שתף קטע נבחר

עוד פיגוע כפול ברוסיה: 12 בני אדם נהרגו בקווקז

שני פיצוצים אירעו בזה אחר זה בחבל דגסטן שבדרום רוסיה, סמוך לגבול עם צ'צ'ניה. מחבלים מתאבדים התפוצצו ליד שוטרים והרגו בכיר במשטרה המקומית. בקרמלין טוענים שהאחראים לפיגוע הכפול שאירע שלשום במוסקבה יושבים בקווקז

לפחות 12 בני אדם נהרגו הבוקר (ד') לאחר ששני פיצוצים החרידו את העיר קיזליאר בחבל דגסטן שבצפון הקווקז ברוסיה. המתקפה, שבה נהרג בכיר במשטרה המקומית, באה אחרי הפיגוע הכפול ברכבת התחתית במוסקבה. בקרמלין טוענים כי מתכנני הפיגוע הגיעו מהקווקז.

 

סמוך לשעה 8:30 בבוקר (שעון ישראל) דווח על פיצוץ עז שאירע סמוך לבית קולנוע בעיר קיזליאר, הנמצאת על גבול חבל צ'צ'ניה. מחבל מתאבד פוצץ מכונית תופת ליד ניידת משטרת. כעבור מספר דקות הגיע מחבל מתאבד נוסף, שהתחפש לשוטר, והפעיל מטען חבלה ליד קבוצת שוטרים.  


מכונית התופת שהתפוצצה בקיזליאר (צילום: רויטרס)

 

במשטרת דגסטן אמרו כי לפחות 12 בני אדם נהרגו בשני הפיצוצים ו-18 אנשים אחרים נפצעו. דובר משרד הפנים הרוסי, ויצ'סלב גדזייב, אמר כי בין ההרוגים בפיצוץ השני היה גם מפקד משטרת קיזליאר.

 

מחוז דגסטן, הנמצא ממזרח לצ'צ'ניה, הוא מוקד לפעילות חמושים התוקפים את כוחות הביטחון הרוסים בכל הזדמנות. צפון הקווקז, הכולל את דגסטן, צ'צ'ניה

ואינגושטיה, הוא כר נרחב לטרור האיסלאמי, וייתכן שאף אל-קאעידה.

 

הפיגוע הכפול במחוז דגסטן זוכה לתשומת לב רבה בעקבות מתקפת הטרור הקטלנית שאירעה שלשום במוסקבה. שתי המחבלות המתאבדות התפוצצו בשתי תחנות הרכבת התחתית במרכז הבירה. 39 בני אדם נהרגו בשני הפיצוצים הללו ועשרות נוספים נפצעו. היה זה הפיגוע הקשה ביותר שידעה מוסקבה בשש השנים האחרונות.

 

גורמים רשמיים ברוסיה העריכו לאחר הפיגוע שהמתכננים נמצאים בצפון הקווקז. ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, אף קרא "לשלוף מהביוב" את האחראים לפיגועים, והביע את בטחונו שהם אכן יימצאו.  פוטין הוא זה שהוביל את רוסיה למלחמה ב-1999 נגד המורדים בצ'צ'ניה.

 

בינתיים, חקירת פיגועי מוסקבה מתמקדת באזור הקווקז, שממנו ככל הנראה באו המחבלות המתאבדות. נשים שאיבדו את קרוביהן במלחמות בין רוסיה לצ'צ'ניה ומוכנות להקריב את חייהן למען הג'יהאד, ידועות ברוסיה בכינוי

"אלמנות שחורות". ב"טלגרף" הבריטי נטען כי האבל הוא שגורם להן לשאוף לנקמה וכי לרוב הן באות מרקע של חינוך מועט והן מטרה קלה לגיוס מצד קיצונים.

 

איש אינו יודע בדיוק כמה "אלמנות שחורות" יש, אולם ההערכות מדברות על עשרות. הן בדרך כלל מגויסות בהרים, באזורים הנשלטים על-ידי רוב מוסלמי בצפון הקווקז. האימונים לרוב מתרחשים בבתים מוגנים היטב באזורי ההרים המרוחקים מעינם של כוחות הביטחון הרוסיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע בדגסטן
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע במוסקבה
צילום: רויטרס
אבלים ברכבת התחתית
צילום: רויטרס
מומלצים