שתף קטע נבחר

ארגון זכויות אדם: גבול סיני - שדה קטל למהגרים

עוד 3 אפריקנים נורו למוות השבוע בחצי האי, ובארגון Human Rights Watch ספרו 12 מתחילת השנה, וטוענים שמצרים לא עושה דבר לחקור את מקרי המוות. מצרים: לא הרגנו יותר מ-4%

אנשי הביטחון המצרים הפכו את סיני ל"שדה קטל" עבור מהגרים. כך מאשים ארגון זכויות האדם הבינלאומי Human Rights Watch. הארגון פירסם אתמול (יום ד') דו"ח הסוקר את שלושת מקרי המוות שהיו בסיני בשבוע האחרון - שני פליטים שנורו למוות בשבת, ונוסף שנהרג ביום שני.

 

בארגון מנו 12 מהגרים שנהרגו מתחילת השנה בחצי האי מאש כוחות הביטחון המצרים, ו-69 מאז 2007. לפי הדו"ח, החודש האחרון גם עצרה מצרים כמה פליטים אפריקנים, שלפחות אחד מהם מוגדר על ידי הארגון נעדר, ולא ידוע מה עלה בגורלו. לפחות שניים מהם, פליטים מחבל דרפור בסודן, עומדים בפני גירוש חזרה למולדתם - שם הם צפויים למעצר ואף לעינויים.

 

"המצרים הפכו את אזור הגבול בסיני לשדה קטל עבור המהגרים המנסים להימלט מהמדינה", אמרה הממונה על המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון, שרה ליאה וויטסון. "זאת ועוד - ממשלת מצרים לא חקרה אפילו אחד מ-69 מקרי ההריגה של מהגרים בסיני מאז 2007".

 

בעקבות הטענות פרסם משרד הפנים המצרי הודעת הבהרה, בה נטען כי "מספר מקרי המוות בתקריות האלה לא עלה בשנת 2008 על 2 אחוז מסך כל המהגרים שמנסים לחצות את הגבול, ו-4 אחוז ב-2009".

 

מבקשי מקלט או עבודה רבים מאפריקה מסתננים דרך סיני לישראל. מדובר בעיקר באזרחי אריתריאה, אך גם אתיופים וסודנים עושים את הדרך הזו.

מצרים פועלת ביד קשה נגד ההסתננויות ומתחילת השנה ירתה למוות ב-11 בני אדם שניסו לחצות את הגבול. בשנה שעברה נורו למוות 19 מסתננים.

 

לפני חודש נזף האו"ם בממשלה המצרית בשל היד הקלה על ההדק. "בעוד שמהגרים רבים מאבדים את חייהם בסירות צפופות או בניסיון לחצות גבולות מרוחקים, אין מדינה מלבד מצרים שהורגת במכוון כל-כך הרבה מבקשי מקלט חפים מפשע", אמרה נציבת האו"ם לזכויות אדם, נאבי פילאי. "זהו מצב עניינים ראוי לגינוי, ומספר הקורבנות מלמד כי לפחות חלק מהחיילים יורים על-מנת להרוג. 60 הרוגים אינם תאונה או טעות מצערת".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מסתננים אפריקנים בסיני (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים