שתף קטע נבחר

תקרית אש בגבול הרצועה: שני פלסטינים נהרגו

לפי דיווחי הפלסטינים, השניים הטמינו מטענים באזור ציר כיסופים, ונפגעו מירי ארטילרי. עוד דווח על פיצוץ עז באזור ועל חילופי אש נוספים. חמאס קיבל אחריות: "כוח ישראלי חדר לתוך הרצועה, ולוחמינו קידמו אותו כהגנה עצמית". קבלת אחריות גם של הג'יהאד ושל ארגון לא מוכר: "טליבאן פלסטין"

הסלמה ברצועת עזה. שני פלסטינים נהרגו אחר-הצהריים (יום ו') בתקרית אש ליד גדר המערכת המקיפה את הרצועה, באזור ציר כיסופים שממזרח לחאן יונס. לפי דיווחי כלי התקשורת הפלסטיניים, השניים נפגעו מירי ארטילרי של צה"ל. בד בבד, דווח על חילופי אש כבדים באזור ועל פיצוץ רב עוצמה. לדברי הפלסטינים, מסוקים של צה"ל מרחפים באוויר מעל אזור התקרית.

 

עוד עולה מדיווחי הפלסטינים, שני הפלסטינים שנפגעו עסקו בהטמנת מטעני חבלה סמוך לגדר המערכת. השניים, ככל הנראה, זוהו על ידי חיילי צה"ל - שפתחו בירי ארטילרי לעברם. לאחר מכן התפתחו במקום חילופי אש נוספים. עוד מדווחים הפלסטינים, כי כמה פגזים שירה צה"ל פגעו בבתים באזור.


התחממות בגזרה. הריסות בעזה (צילום: רויטרס)

 

גדודי עז-אדין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, קיבלה אחריות על ההיתקלות. אמנם זה כמה חודשים משתדל הארגון לשמור על רגיעה בגזרה בכל הקשור לירי רקטות לישראל, אולם הוא לא גזר על עצמו מדיניות זהה בכל הקשור לפיגועים נגד חיילי צה"ל על גדר המערכת או בתוך הרצועה. "כוח ישראלי חדר 500 מטר לתוך השטח הפלסטיני, ולוחמינו קידמו אותו", אמר דובר הזרוע הצבאית, אבו עוביידה. "זו עבודה שלנו - אך עשינו זאת כהגנה עצמית".

 

במקביל להודעת חמאס, נמסרה גם קבלת אחריות מצד שני אגונים נוספים: "פלוגות אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, שטענה כי שניים מאנשיה ביצעו את "הפעולה"; הודעה דומה התקבלה גם מ"טליבאן פלסטין" - ארגון לא מוכר, שככל הנראה מזוהה עם אל-קאעידה.

  

עלייה בנסיונות הפיגוע

זה כמה שבועות גוברת המתיחות סביב רצועת עזה, כשארגוני טרור שונים ניסו "לחמם" את הגזרה, בעיקר באמצעות ירי רקטות קסאם ופצצות מרגמה לעבר ישראל - לאחרונה, היום בבוקר לאזור שער הנגב. כמו כן, חלה עלייה בנסיונות הפיגוע סמוך לגדר המערכת, בעיקר נגד חיילי צה"ל. מדובר בקבוצות קטנות, לרוב "פורשי חמאס", שמאסו במדיניות המאופקת של הארגון מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה".

 

בחמאס, שם ניסו, לפחות עד עתה, לשמור על שקט, התקשו לשלוט באופן מלא בקבוצות אלה, ולא אחת נכנסים לעימותים אלימים עמן. מאז סיום המבצע ברצועה, היו כמה עשרות אירועים של הטמנת מטעני חבלה רבי עוצמה סמוך לגדר המערכת. בין היתר בלטו שתי תקריות:

סמוך לכיסופים נהרג בסוף ינואר 2009 גשש של צה"ל, לאחר שמטען הופעל לעבר הרכב בו נע; אירוע בולט אחר היה נסיון פיגוע באמצעות סוסים שעליהם הועמסו אמצעי לחימה, ביוני האחרון.

 

החשש המרכזי בצה"ל הוא מפיגועים המשלבים הפעלת מטען, ירי ואף לעתים כוונה לחטוף חייל. "על אף השקט היחסי, הכוחות סביב הרצועה בדריכות גבוהה מאוד סביב השעון", הבהירו גורמים צבאיים. השבוע התייחס אלוף פיקוד הדרום, יואב גלנט, להתחממות המצב ברצועה, בדגש על ירי הרקטות, וציין כי כוחות הביטחון ישובו לפעול במידת הצורך. "אני מציע לאויב לא לשגות כפי ששגה ב'עופרת יצוקה' לגבי בתגובתנו. הדם של תושבי מדינת ישראל אינו הפקר", אמר בכנס בדרום.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוקי צה"ל בשמי הרצועה
צילום: רויטרס
אמבולנס בעזה
צילום: רויטרס
מומלצים