שתף קטע נבחר

אובמה ומדבדב: אמנת הגרעין תיחתם ב-8 באפריל

שני הנשיאים סיכמו כי האמנה החדשה לצמצום מאגרי כלי הנשק האטומיים תיחתם בחודש הבא בפראג - מקום נאומו של אובמה מהשנה שעברה. נשיא ארה"ב הכריז כי "הפכנו מילים למעשים". הקרמלין: "ההסכם משקף מאזן האינטרסים"

יש כבר תאריך. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ונשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, הסכימו כצפוי בשיחת טלפון ביניהם כי אמנת צמצום מאגרי הגרעין של שתי המדינות תיחתם ב-8 באפריל בבירת צ'כיה, פראג. בכך יבואו לכדי סיום חודשים ארוכים של דיונים בין הצדדים על פרטי ההסכם, שיחליף את אמנת START מ-1991.

 

אובמה הכריז בחגיגיות בהודעה בבית הלבן: "הפכנו מילים למעשים". לדבריו, זהו חלק מהמאמץ לאתחל את היחסים עם רוסיה, ו"צעד בנתיב לעבר שלום וביטחון בעולם ללא נשק גרעיני". 

 

הנשיא האמריקני הוסיף כי הנשק הגרעיני הוא תוצר של "הימים הקודרים ביותר של המלחמה הקרה והאיום המאיים המטריד ביותר של זמנו", וציין ש"ההסכם הזה בין ארה"ב ורוסיה שתי המעצמות הגר

עיניות הגדולות בעולם, שולח מסר ברור שאנחנו רוצים להנהיג". דוברת מטעם הקרמלין אמרה כי "ההסכם משקף את מאזן האינטרסים. שני הנשיאים בירכו זה את זה על שיתוף הפעולה".


"שני הנשיאים בירכו זה את זה על שיתוף הפעולה". אובמה ומדבדב (ארכיון) 

 

מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, אמרה כי "זהו יום טוב לאמריקה ולבטחון שלנו". קלינטון ביקרה בשבוע שעבר במוסקבה כדי לסכם את פרטי ההסכם. לדבריה, האמנה החדשה היא חלק מהמחויבות של שתי המדינות לפירוק גרעיני ולטיפול במדינות כמו צפון קוריאה ואיראן. עם זאת, ציינה קלינטון ששתי המדינות עדיין מחזיקות ב-90% מכלי הנשק האטומיים הקיימים בעולם, וטענה: "איננו זקוקים למאגרי נשק כה גדולים כדי להגן על ארצנו".

 

ראש המטות המשולבים, אדמירל מייק מאלן, הוסיף גם הוא את קולו למברכים ואמר כי הצבא תומך בצמצום שבאמנה, ואמר כי כל מפקדי הזרועות השונות "תומכים לחלוטין" בהסכם.

 

צעד אחד בדרך לצמצום המאגרים ברחבי העולם

ההסכם החדש יקטין בשליש את הכוח הגרעיני ההתקפי של שתי המעצמות הגרעיניות בעשור הקרוב: מספר ראשי הנפץ הגרעיניים יקוצץ ל-1,550, כמות המשגרים הזמינים מהיבשה והים תקטן ל-800, וכמות המפציצים הזמינים להפצצ גרעינית ייקטן ל-700.

 

בבית הלבן אומרים, כי ההסכם החדש מתווה משטר בדיקה ואימות, שיאפשר לפקח אחר כל ההיבטים של הפירוק הגרעיני. כמו כן, הדגישו בממשל שהאמנה היא רק אחת משורת של צעדים, שיינקטו להמשך צמצום מספר כלי הנשק הגרעיניים ברחבי העולם.

 

בירת צ'כיה נבחרה כמקום החתימה בגלל שבשנה שעברה נאם בה אובמה את נאומו הפרוגרמטי על הפירוק הגרעיני. שיחת הטלפון של אובמה ומדבדב היתה ה-14 שקיימו שני הנשיאים בפגישות פנים אל פנים ובשיחות טלפון כדי לקדם את ההבנה על האמנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "צעד לעולם ללא גרעין"
צילום: AFP
קלינטון. "לא צריך מאגרים גדולים"
צילום: AFP
מומלצים