שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מנהלת סל התרבות הארצי תסיים את תפקידה
  ברוריה בקר מסיימת את תפקידה אחרי 22 שנים בטונים צורמים. מנהלי התאטראות מברכים: "סל תרבות עד היום היה שלטון יחיד שפועל באיומים. אנחנו מייחלים לשינוי ולהפסקת המלחמה"

  אחרי 22 שנה בהן הובילה ביד רמה את מִפְעַלות "סל תרבות ארצי" ברחבי ישראל, ברוריה בקר תסיים את תפקידה. ההודעה המפתיעה על סיום התפקיד הגיעה אחרי פגישה שנערכה היום (ג') במשרד החינוך ובה נידונו, כך על פי מקורות של ynet, שינויים נרחבים במבנה הסל שפועל במסגרת החינוך הפורמאלי בגני ילדים ובבתי ספר ב-120 יישובים. בהודעה משותפת שהוציאו החברה למתנ"סים ומשרד החינוך, הודגש כי בקר הודיעה היום על סיום תפקידה ויציאתה לגמלאות.

   

  סל תרבות ארצי של משרד החינוך מופעל באמצעות החברה למתנ"סים. שר החינוך, גדעון סער, ביקש להדגיש את זכויותיה הרבות של בקר בהתבססותו ובטיפוחו של הסל אותו הגדיר "מפעל חשוב, שתרם ותורם לתלמידים רבים". גם מנכ"ל החברה למתנ"סים, איתן מזרחי, ביקש להודות לבקר על תרומתה רבת השנים לחברה, לחינוך, לתרבות ולאמנות.

   

  בשטח, יש לומר, ההודעה על סיום תפקידה של בקר עוררה סערה. "לא חיפשנו את ראשה ולא רצינו בהתפטרותה של רבקה בקר אבל בפירוש חשבנו שצריך להיות סדר ושיתקיים דיאלוג אמיתי בין הנהלת סל תרבות לבין התיאטרונים. כנראה זה לא יכול היה לקרות בשום דרך אחרת", אומרת היום ל-ynet רבקה נוסן, מנהלת תיאטרון הקיבוץ ויו"ר אגודת אל"ה בה חברים בין היתר התיאטרון הארצי לנוער, תיאטרון אורנה פורת וגופים רבים נוספים. האגודה פעלה בחודשים האחרונות להכנת עתירה לבג"ץ על מה שהגדירו כ"אי שקיפות והיעדר קריטריונים שוויוניים" בסל תרבות ארצי.

   

  לדברי נוסן, למרות שבקר סיימה את תפקידה לעת עתה יש בכוונת הארגון להמשיך בהכנת העתירה על מנת להסדיר את העיוותים הקיימים במערכת. "אנחנו רוצים קריטריונים מדידים, שווים ושקופים. אנחנו רוצים סל תרבות נקי מסגירת חשבונות והתנכלויות. עברנו לא מעט דרכים עקלקלות בשנים האחרונות ולא הצלחנו להביא לשינוי, כך שבמידה מסוימת הליכתה של בקר משמחת אותנו. אני מקווה שמי שיבוא במקומה יעבוד איתנו ולא נגדנו, יהיה מוכן לשמוע את אשר על ליבנו מתוך קשב אמיתי וכוונה לשפר למען צמיחה של כל התחום הזה. בניגוד למה שבקר חשבה, כולנו רואים כמטרה נגד עיננו בראש ובראשונה את הילד והאמנות".

   

  גם משה קפטן, מנהלו האמנותי של המדיטק בחולון, מתייחס לפרישתה של בקר כהזדמנות לשינוי. "זו הזדמנות לערוך בדק בית ושינוי בתפישת העולם הקיימת של הסל ובכל הנוגע ליחסים המורכבים של הנהלתו עם תיאטרוני הילדים", אומר קפטן, "אי אפשר להתעלם מהעובדה שבשנים האחרונות נוצר קרע בין תיאטרוני הילדים לסל. העימות הגיע עד לערכאות משפטיות. סל תרבות לא יכול להכתיב ולקדם תכנים וסדר יום של הגופים האמנותיים. זו גם לא הפררוגטיבה שלו לקמט לפרמטרים, אמנות. חלוקת משאבים או תמיכה היא לא עניין שקשור בטעם אישי ודיאלוג בין הצדדים הכרחי.

   

  "עם זאת, חייבים לומר לזכותה של ברוריה בקר שהסל מיסד את מעמדם של האמנות בכלל והתיאטרון בפרט במערכת החינוך ודאג לחשיפתם של ילדים לעשייה האמנותית. המטרה שלשמה הוקם הסל חשובה מאין כמוה והיא לדאוג שלא יהיה בישראל ולו ילד אחד, שלא ייחשף לעשייה אמנותית אם זה קונצרטים, מוזיאונים, תיאטרון, מוזיקה או מחול. סל תרבות ארצי חייב להמשיך ולשרת את האג'נדה הזו".

   

  ניסים מזון מתיאטרון "המטמון" אומר היום: "בקר משלה בסל תרבות ביד רמה ולא לקחה שבויים. היא עשתה בו כבשלה מה שהיא רוצה, איך שהיא רוצה והיחס שלה כלפי העושים במלאכה היה מחפיר. טוב שאדם כזה לא ישא יותר משרה ציבורית. אני מקווה שכל המהלך הזה יישא פרי ושבסופו ייווצר דו שיח פורה ונורמאלי בין התיאטרונים להנהלת הסל כי עד היום היינו כל הזמן תחת התקפות והנחתות.

  אף אחד לא באמת רוצה להגיע לבג"ץ אבל לא ייתכן שגוף שמגלגל עשרות מיליוני שקלים של כספי ציבור מתנהל באופן לא שקוף. סל תרבות עד היום היה שלטון יחיד שפועל באיומים, סוגר חשבונות, עושה טרור. אנחנו מייחלים לשינוי ולהפסקת המלחמה. אחרי הכל זה בסך הכל אמנות".

   

  דביר בנדק, יו"ר איגוד שחקני המסך, שח"ם, אמר בתגובה: "מהכרותי עם ברוריה בקר היא עשתה עבודה חשובה מאד בסל תרבות ואני מאחל לה בהצלחה. מאד מעניין אותי למה היא נטשה את סל תרבות ואני די בטוח שזה קשור לחוסר היכולת לנהל את המוסד הזה כמו שהיא וכל היוצרים היו רוצים".

   

  את תגובתה של בקר לא ניתן היה להשיג. בעבר דחתה בקר את כל הטענות לגבי ניהול צנטרליסטי ונעדר שקיפות. "אין קשר בין הטענות למציאות", אמרה, "ההחלטות המתקבלות בוועדות הרפרטואר של הסל מנומקות וקשה להשתחרר מהתחושה שמדובר במניעים אישיים ואינטרסים כלכליים צרים של קבוצת לחץ של תיאטראות ומפיקים העסוקים בהצדקת קיומם".

   

  במשרד החינוך ובחברה למתנ"סים הוסיפו ואמרו עוד כי בימים הקרובים תמונה וועדת איתור מנכ"ל חדש שתשלב בין נציגי המשרד והחברה. הודעה רשמית תפורסם מחר באמצעי התקשורת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  7 לילות
  מומלצים