שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  באישור חריג: בת 14 הפילה בחודש השביעי

  נערה מהצפון, שהרתה באופן בלתי מתוכנן לצעיר שהכירה, ביקשה מוועדת ההפלות לבצע את ההליך ללא ידיעת אמה: "אם היא תדע שהפלתי - היא תהרוג אותי". אמה ל"ידיעות אחרונות": "רצחו לי את הנכד"

  דרמה משפחתית בצפון: נערה בת 14 נכנסה להריון והפילה בחודש השביעי להריונה עובר, כנראה בריא, באישור חריג שניתן לה על ידי הרשויות. אמה זועמת על כך שההפלה בוצעה ללא ידיעתה ומאשימה את הרשויות: "רצחו לי את התינוק‭."‬

   

  מבדיקת המקרה עולה כי הנערה הרתה באופן בלתי מתוכנן לצעיר שעימו הייתה בקשר. כאשר נודע לו על כך הוא תבע ממנה לבצע הפלה, והיא נענתה לדרישתו. הנערה ניגשה לוועדת ההפלות וביקשה לבצע הפלה: "אני לא רוצה שאמא שלי תדע על ההפלה. אם היא תדע - היא תהרוג אותי‭."‬

   

  "הילדה אמרה שזה בגלל אכילה, והאמנתי לה"

  כשאמרו לה שאמה תבחין בהיעדרותה מהבית בעת שתהיה מאושפזת, אמרה הנערה: "אני לא נמצאת הרבה בבית. אני מסתובבת, והיא לא תשים לב שאני לא

  נמצאת‭."‬ באופן חריג ניתן האישור לביצוע ההפלה, וזאת אף שמשרד הבריאות צימצם לפני שנתיים באופן משמעותי את מספר הפסקות ההריון המתבצעות בשלב מאוחר של ההריון. המשרד קבע שורה של מגבלות לאישור ביצוע הפלות מהחודש השביעי ואילך ואסר אפילו הפלת עוברים שצפויים לסבול מנכות פיזית או נפשית קלה. כמו כן הגביל משמעותית הפסקות הריון מאוחרות בקטינות, בנשים שהרו מחוץ לנישואין או כתוצאה מגילוי עריות.

   

  גורמים מקצועיים אמרו כי במקרה הנוכחי אפשר להניח כי בידי חברי הוועדה היה מידע רגיש שהצדיק את מתן האישור החריג. נודע כי מדובר בנערה המוכרת לשירותי הרווחה ומטופלת על ידי היחידה לנערות בסיכון.

   

  אמה סיפרה כי בחודשים האחרונים הבחינה שבתה עולה במשקל. "הילדה אמרה שזה בגלל אכילה, והאמנתי לה‭,"‬ סיפרה. בשבוע שעבר התקשרו אליה מהרשויות ודיווחו לה כי בתה הרה, ושהיא נמצאת בבית-החולים.

   

  האם טוענת כי כמה ימים לאחר מכן נודע לה כי בתה עברה הפלה מבלי שאיש עידכן אותה שהיא אמורה לעבור את ההליך. היא זועמת על הרשויות ועל בית-החולים וטוענת כי היה עליהם לעדכן אותה שבתה עומדת לעבור הפלה.

   

  "מבחינתי, הם רצחו את התינוק‭,"‬ אמרה האם בזעם. "מצדי, הייתי מוכנה לעזור

  לבת שלי לגדל אותו. איך אפשר כך להרוג תינוק? זה לא היה בחודש הראשון, אלא בשביעי‭."‬ לדבריה, כששאלה רופא מדוע לא עודכנה על ההפלה, הוא אמר לה: את אמא, היו חייבים לספר לך.

   

  כששאלה את בתה מדוע לא סיפרה לה שהיא הרה, השיבה לה: "אני מצטערת אמא, חשבתי שתכעסי‭."‬

   

  מבית-החולים שבו הפילה הנערה נמסר בתגובה: "מדובר בתחום רגיש ביותר מבחינת סודיות רפואית. אנו פועלים בנושא בהתאם לחוק ולנהלים‭." ‬

   

  בהכנת הכתבה השתתפו: ליאור אל חי, דני אדינו אבבה, דוד רגב ושרית רוזנבלום
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "היה מידע רגיש". אילוסטרציה
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים