שתף קטע נבחר

"ישראל הציגה עדויות על בניית עוד כורים באיראן"

ה"ניו יורק טיימס" דיווח כי פקחים של האו"ם ושל סוכנויות ביון בודקים חשד כי איראן אכן בונה שני מתקנים גרעיניים חדשים. סוכנים שחדרו למתקנים סודיים דיווחו כי איראן מסתירה ציוד להעשרת אורניום, אך מתקשה בייצור צנטריפוגות

ישראל חשפה ראיות לגבי קיומו של הכור הגרעיני שהתגלה לפני כחצי שנה ליד קום שבאיראן, והיא מציגה כעת לאמריקנים עדויות המצביעות על פעילות איראנית לבניית שני כורים חדשים - כך דיווח הבוקר (יום א') העיתון "ניו יורק טיימס. על פי הדיווח, פקחי האו"ם וסוכנויות ביון מערביות חושדים כי איראן עורכת הכנות לבניית שני אתרים גרעיניים "תואמים" של המתקן בקום.

 

ה"ניו יורק טיימס" מתבסס על דבריהם של גורמים ממשלתיים בכמה מדינות, וסוכנויות ביון המעורבות באיתור אתרי גרעין נוספים באיראן. המידע מבוסס בחלקו על לווייני ביון, אולם גם על מודיעין שנאסף על ידי מבצעים סודיים.

העיתון מדווח שפקחי האו"ם עוסקים כעת בחיפוש אחר ראיות לבניית שני האתרים. ייתכן שהדבר קשור לטענות על היעלמות ציוד להעשרת אורניום - ידוע שאיראן מחזיקה בציוד כזה, אולם הוא לא נראה מעולם בכור העיקרי שבו מבקרים פקחי האו"ם בקביעות בנתנז, וגם לא באתר בקום שגם בו מבקרים פקחים. לכן, ההערכה היא כי הציוד הועבר לכורים החדשים הנמצאים בשלבי בנייה.

 

החשד הוא כי ציוד שיוצר במפעלים קטנים ברחבי איראן מוחזק במקומות אחסון סודיים, על מנת שיועבר מאוחר יותר לאתרים ויותקן בהם. לפי ה"ניו יורק טיימס", אותם מפעלים מהווים יעד לסוכנויות המודיעין של ישראל, ארצות הברית ואירופה. בנוסף, נמסר כי סוכני מודיעין זרים חדרו לחלקם ודיווחו כי איראן נתקלת בבעיה במהלך ייצור צנטריפוגות.

 

לאחר גילוי האתר בקום הודיעו האיראנים על כוונתם להקים עשרה כורים חדשים. הצהרה זאת התקבלה בלגלוג בארצות הברית, מתוך הנחה כי לאיראן אין את היכולת או התקציב לפרויקט כה נרחב. עם זאת, בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לא מקלים ראש בהצהרותיה של טהרן.

 

בשלב זה עדיין לא התגלו בוודאות אתרים נוספים, מה שמותיר על כנה את ההערכה האמריקנית לפיה איראן תהיה מסוגלת לייצר נשק גרעיני בעוד שנה עד ארבע שנים. החשד כי איראן בונה אתרים חדשים הוא אחד הגורמים לעדכון הערכת המודיעין הלאומי

האמריקני מ-2007, שתוצג בקרוב לנשיא אובמה, לבכירי המועצה לבטחון לאומי וקומץ חברי קונגרס. בהערכה הקודמת לא היה זכר לאתר החדש שנחשף בקום, והוא זכה לביקורת קשה על רקע המסקנה כי איראן הפסיקה בשנת 2003 את תוכניתה הגרעינית הצבאית.

 

עם זאת, האמריקנים מעריכים שאיראן מפגרת בייצור דלק גרעיני ביחס ללוח הזמנים שקבעה לעצמה. הכור המרכזי בנתנז פועל רק בחלק קטן מהקיבולת המיועדת. גנרל דיוויד פטריוס, מפקד פיקוד המרכז של הצבא האמריקני, אמר לאחרונה בראיונות ובעדות בפני הקונגרס שניכרת האטה בלוח הזמנים האיראני להשגת נשק גרעיני.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האתר בקום. אתרים "תאומים"
צילום: AP
מומלצים