שתף קטע נבחר

השרים יצביעו: העדפה לבוגרי צה"ל במשרד החוץ

הממשלה תדון בהצעתו של שר החוץ ליברמן להעדיף את מי ששירתו בצה"ל בקבלה לקורס הצוערים היוקרתי של משרד החוץ. ח"כ מוחמד ברכה: "אני לא יודע מי יכול לייצג ממשלה כזו בעולם"

הממשלה צפויה לדון הבוקר (יום א') בהחלטה להעדיף את מי ששירתו בצה"ל והתנדבו לשרות לאומי, בקבלה לקורס הצוערים של משרד החוץ. זאת על פי הצעת יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן. משמעות ההחלטה היא כי ערבים וחרדים יתקשו להתקבל לשירות החוץ הישראלי.

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, ההחלטה העקרונית נמסרה על-ידי ליברמן בישיבת הנהלת משרד החוץ בשלהי אוגוסט אשתקד. ליברמן דרש בישיבה כי מי שלא שירת בצה"ל ולא עשה שירות לאומי, לא יוכל להיות צוער בקורס היוקרתי של המשרד ולייצג את ישראל בחו"ל. כעת צפוי המהלך לקבל תוקף של החלטת ממשלה.

 

מקורביו של ליברמן הסבירו אז כי הוא מבקש לעודד בכך את בני המגזר הערבי והחרדי הרוצים להתגייס לשורות משרד החוץ, להתחייב לפחות לשירות לאומי, אם לא לשירות צבאי מלא, כמו כל אזרח ישראלי.

 

כעת, לאחר בחינה משפטית מתבקשת, תונח ההצעה על שולחן הממשלה. בדברי ההסבר להחלטה נאמר בין היתר: "על מדינת ישראל לשאוף להתאים את עצמה למצב הקיים בדמוקרטיות מערביות כארה"ב וצרפת, שם קבלת יוצאי שרות צבא בשרות הציבורי מעוגן בחקיקה או בצו נשיאותי".

 

הסבר זה מעוגן גם בייעוץ המשפטי הנלווה להצעת ההחלטה, אולם היועץ המשפטי של משרד החוץ הבהיר שיישום ההחלטה ייעשה על פי חוק שרות המדינה והחלטת הממשלה הקודמת, שדווקא נותנת עדיפות לבני מיעוטים.

 

ח"כ ברכה: "אני לא יודע מי יכול לייצג ממשלה כזו"

בדברי ההסבר להצעה נאמר עוד כי "במסגרת הליך גיוסים של דיפלומטים ישראלים, ולאור תחושת השליחות והתרומה למדינה הנדרשת ממי שמייצגים אותה בחו"ל, ראוי לתת ערכי יסוד של מדינת ישראל והחברה הישראלית, הבאים לידי ביטוי בין היתר, בקרב אלה שהקדישו ממיטב שנותיהם לשרות מדינת ישראל והחברה הישראלית,

בדרך של שרות צבאי, שרות אזרחי, שרות לאומי, או עסקו בפעילות משמעותית לתועלת המדינה או החברה". 

 

ההצעה צפויה לעורר כעס בקרב המגזרים שעלולים להיות מקופחים בגינה, אך יש גם מי שהגיב בציניות לקראת קבלת ההחלטה. יושב ראש חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, אמר כי "אם ליברמן לא היה מציע דבר כזה, אז זה היה נראה לי תמוה. זה ליברמן וזו מדיניותו וחשוב שהיא תיראה בעולם".

 

ברכה הוסיף: "אני לא יודע מי יכול לייצג ממשלה כזו בעולם ואני לא חושב שמישהו שיש לו טיפת מצפון יכול בכלל לדברר את הממשלה הזו". באופן כללי, סיכם ח"כ ברכה: "אני לא מחסידי השיווק של מדינת ישראל בעולם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 27/03/2010 23:45

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעדיף צוערים נאמנים. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
לא מחסידי השיווק של המדינה. ח"כ ברכה
צילום: חגי אהרון
מומלצים