שתף קטע נבחר

עוד משבר בדרך? אושרה הבנייה בשייח ג'ראח

דווקא בזמן שנתניהו פוגש את אובמה ומנסה להרגיע את הזעם על בנייה במזרח ירושלים - בעירייה אישרו סופית לבנות במתחם "מלון שפרד" שעורר סערה לפני כמה חודשים. כך נודע ל-ynet. בפעם הקודמת האמריקנים דרשו: עצרו את התוכניות

האם עוד החלטה על קידום בנייה במזרח ירושלים תצית שוב משבר בין ישראל לארצות הברית - דווקא כאשר ראש הממשלה מתארח בבית הלבן ? ל-ynet נודע כי בימים האחרונים אושרה סופית הבנייה במתחם מלון "שפרד" בשכונת שייח ג'ראח במזרח הבירה, שעוררה מחלוקת עזה בקיץ האחרון.

 

 

מאז התפרץ המשבר סביב אישור הבנייה אשר הפתיע את ראש הממשלה נתניהו בזמן ביקור סגן הנשיא ג'ו ביידן, ניסו בלשכת ראש הממשלה להשגיח על כל הליך רגיש במזרח ירושלים. אך הודעה רשמית על האישור הסופי שפורסמה באתר עיריית ירושלים, עלולה לשנות את התכניות.


20 יחידות דיור במקום המלון שייהרס (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

בעלי הקרקע במתחם המלון הוא איש העסקים ארווין מוסקוביץ', יהודי מפלורידה. האישור לתוכנית, הכולל את הקמתן של 20 יחידות דיור ומגרש חניה, התקבל בהחלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים בחודש יולי אשתקד, ועורר כבר אז את חמתם של האמריקנים. השגריר בוושינגטון, מייקל אורן, זומן אז לשיחת נזיפה ובו הובהר לו כי ממשל אובמה דורש להפסיק מיד את ההכנות לבנייה במתחם המלון.

 

גם אז, הבנייה טרם החלה בפועל, משום שמדובר היה באישור עקרוני בלבד, תחת תנאים מגבילים. ביום חמישי האחרון קיבלה התכנית היתר רשמי, ומשמעותו כי הבנייה במקום יכולה להתחיל בכל עת.


 

בתוך כך, הודיעה הערב עיריית ירושלים על קידום תוכנית כוללת ומקיפה במזרח העיר. התוכנית, אשר גבולותיה יעברו מכיוון דרום לחומת העיר העתיקה, ממערב לכביש מספר 1,

 ממזרח בשכונת ואדי ג'וז ומצפון בפתחת הקדרון, תכלול בין היתר הגדלה של שטחי המסחר והמלונאות, פיתוח המסחר הציבורי באיזור והוספה של 100 יחידות דיור נוספות לערבים.

 

יריב אופנהיימר, מזכ"ל ארגון 'שלום עכשיו' אמר ל-ynet כי "עיריית ירושלים מנהלת מדיניות משל עצמה שיכולה לגרום לנזק מדיני כבד ולהפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי. הכוונה לייהד את שכונת שייח ג'ראח הרסנית לכל מי שמאמין בפתרון שתי המדינות ובהיפרדות מהפלסטינים. עמותות הימין מסבכות את מדינת ישראל בעימות מיותר נוסף עם העולם הערבי ועם ארה"ב".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מדובר בידיעה מסולפת, במטרה לעורר פרובוקציה בעת ביקור ראש הממשלה בארצות הברית. התוכנית אושרה כבר ביולי 2009 בוועדה המקומית. אישורה אז פורסם בכלי התקשורת. תשלום האגרה של בעלי הקרקע נעשה רק ב-15 במרס השנה והאישור ניתן אוטומטית לאחריו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתחם המיועד להריסה בשייח ג'ראח
צילום: רויטרס
ההודעה באתר העירייה
נתניהו בוושינגטון. מבוכה?
צילום: AFP
יריב אופנהיימר. "מסכנים בעוד עימות מיותר"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים