שתף קטע נבחר

יחסים קרובים: ישראל עודכנה במדיניות הגרעין

בכירה במחלקת המדינה עדכנה את סגן השר דני איילון בתוכנית החדשה של אובמה. היא הבהירה שוושינגטון תפעל על פי מדיניות של "עמימות מחושבת", כלפי כל המדינות שאינן מהוות איום על ארצות-הברית

נשארים לצד לישראל: תת-מזכירת המדינה האמריקנית, אלן טאוסצ'ר, שוחחה הערב (יום ג') עם סגן שר החוץ דני איילון, ועדכנה אותו באשר למדיניות הפצת הנשק הגרעיני החדשה של הנשיא ברק אובמה.

 

טאוסצ'ר, הממונה על הפיקוח על הנשק והביטחון הבינלאומי במחלקת המדינה, אמרה בשיחת הטלפון: "ארצות-הברית תפעל להגן על בני בריתה, ומאידך תפעל

 נגד מדינות שאינן עומדות במדיניות ה-NPT נגד הפצת הגרעין, כמו צפון קוריאה, או מדינות שאינן עומדות בהתחייבויותיהן כלפי הקהילה הבינלאומית דוגמת איראן". 

 

תת-מזכירת המדינה האמריקנית הבהירה שוושינגטון תפעל על פי מדיניות של "עמימות מחושבת", כלפי כל המדינות שאינן מהוות איום על ארצות-הברית. למרות שלא נקבה מפורשות בשמה של ישראל, הרי שלא מן הנמנע שדבריה, אודות מדיניותו החדשה של הנשיא אובמה - נועדו להרגיע את ישראל.

 

החשש הכבד בירושלים, לקראת ועידת ראשי המדינות נגד הפצת נשק גרעיני שמכנס אובמה בשבוע הבא בוושינגטון, הוא שמדינות ערב ותומכיהן יבקשו להפעיל לחץ על ישראל, שלפי פרסומים זרים היא בעלת יכולת גרעינית.

 

ההערכה בירושלים היא כי השיחה על המדיניות החדשה של הנשיא האמריקני, נועדה להבהיר שוושינגטון תשמר את ההבנות שיש לה עם ישראל מזה כ-40 שנה, על שמירת העמימות בכל הנוגע לנשק גרעיני. כמו כן, כמובן, התחייבות מפורשת של ממשל הנשיא אובמה, שארצות-הברית תספק מטרייה גרעינית לישראל במקרה שתותקף.  כמו כן, נועדה שיחה זו להדגיש את המטרות המשותפות של שתי המדינות - הן בפעולות נגד מדינות הפועלות בניגוד ל-NPT, הן במדינות תומכות טרור, שקיים חשש שנשק גרעיני שבידיהן יועבר לידי ארגוני טרור ואולי לאיראן.

 

סגן שר החוץ דני איילון אמר לתת מזכירת המדינה האמריקנית: "ישראל רואה עיין בעין עם ארצות-הברית את מוקדי האיום, ובראשם איראן".

 

במקביל, נודע שראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא לוושינגטון בשבוע הבא. בינתיים לא מתוכננת לראש הממשלה פגישה עם הנשיא אובמה בבית הלבן.

 עם זאת, כיוון שמדובר בפסגה בה ישתתפו כ-40 ראשי מדינות, ייתכן שתיערך פגישה לא מחייבת בוועידה. בכיר בלשכת ראש הממשלה מסר שלא צפויה פגישה עם הנשיא, לאחר שהובהר מוושינגטון שמנהיגים שנועדו עם אובמה לאחרונה - לא ייפגשו עימו עתה.

  

לראש הממשלה יתלוו בין היתר לנסיעתו לוושינגטון - ד"ר שאול חורב, מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית וד"ר עוזי ארד, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל. נתניהו צפוי להגיע לוושינגטון ביום שני הבא בערב, ולהמריא חזרה לארץ ביום רביעי.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. יציג תוכנית
צילום: AP
איילון. קיבל עדכון
צילום: רויטרס
מומלצים