שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "אובמה שוקל: תוכנית לשלום במזה"ת - בסתיו"
  בכירים בממשל מסרו ל"וושינגטון פוסט" כי הנשיא שוקל ברצינות לשנות אסטרטגיה - ולהציג בסתיו תוכנית שלום שתתבסס על המתווה שהציג קלינטון בקמפ דייוויד לפני עשור

  נקודת מפנה במאמצים האמריקנים לחדש את תהליך השלום במזרח התיכון? העיתון "וושינגטון פוסט" פירסם היום (ד') מפי שני מקורות בכירים בממשל האמריקני, כי הנשיא ברק אובמה "שוקל ברצינות" להכריז בסתיו הקרוב על תוכנית אמריקנית לשלום במזרח התיכון.

   

  אם המהלך אכן ייצא אל הפועל, מדובר במפנה חד לעומת הגישה הנוכחית, המנסה לסחוט מהצדדים פשרות על מנת לפתוח ב"שיחות קרבה" שיובילו לאחר מכן לשיחות ישירות בין הצדדים. הסיכוי שהדבר יתממש גדל במיוחד לאור משבר הבנייה במזרח ירושלים וההכרה הגוברת בממשל האמריקני שמהלכים הדרגתיים אינם מובילים לשום מקום.

   

  התוכנית האמריקנית תהיה מבוססת על תוכניתו של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, שהוצגה בפסגת קמפ דייוויד בשנת 2000, עם תיקונים מתבקשים לאור המציאות שהשתנתה בעשור האחרון. "כל אחד יודע מהם קווי המתאר הבסיסים של הסכם שלום", אמר בכיר בממשל והבהיר כי "90 אחוזים מהמפה תיראה אותו דבר" - בהתבסס על מה שנדון בעבר. מקורות פלסטינים אמרו כבר לפני כמה חודשים ל-ynet כי צפויה התפתחות מדינית, ש"מתווה קלינטון" יהיה אחד מהקווים המנחים בה.

   

  לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", התלבטויותיו של אובמה בנוגע לתוכנית השלום נחשפו במהלך פגישה שהתקיימה ב-24 במרס בבית הלבן, בה כינס היועץ לביטחון לאומי ג'ים ג'ונס את פורום היועצים לשעבר לביטחון לאומי. מדובר בקבוצה שמתכנסת אחת לכמה חודשים לבקשת ג'ונס.

   

  "חייבים לעשות משהו" 

  בפגישה האחרונה השתתפו זבגינייב בז'ז'ינסקי שייעץ לנשיא ג'ימי קרטר, קולין פאוול שייעץ לרונלד רייגן, ברנט סקוקרופט שייעץ ג'רלד פורד וג'ורג' בוש האב, סנדי ברגר של ביל קלינטון ושני יועצים בכירים מתקופת רונלד רייגן - פרנק קרלוצ'י ורוברט מקפרלנד.

   

  במהלך הפגישה נכנס הנשיא אובמה לחדר וביקש לשמוע מה חושבים היועצים לשעבר על האפשרות של הצגת תוכנית שלום אמריקנית. סקוקרופט, שדיבר ראשון, האיץ באובמה להציג תוכנית שתתבסס על הסכמי העבר. בז'זינסקי תמך בו והציג כמה מהפרמטרים האסטרטגיים של תוכנית כזו. בעקבותיהם הביעו גם גם ברגר ופאוול תמיכה בהצגת תוכנית אמריקנית.

   

  עיתוי הצגת התוכנית האמריקנית בסתיו קשור גם ללוח הזמנים לפיתרון משבר הגרעין האיראני. בעוד ישראל מתנגדת לפיתרון כפוי וממשלת נתניהו מנסה להפריד בין האיום האיראני לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ממשל אובמה גורס שקידום תהליך השלום יסייע בפיתרון האיום הגרעיני.

   

  "זה לא או איראן או תהליך שלום במזרח התיכון", הבהיר גורם בממשל אובמה,

  "צריך לעשות את שניהם". לדבריו, האמריקנים רוצים "לסלק" את המחלוקת על ההתנחלויות ומזרח ירושלים, ולמצוא פיתרון אזורי בין ישראל למדינות ערב.

   

  בכיר אחר בממשל אמר שארה"ב אינה יכולה לאפשר לבעיה הפלסטינית להמשיך לבעבע ולספק מזון לאיראן ולגורמים קיצוניים אחרים. "ככוח עולמי עם אחריות עולמית, אנחנו חייבים לעשות משהו", אמר והבהיר כי כל פיתרון "ייקח בחשבון את הדרישות המוחלטות של ביטחון ישראל והריבונות הפלסטינית בדרך הגיונית". 

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובמה. שוחח עם פורום היועצים לשעבר
  צילום: AFP
  קלינטון. יתבססו על התוכנית שהציג
  צילום: רויטרס
  מומלצים