שתף קטע נבחר

רוסיה: נוכל לפרוש מאמנת הגרעין החדשה

שר החוץ הרוסי אמר כי אם רוסיה תחוש מאוימת על-ידי מערכות הגנה אמריקניות באירופה, היא תפרוש מהאמנה החדשה שתיחתם ביום חמישי בפראג

ארצות הברית ורוסיה צפויות לחתום השבוע על האמנה החדשה לצמצום מאגרי הגרעין בעולם, אך שר החוץ הרוסי מבהיר כי ארצו תוכל לפרוש מההסכם. במסיבת עיתונאים במוסקבה הבוקר (ג') אמר סרגיי לברוב כי ממשלת רוסיה שומרת לעצמה את הזכות לסגת מהאמנה, אם יתברר שמערכת ההגנה מטילים שמתכננת ארה"ב להציב באירופה מאיימת על ביטחון המדינה.

 

לברוב אמר כי רוסיה תפרסם הצהרה נפרדת, לאחר החתימה על האמנה החדשה, ובה תפרט את הנסיבות שיובילו לפרישתה. עם זאת, הוא ציין כי התוכנית האמריקנית הנוכחית להצבת מערכת הגנה מטילים ברומניה אינה מאיימת על הנשק הגרעיני הרוסי וקרא לארה"ב לבחון ביחד עם רוסיה את האיומים הגלובליים לפני שתנקוט צעדים נוספים לבניית מערכות הגנה.


לברוב, היום במוסקבה. אם נרגיש מאוימים, נפרוש (צילום: AP)

 

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ונשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, ייפגשו בפראג ביום חמישי לטקס החתימה על אמנת צמצום מאגרי הגרעין של שתי המדינות בכך יבואו לכדי סיום חודשים ארוכים של דיונים בין הצדדים על פרטי ההסכם, שיחליף את אמנת START מ-1991. ההסכם החדש יקטין בשליש את הכוח הגרעיני ההתקפי של שתי המעצמות הגרעיניות בעשור הקרוב.

 

אובמה צפוי להציג היום אסטרטגיה אמריקנית חדשה שמגבילה את השימוש בנשק גרעיני, גם להגנה עצמית במקרים מסויימים. בראיון ל"ניו יורק טיימס" הבהיר הנשיא האמריקני כי התוכנית שלו

חותרת להפיכת נשק גרעיני לדבר ש"עבר זמנו", וליצירת תמריצים שישכנעו מדינות לוותר על שאיפותיהן הגרעיניות. האסטרטגיה החדשה מסירה חלק מהעמימות המכוונת של מדיניות הגרעין האמריקנית, אשר קיימת מאז תקופת המלחמה הקרה.

 

לתוכניתו החדשה של אובמה יש מתנגדים חריפים, ובראשם השמרנים שמזהירים כי ביטול כוח ההרתעה הגרעיני של ארצות הברית יחליש את כוחה. השמאל האמריקני גם הוא אינו מסופק, כיוון שהוא מעוניין שהנשיא יכריז באופן גורף כי ארצות הברית לא תהיה הראשונה להשתמש בנשק גרעיני. אובמה חותר להתנהלות איטית ובטוחה להפחתת השימוש בנשק הגרעיני, כאשר ארצות הברית תגדיל במקביל את יכולתה להרתיע באמצעות נשק קונבנציונלי הולם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בינתיים הכל בסדר. לברוב
צילום: AP
אובמה. יוצא לאירופה
צילום: AP
מומלצים