שתף קטע נבחר

חברים של כולם: סין תשתתף בכינוס גרעין בטהרן

לדברי איראן, לכינוס "אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני לאף אחד", המתחרה האיראני למפגש בארה"ב, יגיע נציג מסין. סוכנות האטום האיראנית: ביום שישי נחשוף "הישג גרעיני"

איראן הודיעה כי תארח כינוס בנושא פירוק מנשק גרעיני ב-17 באפריל - חמישה ימים בלבד אחרי הכינוס הביטחוני בנושא הגרעין שיתקיים בוושינגטון. הטלוויזיה הממשלתית באיראן דיווחה אתמול (שבת) כי נציג איראן למשא ומתן בסוגיית הגרעין, סעיד ג'לילי, אמר כי נציג סיני ישתתף בכינוס.

 

בתוך כך, דובר הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, עלי שירזדיאן, הודיע כי איראן תחשוף ביום שישי הקרוב הישג גרעיני במהלך חגיגות "יום הגרעין". לדבריו, הנשיא מחמוד אחמדינג'אד יכריז על ההישג בטקס שייערך בטהרן. אתמול הודיע ראש סוכנות הגרעין באיראן, עלי אכבר סאלחי, כי תוך חצי שנה תבנה איראן עוד שני מתקני גרעין בשטחה.

 

בייג'ינג, המתנגדת הבולטת לסנקציות נגד איראן ומי שעשויה למנוע סבב נוסף של עיצומים במועצת הביטחון של האו"ם, הבטיחה את השתתפותה גם בכינוס האמריקני. כותרתו של האירוע בטהרן היא "אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני לאף אחד", ונועד להוכיח שאיראן אינה מנסה להשיג פצצת אטום.

 

נשיא סין, הו ג'ינטאו, יגיע לכינוס בוושינגטון, ולא ברור מי יהיה הנציג הסיני לכינוס המתחרה. סין הפכה למחוזרת במיוחד, על-ידי ארה"ב ואיראן, המנסות להטות את עמדתה בסוגייה. אתמול הגדיל לעשות הממשל האמריקני, שהודיע על דחייה בהצגת דו"ח על מניפולציות שעושה כביכול בייג'ינג בשער החליפין שלה.

 

מדובר ככל הנראה בניסיון מצד ממשל אובמה שלא ללבות מחלוקות, על רקע המאמץ לגייס את סין להטלת סנקציות משמעותיות על איראן, בשל תוכנית הגרעין שלה. בימים האחרונים גברה הדעה בממשל האמריקני כי יעלה בידם להביא למועצת הביטחון החלטה על סנקציות, בהשתתפות סין.

 

איראן מצדה שיגרה לסין בשבוע שעבר את ראש צוות המו"מ ג'לילי, שנועד בבייג'ינג עם בכירי המשטר על רקע הדיווחים לפיהם שש המעצמות - ובהן סין - הסכימו להתחיל בניסוח סבב הסנקציות הבא בתוך כמה ימים. משמעות הדיווח, אם יתברר כנכון, היא שסין זנחה את התנגדותה להחרפת הסנקציות והתייצבה לצד ארה"ב, רוסיה, בריטניה צרפת וגרמניה.

 

ג'לילי אמר בסין כי הגיע להסכמה עם מארחיו, כי סנקציות לא יועילו. "הסנקציות אינן זרות לאיראנים.. אנו מחשיבים סנקציות כהזדמנויות.. אנו נמשיך בדרכנו בהחלטיות רבה יותר", הוא אמר והוסיף: "סין ואיראן הגיעו להסכמה שהסנקציות הפכו לכלי שאיבד מיעילותו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'לילי עם שר החוץ הסיני
צילום: AP
מומלצים