שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שוב מתערב? ליצמן הבטיח יח' הפריה לבי"ח חרדי

  מנהל ביה"ח החרדי "מעייני הישועה" בבני ברק טוען כי סגן השר הבטיח לו כי יפעל להקמת יחידה להפריה חוץ גופית בביה"ח. זאת, חרף המחסור החמור במרפאות בצפון ובדרום. ח"כ אדטו: "זו ציניות לשמה. עד היום לא ייחסתי לסגן השר מדיניות סקטוריאלית". לשכת השר: "הוא מעולם לא הבטיח"

  האם סגן שר בריאות, יעקב ליצמן, פועל פעם נוספת להעדפת המגזר החרדי על פני הפריפריה? לפי פרטים שפורסמו לראשונה על-ידי שמעון ביגלמן במגזין MEDICAL, ליצמן פועל בחודשים האחרונים להקמת יחידת הפריה חוץ גופית בבית החולים החרדי מעייני הישועה בבני ברק; זאת, כשבאזורי הצפון והדרום קיים מחסור ביחידות הפריה חוץ גופית והמלצת ועדת הבריאות של הכנסת היא לפתוח יחידה נוספת בנהריה. במערכת הבריאות טוענים כי הדבר חושף את המדיניות הסקטוריאלית של ליצמן. בלשכת סגן השר, עם זאת, מכחישים כי ליצמן הבטיח שיפתח יחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים.

   

  מנהל בית החולים: "סגן שר הבריאות אכן הבטיח"

  במהלך חודש נובמבר סייר סגן השר ליצמן בבית החולים מעייני הישועה בבני-ברק, התרשם ממספר הלידות הגדול במקום ואף הבטיח כי יפעל להקמת יחידה

  להפריה חוץ גופית. באתר האינטרנט של מעייני הישועה סיכמו את הביקור כך: "הרב ליצמן אמר כי יתגייס לאישור התוכניות להרחבת השירותים הרפואיים ובהם הקמת יחידת צנתורים והרחבת פעילות המחלקות לרפואת נשים בבית החולים". 

   

  "האוכלוסיה שאנחנו משרתים היא ברובה חרדית והיא מרגישה לא בנוח להיות מטופלת ביחידות הפריה חוץ גופית חילוניות. נושא העקרות רגיש באוכלוסיה החרדית", אומר פרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים מעייני הישועה. "דיברנו על כך עם סגן שר הבריאות והוא אכן הבטיח. אני מתייחס להבטחה בכל הכבוד הראוי אבל עם הסתייגויות משום שהבטחות של פוליטיקאים יש לראות כהצהרת כוונות".

   

  הבטחה זו של ליצמן, אם אכן ניתנה, תמוהה לנוכח הצורך הדחוף ביחידות להפריה חוץ גופית בצפון ובדרום. מנתונים שהוגשו לוועדת הבריאות של כנסת, התברר כי בעוד שבמרכז ישנן 11 יחידות להפריה חוץ גופית (יחידה לכל 200 עד 300 אלף איש), בצפון ובדרום יש רק שתי יחידות כאלה; כלומר, יחידה אחת משרתת בין חצי מיליון ל-600 אלף איש. בהחלטת הוועדה נאמר אז כי "אי הקמת היחידה בצפון פוגעת משמעותית בחיי הזוגות הנמצאים בטיפולי פוריות".

    

  בישראל פועלות 24 יחידות להפריה חוץ גופית ומספרן מוגבל לפי גודל האוכלוסייה בהחלטת ממשלה, כך שלא ניתן להקים יחידות נוספות ללא הגבלה. לאחרונה התברר כי לאור הגידול באוכלוסייה "התפנה תקן" ליחידה נוספת לטיפולי פוריות לנשים.  

   

  "זו ציניות לשמה"

  בבית החולים בנהריה, המשרת יותר מחצי מליון איש, לא קיבלו עדיין כל הבטחה בנושא מסגן השר. מנהל בית החולים, ד"ר מסעד ברהום, אמר היום ל-ynet: "אני מקווה שיקימו במהירות האפשרית ובהקדם יחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים לטובת קהילה של 550 אלף איש שבית החולים משרת. זה יהיה תיקון עוול לשנים רבות וזה מתאים לתוכניות של סגן השר, שאמר שיתמוך בפריפריה".

   

  ד"ר נמרוד רחמימוב, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית ויו"ר ועד הרופאים בנהריה: "אם זה נכון, זה דבר תמוה שמייצג חשיבה סקטוריאלית ולא ממלכתית. בצפון ובדרום יש מחסור ביחידות להפריה חוץ גופית ואין סבירות בהחלטה להוסיף יחידה באזור המרכז. אם זה נכון, זה מצטרף להחלטות תמוהות אחרות בהן ההחלטה בנושא המיון בברזילי, התערבות בטיפול רפואי בבית החולים שניידר ונושא האשפוז הפסיכיאטרי שכולם מעלים חשש כבד לשיקולים סקטוריאליים ולא מקצועיים".

   

  ח"כ רחל אדטו (קדימה) שפעלה לפתיחת יחידה בנהריה, אמרה היום: "זו ציניות לשמה. עד היום לא ייחסתי לסגן השר יצמן מדיניות סקטוריאלית, אבל עצם העובדה שניתן הבטחה לבנייה בבית חולים חרדי, הבטחה שמקפחת מאות אלפי תושבים בגליל ומנוגדת לקביעת ועדת העבודה והרווחה, מוכיחה שיש לו מדיניות סקטוריאלית. אין שום צורך בהקמת יחידה להפריה חוץ גופית במעייני הישועה".

   

  חיים כץ, יושב ראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אמר כי "יש לכבד את המלצת הוועדה ואת החלטת הדרגים המקצועיים. יש חשיבות עליונה להקמת יחידת הפריה חוץ גופי בנהריה. כל הוספה היא מבורכת, אבל קודם איפה שצריך יותר". 

   

  לפני כחצי שנה הכריז ליצמן כי בכוונתו לבדוק את נתוני האיכות של כל היחידות להפריה חוץ גופית. בראיון לתקשורת אמר כי קיבל לידיו נתונים בנושא וכי יפעל לסגור יחידות כושלות להפריה חוץ גופית ולפתוח אחרות במקומן. הבדיקה נושא כבר הסתיימה ומצאה כי דווקא באחד מבתי החולים המרכזיים ישנה יחידה עם שיעורי הצלחה נמוכים, אולם גורמי המקצוע במשרד הבריאות טענו כי הבדיקה נעשתה באופן לא מקצועי ולא התייחסה לכך שלבתי החולים הגדולים מגיעה אוכלוסייה שעברה טיפולים שלא הצליחו בבתי חולים אחרים, קטנים יותר. ממשרד הבריאות נמסר כי בדיקה זו טרם הסתיימה.  

   

  מלשכת סגן השר נמסר עוד בתגובה: "סגן שר הבריאות החליט למנות ועדה מיוחדת לבחינת הנושא בהיבטים מקצועיים ולקבוע קריטריונים מקצועיים". עוד נמסר, כאמור, כי "סגן השר מעולם לא הבטיח שיפתח יחידה להפריה חוץ גופית במעייני הישועה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סגן השר יעקב ליצמן
  צילום: אריאל ירוזולימסקי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים