שתף קטע נבחר

מפקד גולני ספד לרס"ן אלירז פרץ: לא ידעת פחד

אחרי שליוותה אותו בבית הכנסת ע"ש אחיו שנפל בלבנון, האם מרים פרץ מיררה בבכי על הקבר: "אלירז, בכל יום שרת את שירת החיים". אלפים השתתפו בלוויה. האחות: "אלוקים, פעם שלישית שאתה מנסה אותנו, תן מעכשיו רק שמחות". קריאות למנוע את הריסת ביתו של הקצין במאחז

הולך בדרכו: ארונו של רב-סרן אלירז פרץ ז"ל הגיע הבוקר (יום א') לבית הכנסת "דרכי נועם" בגבעת זאב, שקרוי על שם אחיו אוריאל פרץ, שנהרג בלבנון לפני 12 שנה. תושבים וחברים מהפלוגה הקיפו את הארון וליוו את אלירז בדרכו האחרונה. בהמשך הגיעו אלפים למסע הלוויה בהר הרצל. פרץ נהרג שלשום בתקרית האש בגבול רצועת עזה, לצד סמ"ר אילן סביאטקובסקי, שיובא למנוחות ב-15:00. 

 

האם השכולה מרים, שאתמול ריגשה רבים כשדיברה מול המצלמות, אמרה הבוקר: "הבאתי אותך לבית הכנסת של אוריאל. נשמת התורה, נשמת היהדות, נשמת הבורא". משם המשיכה השיירה להר הרצל. הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף אביחי רונצקי, קרא פרק תהילים, והאחים עמיחי ואליאסף הצטרפו בבכי. הם החזיקו את הארון ואמרו לאלירז שהם אוהבים אותו.

 

חבר של אלירז שר את "הנסיך הקטן מפלוגה ב'", והאם  מרים זעקה - "איפה הנסיך שלי?". בהמשך אמרה על קבר בנה: "משוש חיי, תמיד עודדת אותי להמשיך וחיזקת. היית עבורי עמוד האש לאורו המשכתי את חיי. שלומית שלך שנפשך נקשרה בנפשה איבדה בעל רגיש ואוהב, אחיך איבדו אח שהיה להם מופת לאורך צעדו והמשיכו לצעוד ילדיך, כולם איבדו אבא למופת.

 

"אבל אלירז בני, אם הייתי יכולה לתאר את מה שקורה פה היום. עם ישראל איבד את אחד מטובי בניו. אתה הבן של עם ישראל" מיררה בבכי. "אתה מנהיג, לוחם, מפקד, מאמין בדרך, שחי חיי משמעות. היו בך בני טוהר לב, שלמות מוחלטת. איך נפלו גיבורים. גבורתך גבורת הרוח והנפש, את הכל עשית בנעימות. בכל יום שרת את שירת החיים".

 

"לא תלווה אותי לחופה כמו שהבטחת"

האח עמיחי אמר בבכי: "אלירז אהובי, מחמד ליבי, יש ביטוי שאומר צדיקים במותם נחשבים חיים. אתה היית מלא שמחת חיים, אדם מלא טוב. התורה גיבשה בך את כל הערכים שינקנו בבית - אהבת כל אדם בישראל, גם אם היה שונה ממך".


"אילו תעצומות נפש היו לך. לא היתה בך טיפת חמץ" (צילום: גיל יוחנן)

 

גם האחות בת-אל דיברה מעל הקבר. "כשאוריאל נהרג הייתי בת 9 ולא הבנתי שום דבר. עכשיו כשאלירז נפטר אני מבינה. זה קורע את הלב, זה כאב עצום. אלירז - אחרי שאבא נפטר אתה היית לי לאבא. כמה כואב לי לחשוב שאחרי כל הדיבורים וההחלטות אתה לא תהיה שם. אתה לא תלווה אותי לחופה כמו שאבא הבטיח לעשות וכמו שאתה הבטחת.

 

"אנחנו עומדים פה ומבקשים רחמים על עם ישראל. אני רוצה לבקש ממך רק דבר אחד אלוקים שבשמיים: זו הפעם השלישית שאתה מנסה אותנו כמשפחה, זו הפעם השלישית שאנחנו קוברים אבא, אח ועוד אח. בשנים שאני חיה אני מבטיחה לכם שנעמוד גם בזה. אני רוצה שתיתן לנו מעכשיו רק שמחות, לא הלוויות, ותיתן לנו כוח לחזק את האשה הצדיקה של אלירז, שנוכל לספר לילדים שלו מי היה אבא שלהם איזה גיבור ואיזה צדיק", אמרה האחות.


"הלב לא מסוגל לעכל את מותך", הלוויה בהר הרצל (צילום: גיל יוחנן)

 

"אלירז, אח יקר שלי, נשמה שלי, אתה חוזר לחיק המשפחה שלנו למעלה. אני יכולה להישבע לך כאן שאת הילדים שלי אני אגדל בדרך שלך. אני יודעת שניפגש, יום אחד אני אצטרף אליך ולאבא ולאוריאל, אבל עד אז אני אמשיך את מה שאתה התחלת כאן. אני אוהבת אותך ומצדיעה לך".

 

"השמיים בכו על גדול התלמידים"

אלוף משנה אבי פלד, מפקד גולני, ספד על הקבר הטרי. "אלירז אחי, הלב לא מסוגל לעכל את מותך. אתה שלא ידעת פחד, אתה שתמיד הסתערת בראש חיילך, הכרעת ונלקחת מאיתנו. אדם שאהבת המדינה וחייליו עמדה תמיד בראש מעייניו".

 

"אנחנו מלאים תדהמה שאתה אלירז, שניצלת כל כך הרבה פעמים, הוא זה שנפגע. אבל זה מצד שני זה ברור, כי אתה זה שמסתער ראשון, כך חונכת וגדלת. אהבתך למשפחתך ולאשתך שלומית הייתה גדולה, אבל למרות כל הסיכונים המשכת לבצע את תפקידך", אמר אל"מ פלד.


אל"מ פלד. "אתה זה שמסתער ראשון, כך חונכת וגדלת" (צילום: גיל יוחנן)

 

הרב רפי פרץ - שעתיד להתמנות לרב הצבאי הראשי והיה מפקד המכינה שבה למד אלירז - אמר בקול חנוק: "אני, שחיתנתי אותך, לא מאמין שהלכת מאיתנו. הוא הוסיף בעיניים דומעות כי "כל השבת ירד גשם נוראי, גשם שכמוהו לא זוכרים זקני האזור. במקום שבו נלקחת מאיתנו, שמעתי את השמיים והקדוש ברוך הוא בוכים על הבן שנלקח מאיתנו, גדול התלמידים שלנו".

 

הרב אליעזר קשתיאל מהמכינה בעלי אמר כי "שני סמג"דים מבתים שיש הקוראים להם לא חוקיים, הלכו מאיתנו". אלירז, ספד הרב, "אילו תעצומות נפש היו לך. לא היתה בך טיפת חמץ. שתהיה נשמתך צרורה בצרור החיים".

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, הביע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את השתתפות הממשלה בצער המשפחה. "אנו עומדים נפעמים מול תעצומות הנפש של אמם, אם הבנים, מרים. האומה כולה שואבת כוחות מתעצומות הנפש האלו".

 

"הריסת הבית - סטירת לחי של המדינה למורשת"

אתמול נחשף ב-ynet כי ביתו של אלירז פרץ במאחז גבעת היובל, ליד ההתנחלות עלי, עומד בפני הריסה - לצד בית משפחתו של רס"ן רועי קליין, סמג"ד 51 בגולני שנהרג במלחמת לבנון השנייה. הבוקר נשמעו קריאות למנוע את הריסת בית משפחות הקצינים. 

 

ח"כ דני דנון מהליכוד פנה בעניין לראש הממשלה ולשר הביטחון. לדבריו, "על שר הביטחון להכשיר את השכונה עוד לפני ערב חג הפסח. אם לא יעשה זאת, זו תהיה סטירת לחי של מדינת ישראל לדרכם ולמורשתם של תושבי השכונה". רק לאחרונה הורו שופטי בג"ץ למדינה להשלים בתוך 60 ימים את גיבוש לוח הזמנים להריסת המבנים.

 

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, פנה לראש הממשלה בישיבת שרי הליכוד, בדרישה למנוע הריסה אפשרית.

 "אסור שחלילה נגיע ליום שבו תתפרסמנה תמונות של הריסת מבנה של חללים גיבורי ישראל כגון פרץ וקליין. יש להסדיר את הנושא במסגרת תשובת המדינה לבג"ץ בעוד כחודשיים", אמר אדלשטיין, שזכה לתמיכה משרים נוספים. 

 

כמה מחברי המשפחה ביישוב סיפרו ל-ynet כי לאחר מותו של קליין, היה זה אלירז פרץ ש"אימץ רוחנית" את אשתו שרה ואת ילדיהם שנותרו יתומים מאב. פרץ סעד איתם את ארוחות השבת, לימד את הילדים תורה ושימש להם כדמות אב.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 28/03/2010 11:01

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נשמת התורה", האם מרים פרץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלעד גרשגורן
מסר את נפשו בקרב. אלירז פרץ ז"ל
צילום: אלעד גרשגורן
צילום רפרודוקציה: דו"צ
נפל בלבנון. רועי קליין ז"ל
צילום רפרודוקציה: דו"צ
מומלצים