שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ארה"ב ורוסיה: הסכם הגרעין ייחתם עוד שבועיים

  כמעט חודשיים אחרי שהצהירו על הסכם עקרונות לצמצום ארסנל הנשק הגרעיני שבידן, מסרו גורמים בוושינגטון ובמוסקבה כי החתימה על ההסכם שיחליף את הסכם START משנת 1991 - תתקיים בעוד שבועיים בבירת צ'כיה

  (כמעט) אפשר לברך על המוגמר: ארה"ב ורוסיה הגיעו להסכם על צמצום ארסנל הנשק הגרעיני שבו הן מחזיקות - כך מסרו הלילה (יום ה') גורמים רשמיים בוושינגטון ובמוסקבה. לדבריהם, הנשיאים ברק אובמה ודמיטרי מדבדב צפויים לחתום על ההסכם, שיחליף את הסכם START מ-1991, בעוד שבועיים בפראג - מיד לאחר שיגובשו הסכמות בכמה סוגיות טכניות אחרונות.

   

  על-פי הסכם העקרונות שגובש כבר בראשית החודש שעבר, מלאי הטילים הבליסטיים הגרעיניים בהם מחזיקות ארה"ב ורוסיה יצומצם מ-2,200 טילים לכ-1,500. מספר האמצעים להובלת הטילים הללו ליעדם (סוללות שיגור ומטוסים) יצומצם ל-700-800 בכל אחת משתי המדינות. ההסכם החדש מאפשר לוושינגטון ולמוסקבה לפעול לצמצום נוסף בארסנל הגרעיני שלהן כבר בשנים הקרובות.

   

  אובמה ומדבדב צפויים לסגור את פרטי ההסכם בשיחת טלפון שיקיימו השבוע, לקראת המפגש ביניהם בפראג. ההסכם זקוק לאישור הן מצד הקונגרס והן מצד הדומא - הליך חקיקתי אשר צפוי להימשך כמה חודשים נוספים ועלול להיתקל במהמורות בעיקר בסנאט האמריקני עקב התנגדויות שצפויים להגיש הרפובליקנים.

   

  תוקפו של הסכם START פג עם סיומה של שנת 2009, ומאז עומלים צוותים אמריקניים ורוסיים על גיבוש ההסכם החדש. למרות הצהרות חוזרות ונשנות בחודשים האחרונים כי ההסכם החדש קרוב, הסתיימו כמה סבבי שיחות בז'נבה בין הצדדים ללא הודעה על סיכום סופי.

   

  המכשול העיקרי בשיחות היתה כוונת ארה"ב לבנות מערכת חדשה להגנה מטילים באירופה, צעד שרוסיה מתנגדת לו בתוקף.

   עם זאת, רוסיה וארה"ב הצהירו לאורך כל הדרך כי לא יפקירו את העולם לאורך זמן ללא הסכם חדש.

   

  מעבר לצמצום הארסנל הגרעיני, כולל ההסכם החדש מנגנון חוקי לבירור תלונות הן מצד רוסיה והן מצד ארה"ב. מנגנון זה היה חסר ב"הסכם מוסקבה" שנחתם ב-2002 והיווה שלב ב' להחלטה על צמצום מלאי הגרעין שגובשה 11 שנים קודם לכן עם סיום המלחמה הקרה. יתר פרטי ההסכם החדש טרם פורסמו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. התנגדות בסנאט?
  צילום: AFP
  מדבדב. החתימה בפראג
  צילום: AP
  מומלצים