שתף קטע נבחר

בעלי הקרקע בצפון ת"א מתנגדים לתוכנית הבנייה

מבדיקות שערכו עורכי דין ושמאים עבור קבוצה של מאות בעלי קרקע במתחם עולה שתוכנית הגוש הגדול תגרום להפקעת כ-70% מהשטח הפרטי לטובת שטחים ירוקים, שדרות רחבות ומבני ציבור . הם מתכוונים להיאבק בכך

"הגרסה של תוכנית הגוש הגדול בתל אביב שאושרה בשבוע שחלף תגרום להפקעת כ־70% משטח בעלי הקרקעות הפרטיים במתחם", כך מעריכה עו"ד מרים דונין שמייצגת מאות בעלי קרקע במתחם הצפון תל אביבי. 

 

תוכנית הבנייה הענקית של המתחם (תוכנית תא/3700 לצפון־מערב העיר) אושרה בשבוע שחלף להפקדה בוועדה המחוזית תל אביב. דונין מדווחת על התארגנות בעלי קרקעות במתחם אשר שכרו בימים האחרונים מומחים לנדל"ן לשם לימוד התוכנית, ומתכננים לצאת לקרב על השטחים שלהם בחודשים הקרובים. 

 

במהלך מאי הקרוב תגיע תוכנית הבנייה הגדולה ביותר בתל אביב לשלב ההתנגדויות. מדובר בתוכנית למתחם המשתרע על פני 1,900 דונם - שטח עצום המתחיל ברחוב פרופס ומגיע עד לגבול תל אביב־הרצליה.

 

התוכנית תובא להפקדה שבע שנים לאחר שעיריית תל אביב יזמה אותה, ומדובר באחת מעתודות הקרקע המשמעותיות האחרונות בעיר. לפי התוכנית ייבנו במתחם שדרות רחבות, שהמרכזית שבהן תהיה שדרת נופש ברוחב 80 מטר. ממערב לשדרה ולכל אורכה יוקם פארק חופי.

  

דובר משרד הפנים, שאישר בשבוע שעבר את התוכנית, הסביר את האיחור בהגשתה בכך שדיוני הוועדה לשמירה על החופים ודיוני הוועדה לנושאים עקרוניים בתחום הנדל"ן (ולנת"ע) כללו נושאים שהצריכו עדכון התוכנית בטרם תופקד.

 

כתוצאה מכך צפויה הפקעה של שטחים פרטיים במתחם, שבו כמה אלפי בעלי קרקעות היסטוריות - יורשים ויורשי יורשים. מעבר להפקעת השטחים, התוכנית צפויה לקבוע הליך לחלוקת הקרקעות בין הבעלים הפרטיים.  

 

לדברי עו"ד דונין, התוכנית תקבע את הקצאת הזכויות של בעלי הקרקעות במתחמים, ובשלב מאוחר יותר תיעשה חלוקה פרטנית לכל אחד מהם. "זה הזמן עבור בעלי הקרקעות להתארגן ולוודא שיקבלו את מלוא זכויותיהם במקום. התוכנית נמצאת בשלב שבו ייקבעו דברים שישליכו על הבנייה העתידית ועל דרך הקצאת הזכויות לבעלים על ידי העירייה. על בעלי הקרקעות לדאוג לאינטרסים שלהם עכשיו, אחרת יהיה מאוחר מדי". 

 

התוכנית עברה שינויים רבים לאורך השנים, והמרכזי שבהם נועד להפחתת מחירי הדירות בגוש: הוועדה קבעה כי במתחם יוקמו פרויקטים למגורים בהיקף של עד 12,500 יחידות דיור, במקום 9,245 יחידות דיור שתוכננו במקור.

 

נוסף על כך יכלול המתחם 1,500 יחידות מלונאות, שטחי תעסוקה ומסחר ושטחים ציבוריים רבים. עו"ד דונין מסרה בשם בעלי הקרקעות כי הם מתכוונים אף להיאבק על כך שכל הדירות לדיור בר השגה ייבנו על השטח השייך לעיריית תל אביב והמדינה ולא על שטחם הפרטי.


פורסם לראשונה 27/03/2010 23:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאבקו על הקרקעות. נדל"ן
צילום: IndexOpen
מומלצים