו חודשיים ללא חגים וחופשות. זו הארה חשובה ומנחמת.

 

  • סדר עם חברים: יש באז רועש על טרנד שכובש לו יותר ויותר לבבות: "סדר עם חברים". גם אם נורא רע לכם עכשיו, דעו שאי-שם מעבר לאופק מחכה אופצייה נאורה.

 

  • צחוק: לצחוק וכמה שיותר. צחוק כידוע גורם לשחרור אנדורפינים שמעניקים תחושת אושר. לא בטוח שהמהדרין ימצאו פרוזאק כשר בפסח, אז לכו על זה.

 

  • אלכוהול: מה חשבתם, שסתם אנחנו מצווים לארבע כוסות יין בליל הסדר? התסריטאי הראשי של הסדר חשב על כל פרט ולארבע כוסות האלכוהול יש תפקיד ראשי בעלילה. תעשו מצווה ושתו ארבע כוסות. לא לפני שקובעים מי הנהג התורן. ואל תשכחו, עברנו את פרעה...

 

תרמו מניסיונם והשתתפו:

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים