שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הגנרל פטריוס לרמטכ"ל: אתם לא מסכנים אותנו

  מפקד כוחות ארה"ב באזור אפגניסטן ועיראק התקשר באופן חריג לאשכנזי, והתנער מההתבטאויות שיוחסו לו על "סיכון החיילים האמריקנים עקב מדיניות ישראל"

  ברמה המדינית אולי יש משבר , אבל בצבא האמריקני מבקשים להבהיר: היחסים לא מתערערים. גנרל דיוויד פטריוס, מפקד פיקוד המרכז של הצבא האמריקאי, שוחח אתמול (יום ד') טלפונית, באופן חריג, עם הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי - וביקש להבהיר שמעולם לא אמר שהמדיניות הישראלית גורמת לסיכון חיי חיילים אמריקאים במזרח התיכון.

   

  הקצין האמריקאי, שישראל אינה נכללת באזור עליו הוא אמון - ישראל נמצאת בתחום אחריות של פיקוד אירופה -

   הסביר לאשכנזי כי לא התבטא באופן הזה.

   

  הפרסומים בעת האחרונה על דברים שנאמרו לכאורה מפי גנרל פטריוס בשימוע בקונגרס, כבר הוכחשו באמצעות גורמים ביטחוניים אמריקנים שחשו אי נוחות מכך. אולם נראה כי הגנרל עצמו ביקש להבהיר זאת אישית - ועל כן שוחח עם אשכנזי.

   

  במערכת הביטחון מדווחים על יחסי שיתוף פעולה הדוקים מאוד עם עמיתיהם בארצות הברית, בכל הרמות ואף מציינים כי גם מחלוקות מדיניות אינן מעיבות על קשרים אלה.

   

  מוקדם יותר היום נשאל בנושא שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, וניסח את דבריו בלשון זהירה. "היעדר התקדמות לקראת הסכם שלום זה בהחלט נושא שמנוצל על ידי אויבינו באזור, והוא מקור לאתגרים מדיניים", הוא אמר.

   "האם יש לזה השפעה ישירה? אני לא בטוח בזה. אבל אין ספק שהיעדר שלום במזרח התיכון משפיע על האיטרסים הביטחוניים הלאומים של ארה"ב".

   

  גייטס, יחד עם מפקד הכוחות המשולבים, אדמירל מייק מאלן, הדגיש כי המתיחות המדינית לא משפיעה על היחסים החשובים בין צה"ל לצבא ארה"ב. מאלן סיפר כי שוחח עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי פעמיים בשבוע האחרון וכי "היחסים בין הצבאות שלנו ממשיכים להיות חזקים בצורה יוצאת מהכלל". גייטס הסכים איתו, והוסיף כי יחסי הצבאות "חזקים כמו שתמיד היו, אך לא מדובר בהתפתחות חדשה".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פטריוס. הבהרה
  צילום: רויטרס
  אשכנזי. יחסים הדוקים
  צילום: AP
  מומלצים