שתף קטע נבחר

אובמה חתם על הרפורמה: "רגע שחיכינו לו דורות"

הנשיא המאושר, שהצליח לעשות את מה שמנהיגים אמריקנים נכשלו בו במשך שנים ארוכות - לספק לאזרחים ביטוח בריאות ראוי - התקבל בחום על-ידי חברי קונגרס ותומכים. "ילדינו ונכדינו יזכרו את הרגע הזה", אמר לו סגן הנשיא ביידן

דרמה פוליטית שנמשכה חודשים ארוכים ומאבק חברתי של כמה עשורים הגיעו הערב (ג') לסיומם המיוחל - עם חתימתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, על חוק הרפורמה במערכת הבריאות האמריקנית . אובמה המחויך נכנס לחדר המזרחי בבית הלבן, העמוס בחברי קונגרס דמוקרטים, שקראו לעברו קריאות עידוד.

 

סגן הנשיא, ג'ו ביידן, פתח את אירוע החתימה במלים חמות, והתייחס לחשיבות היום. "זה יום היסטורי", אמר ביידן. "אנחנו משתמשים במושג הזה הרבה, אבל ב-37 השנים שלי כסנאטור ובתקופה הקצרה שבה אני סגן נשיא, לא זכור לי אירוע כזה. אדוני הנשיא, אתה האיש שגרם לזה לקרות. מה שעשית, הוא דבר שאנשים גדולים, רפובליקנים ודמוקרטים, ניסו לעשות. הם ניסו, אבל הם לא השלימו את העבודה".

 

הנשיא חוגג וחותם 

 

ביידן המשיך ואמר: "אתה הפכת את הזכות של כל אמריקני לביטוח בריאות למציאות. ילדינו ונכדינו יגדלו תוך ידיעה שאדם בשם ברק אובמה עשה את הצעד הגדול הזה". אובמה, שעלה לדוכן הנואמים אחרי ביידן,

אמר כי החתימה על החוק תתניע את "הרפורמה שאנו זקוקים לה באופן נואש, הרפורמה שלה ציפו דורות של אמריקנים". בקהל ישבה ויקטוריה קנדי, אלמנתו של הנסאטור טד קנדי, אחד ממובילי המאבק למען הרפורמה.

 

רפורמת הבריאות אושרה בלילה שבין ראשון לשני בבית הנבחרים אחרי דיון שנמשך כעשר שעות ברוב של 219 תומכים לעומת 212 מתנגדים. אחרי חתימתו של הנשיא, ייערכו בה כמה מקצי שיפורים.

הבטחת הרוב הושגה לאחר שהבית הלבן סגר עסקה עם קבוצה של שמונה צירים דמוקרטים המתנגדים להפלות. הצירים, ובראשם ברט סטופק ממדינת מישיגן, חששו שהרפורמה בביטוחי הבריאות תאפשר לנשים להסתייע במימון ציבורי לביצוע הפלות.

 

רפורמת הבריאות שואפת לשנות את המצב שהיה קיים עד-כה בארה"ב, שבו חברות הביטוח שולטות בהחלטות רפואיות - מי יקבל וממי ימנע טיפול. זאת, בד בבד עם התייקרות מתמדת בעלויות הביטוח. אישור הרפורמה היא ניצחון פוליטי אדיר לאובמה, שבשעות לפני ההצבעה התבשר כי סקר שערך מכון "גאלופ" העניק לו לראשונה זה זמן רב תמיכה של 50 אחוז מהציבור האמריקני. אישור הרפורמה צפויה לחזק עוד את התמיכה בנשיא כבר בימים הקרובים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיש שעשה היסטוריה
צילום: פיט סאוזה , הבית הלבן
ניצחון דמוקרטי
צילום: AP
מומלצים