שתף קטע נבחר

בשעה טובה: רוסיה מבטלת 2 מ-11 אזורי זמן

בצ'וקוטקה האסייתית יוכלו לראות קצת יותר טלוויזיה בשעות סבירות, אבל ילדים בסמארה יקומו ב-5 בבוקר לבית-הספר. תוכנית מדבדב יוצאת לפועל עם המעבר לשעון הקיץ

אחת הבעיות הקשות של רוסיה הפוסט-אימפריאלית היא הפערים הכלכליים-חברתיים הגדולים. את זה לא יפתרו בן רגע, אבל הלילה (שבת), בשנייה אחת, יצטמצמו הפערים העצומים בתוך המדינה הגדולה בעולם עם המעבר לשעון קיץ.

 

כחלק מרפורמות שיזם הנשיא דמיטרי מדבדב, רוסיה תוותר על שניים מ-11 אזורי הזמן שלה - ואזורי ספר יתקרבו מעט למוסקבה האירופית יחסית. מדבדב טוען שהצעד יסייע לפיתוח הפריפריה ויתרום לאחדות הפנימית. לפחות בסוף השבוע הזה, השינוי גם יבלבל כנראה לא מעט אנשים.

 

האזורים המזרחיים של צ'וקוטקה וקמצ'טקה יהיו מרוחקים עכשיו 8 במקום 9 שעות ממוסקבה, כשבהם לא יוזז השעון קדימה כמו ביתר המדינה. מושל צ'וקוטקה, רומן קולפין, אמר שהשינוי ייאפשר לתושביו לראות קצת יותר טלוויזיה כלל-ארצית.


ראש הממשלה ולדימיר פוטין מטייל בסיביר. פחות ג'ט-לג (צילום ארכיון: AP)

 

בנוסף, אזור הזמן של מוסקבה "יצרף" אליו את סמארה ואת רפובליקת אודמורטיה - וכך יחוסל עוד אזור. לפי הטלוויזיה הרוסית, הילדים בכפר קומסומולק שבסמארה לא ממש מתלהבים מהשינוי. הם ייאלצו לקום עכשיו בכל בוקר ב-5 כדי להגיע בזמן לבית הספר ביישוב השכן אורנבורג - שיקדים אותם מעכשיו בשעתיים. 

 

מחוז קמורובו שבסיביר, ארבע שעות לפני מוסקבה, יתקדם גם הוא שעה אחת מערבה. לפי הדיווח על השינויים ב"טיימס" הלונדוני, מדבדב הורה השבוע ליועציו בקרמלין לבחון צעדים נוספים - כמו מיזוג בין אזורי הזמן של אוראל וסיביר.

 

"אנחנו צריכים לחשב את ההשלכות ולפקח על כל הגורמים - כולל רופאיים, כלכליים ובינלאומיים", אמר הנשיא.

 לשיטתו, צמצום אזורי הזמן "יצמצם את הבעיות הקשורות לתחבורה ותקשורת ויחזק את עמדתה של רוסיה בתחום התשתיות הבינלאומיות".

 

מדבדב הוסיף כי רוסיה תשקול לבטל את את שיטת ה"חיסכון באור יום" - שקובעת את השעה כך שהבקרים חשוכים יותר, לטובת שעות אחר הצהריים - מה שיוביל לחוסר תיאום מול אירופה. השיטה שהוכנסה לשימוש בימי ברית-המועצות ב-1981, גרמה לפי הטענות להגברת החולי, התאונות ומקרי ההתאבדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב. קידמה דרך השעון
צילום: AP
מומלצים