שתף קטע נבחר

השחתת האנדרטה בי-ם: "הם לא דתיים מבחינתי"

אלמנהּ של מסודי עמר, שהאנדרטה לזכרי הפיגוע בו נרצחה הושחתה, לא מבין את המניע. "אפילו ערבים לא יעשו כזה דבר", אמר. שני צעירים שנתפסו אתמול "על חם" עוד עצורים. עדויות: זו לא הפעם הראשונה שהגלעד נעקר

חמשת הצעירים החרדים החשודים בהשחתת האנדרטה לזכר נרצחי הפיגוע בקו 18 בירושלים ממשיכים לשמור על שתיקה בחקירתם. שניים מהחשודים יובאו היום (א') להארכת מעצר בבית משפט השלום בירושלים, ושלושה נוספים שוחררו למעצר בית בתנאים מגבילים. בינתיים, במשפחות ההרוגים ניכר ההלם, ול-ynet הגיעו עדויות על כך שאין זו הפעם הראשונה שהגלעד נעקר.

 

אמש סמוך לשעה 20:00 הבחינו שוטרים בחשודים בעת שעקרו את האנדרטה, לא הרחק מצומת הרחובות נורדאו ויפו במרכז העיר. במשפחתה של מסודי עמר, שלוח לזכרה הושחת אתמול לא מבינים מה גרם לצעירים לפגוע סתם כך בזכרה של יקירתם.

 

אלמנה של הנרצחת, מאיר עמר בן ה-80, אמר ל-ynet כי מדובר במעשה שלא ייעשה שהעונש עליו צריך להיות קשה וחמור. "אני לא שופט, אבל הם לא דתיים מבחינתי. אפילו ערבים לא יעשו דבר כזה. המשטרה צריכה לגלות למה הם החליטו להרוס דווקא את האנדרטה לזכר אשתי זכרונה לברכה".


"אפילו ערבים לא יעשו דבר כזה", האנדרטה שנעקרה אמש (צילום: גיל יוחנן)

 

הבן, חביב עמר, אמר שהוא לא מעוניין להכפיש אף אחד, אבל מדובר בכאב לב גדול מאוד לבני המשפחה. "המקום הזה באמת חשוב לנו. הוא מספר מה עבר על העיר הזאת, מה עבר עלינו המשפחות. אנו מקווים שיחזירו את האנדרטה למקומה במהרה".

 

חביב הוסיף כי בשנים עברו הוא נהג להגיע למקום ולתחזק אותו, אך כיום קשה לו מבחינה רגשית להגיע לאזור. "העין תמיד נמשכה לאנדרטה, אנשים היו עוברים ורואים את השמות. היא הוקמה זמן קצר לאחר הפיגוע הנוראי. צריך לקוות שמקרה כזה לא יחזור על עצמו לעולם".

 

"זה מכוער, אבל אני מתנגד לוונדליזם"

בעקבות הפרסום, הגיעו ל-ynet פניות של אזרחים המעידים כי אין זו הפעם הראשונה שהדבר קורה. עומר הכט, שעובד בבניין ממול למקום, נתקל באנדרטה הזרוקה כבר לפני שלושה שבועות. "זה נראה בדיוק אותו הדבר, אחד לאחד", סיפר.


"כך זה נראה כבר לפני שלושה שבועות" (צילום: עומר הכט)

 

"האנדרטה צמודה לגדר בגובה הרחוב, המפרידה בין חניון בעמוק 2 מטרים מתחתיו. מה שקרה זה שפשוט העיפו את האנדרטה לתוך החניון. בפעם הקודמת הייתי בטוח שזה קשור לשיפוצים של הרכבת הקלה, אבל עכשיו אני מבין אחרת", הוסיף הכט.

 

הוא סיפר כי מיקום האנדרטה אכן מפריע להולכי הרגל. "פעם שאלתי את עצמי מי נתן האישור לשים את זה שם, כי זה חוסם את המדרכה וגם מכוער בצורה יוצאת דופן.

 כמובן, ובאופן חד משמעי לא צריך להעיף אותה כך, אני מתנגד לכל צורה של ונדליזם. אם זה מפריע למישהו צריך לשאול מי הציב אותה כך ולמה. בטח לא סתם לזרוק מעבר לגדר, זה לא מכובד". 

 

האנדרטה שהושחתה מנציחה את שמותיהם של הרוגים מאחד משני פיגועי התאבדות שהתרחשו באוטובוס בקו 18 בבירה.

בראשון שבהם, ב-25 בפברואר 1996 נרצחו 26 בני אדם כאשר מחבל מתאבד פוצץ עצמו באוטובוס מלא בנוסעים בשעת בוקר מוקדמת. הפיגוע השני באותו רחוב התרחש כשבוע לאחר מכן, ב-3 במארס באותה שנה. אז נרצחו 21 בני אדם. בשני הפיגועים נפצעו עוד עשרות בני אדם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שניים מהחשודים בבית המשפט, היום
צילום: עדי ששתיאל
"המקום הזה באמת חשוב לנו", לוח הזיכרון שנעקר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים