שתף קטע נבחר

הבית הלבן מבקש הבהרות על שייח ג'ראח

בשעה שנתניהו נועד עם יועציו בוושינגטון, כדי לחפש מוצא מהמשבר על רקע הבנייה במזרח י-ם, ביקש הבית הלבן הבהרות על האישור ל-20 יחידות דיור בשייח ג'ראח, שנחשף ב-ynet. לפי האמריקנים, פגישת נתניהו ואובמה הייתה "כנה וישירה", אך לא צפויה אחת נוספת. מיטשל בא לפגישות עם יועצי ראש הממשלה

עימות חריף בעקבות פגישה קשה בוושינגטון: אישור הבנייה בשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים, שנחשף אמש ב-ynet, מצטרף למשבר הקיים בלאו הכי בביקור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוושינגטון. בשעה שנועד עם יועציו, דרש הבית הלבן הבהרות על בניית 20 יחידות הדיור, ותבע צעדים בוני-אמון. בשעה 20:00 (שעון ישראל) הגיע השליח למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, למלונו של נתניהו לפגישות במאמץ אחרון ליישר את ההדורים.

 

תחילה נועד מיטשל עם עוזריו של נתניהו, יצחק מולכו ורון דרמר. אחר כך נועד עם נתניהו. במקביל נועדים מולכו ודרמר עם היועץ דניס רוס. מטרת המפגשים - להעלות על הכתב סיכומים, טרם המראתו חזרה לישראל.

 

לוח הזמנים כולו השתבש בעקבות המשבר. בוטלו ראיונות של נתניהו לתקשורת האמריקנית. משעות הבוקר המוקדמות מנהלים נתניהו ואנשיו את המשבר, שכלל יציאה בלתי שגרתית לשגרירות כדי לקיים שם התייעצויות חשאיות. כפי שהדברים נראים כעת, נתניהו יעזוב את וושינגטון בבוקר (שעון ישראל).

 

דובר הבית הלבן, טוני וייטור, אמר כי הבית הלבן דבק בכך שבנייה במזרח ירושלים הרסנית לתהליך שלום במזרח התיכון: "ארצות הברית מפצירה בישראלים ובפלסטינים להימנע מצעדים שעלולים לפגוע באמון, בשעה שממשל אובמה מנסה להתניע את התהליך המדיני". הדובר לא אמר אם הנשיא ברק אובמה וראש הממשלה נתניהו דנו בפרויקט הבנייה הזה

במהלך פגישתם אמש. עוזר של ראש הממשלה אמר כי נתניהו הופתע מהפרסום על אישור הבנייה.

 

בעלי הקרקע במתחם מלון "שפרד" שבו אושרה הבנייה הוא איש העסקים ארווין מוסקוביץ', יהודי מפלורידה. האישור העקרוני לתוכנית, הכולל הקמת 20 יחידות דיור ומגרש חניה, התקבל בהחלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים בחודש יולי אשתקד, ועורר כבר אז את חמתם של האמריקנים. מאז פרוץ המשבר סביב אישור הבנייה ברמת שלמה בעת ביקור ביידן, ניסו בלשכת ראש הממשלה להשגיח על כל הליך רגיש במזרח העיר, אך אתמול פורסמה הודעה על האישור הסופי לבנייה ב"שפרד" באתר עיריית ירושלים.


מוקד המחלוקת, מלון "שפרד". האמריקנים רוצים הבהרות (צילום: רויטרס)

 

אחרי כמעט 24 שעות של שתיקה, התייחס הערב דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, לראשונה לפגישה בין אובמה לנתניהו הלילה. גיבס אמר כי אובמה ביקש מנתניהו לבצע צעדים בוני אמון כלפי הפלסטינים, כדי לסייע להשיק את השיחות הבלתי-ישירות. לדבריו, הפגישה בין שני המנהיגים הייתה "כנה וישירה", ועסקה ביחסים בין המדינות, בביטחון האזורי ובמאמצי השלום.

 

מזכ"ל האו"ם: "הבנייה חייבת להיפסק"

הדובר הגדיר בצורה זהירה את המצב, שהכל כבר מכנים "משבר": "יש תחומים של הסכמה ויש אזורים של אי-הסכמה, והשיחות נמשכות". גיבס לא הסביר מדוע לא פורסם צילום משותף של נתניהו ואובמה אחרי פגישתם, ומדוע לא ניתנה לעיתונאים אפשרות לשאול שאלות. "אנחנו מרוצים מהצורה שבה ארגנו את הסיקור של הפגישה. לא כל מה שהנשיא עושה

נועד למלצמות ולתקשורת", התחמק.

 

גיבס הוסיף כי "אנחנו נוהגים בביקורים שונים בצורה שונה", וכי אובמה ונתניהו דיברו יותר משעתיים פנים אל פנים. "יש לנו יחסים חזקים עם בת ברית חזקה. יש תחומים שהם מסכימים עליהם, ויש כאלה שהם אינם מסכימים עליהם. זו הייתה שיחה כנה וישירה".

 

בממשל האמריקני הבהירו כי כרגע אין כל תוכנית לפגישה נוספת בין אובמה לנתניהו, וכי נתניהו צפוי לפגוש את עוזריו של הנשיא. אובמה עצמו קיים היום התייעצויות בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, וראש ממשלת בריטניה גורדון בראון, בנוגע לנושא האיראני ולמצב במזרח התיכון.


ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון. מסתורין בביקור (צילום: AFP)

 

גם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, גינה את האישור הסופי לבנייה בשייח ג'ראח, והגדיר אותה "בלתי-חוקית". בתגובה לאישור 20 יחידות הדיור אמר באן כי הן נמצאות "בלב שכונה ערבית".

 "ההתנחלויות אינן חוקיות", חזר מזכ"ל האו"ם על טענתו המוכרת בפני כתבים, אחרי ישיבה בדלתיים סגורות של מועצת הביטחון. "זה חייב להיפסק", אמר.

 

הודעות הבית הלבן ומזכ"ל האו"ם באו בשעה שנתניהו מכונס עם יועציו בשגרירות ישראל בוושינגטון, בניסיון קדחתני להגיע עם ארה"ב להבנות שיאפשרו את השקת "שיחות הקרבה" עם הפלסטינים. מאז הפגישה הלילה עם אובמה ועד להודעת הבית הלבן הערב, לא נרשמו אפילו הדלפות לגבי תוכן השיחה בין השניים. התחושה בבית הלבן היא שראש הממשלה לא סיפק את הסחורה, ופגישתו עם אובמה הסתיימה בשתיקה רועמת מצד שני הצדדים ובאווירה מתוחה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו בצאתו מהבית הלבן. "יש הסכמות, ויש מחלוקות"
צילום: AFP
נשיא ארה"ב. רוצה צעדים בוני אמון
צילום: AFP
השליח מיטשל. פגישה עם נתניהו
צילום: AP
מומלצים