שתף קטע נבחר

ביה"ד האירופי לרוסיה: לא להסגיר את יאיר קליין

שנתיים וחצי אחרי המעצר - מתקרב הסוף לפרשה? בית הדין בשטרסבורג קיבל את טענתו של שכיר החרב הישראלי, לפיה חייו יעמדו בסכנה אם יוסגר לקולומביה. פרקליטו ל-ynet: "אין סיבה שרוסיה לא תכבד ההחלטה ושקליין ישוב ארצה במהירות"

חוזר הביתה? בית הדין האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג קרא אחר הצהריים (יום ה') לרוסיה שלא להסגיר את שכיר החרב הישראלי יאיר קליין לקולומביה. ההחלטה התקבלה במסגרת עתירה שהגיש קליין נגד החלטת בית המשפט העליון במוסקבה להסגירו, וכמעט שנתיים אחרי שאותו בית דין אירופי קרא לרוסיה לעכב את ההסגרה.

 

פרקליטו של קליין, עו"ד מרדכי ציבין, אמר בשיחה עם ynet מרוסיה כי "מדובר בהחלטה נכונה ומצילת חיים, שקוראת לא לכבד פסק דין קולומביאני שהתקבל בניגוד לחוק ובהיעדרו של קליין. מערכת החוק הרוסית כיבדה במשך כשנה וחצי את ההחלטה הזמנית שלא להסגירו לקולומביה, והואיל ופרשת קליין כלל איננה נמצאת על סדר היום הרוסי - אין כל סיבה שהיא לא תכבד גם את הקריאה הזו. קליין צפוי להשתחרר ולחזור ארצה תוך זמן קצר".

 

קליין, קצין לשעבר בצה"ל בדרגת סגן-אלוף, הורשע שלא בפניו כי אימן יחידות שלחמו בהוראת ברוני קרטל הסמים בעיר מדיין נגד כוחות ממשלת קולומביה במהלך שנות ה-80 וה-90. הוא נשפט לעשר שנות מאסר וב-2007 הפך למבוקש גם על-ידי האינטרפול. באוגוסט 2007 נעצר בנמל התעופה של מוסקבה על-ידי אנשי הסוכנות הרוסית ללוחמה בפשע המאורגן, ומאז הוא שוהה במעצר.

 

בעתירתו טען קליין, בן ה-67, לחפותו ואמר כי חייו יעמדו בסכנה אם יוסגר לקולומביה. סוכנות הידיעות הגרמנית DPA דיווחה כי בעתירה התבסס קליין על דברים שאמר סגן נשיא קולומביה לשעבר, אומברטו דה לה קייה לומבנה,

 בהם בירך על מעצרו ברוסיה ואמר: "צריך להבטיח שהאיש הזה יירקב בכלא על כך שהשתתף באימון קבוצות חמושות".

 

בית הדין האירופי קיבל את הטענה שניתן להתייחס לדבריו של לומבנה "כעדות לכך שקליין עלול שלא לזכות לטיפול ראוי בעת שישהה במעצר בקולומביה". השופטים התבססו בפסיקתם גם על דו"חות או"ם ומסמכים אמריקניים המצביעים על כך שמצב זכויות האדם בקולומביה "רחוק מלהיות מושלם".

 

בית הדין האירופי לזכויות אדם הוא שלוחה של מועצת אירופה ואין לו קשר לאיחוד האירופי. ואולם, אם רוסיה תתעלם מההחלטה - היא תידרש לתת הסברים ל-46 חברות המועצה. עם זאת, אותן מדינות אינן יכולות להטיל עונשים על רוסיה אם תפר את ההחלטה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר קליין. בקולומביה דרשו שיירקב בכלא
צילום: ג'רמי פלדמן
מומלצים