שתף קטע נבחר

אבי הצעיר שמכר כליה לרשת: לו ידעתי הייתי מונע

צעיר מטורען שמכר כליה לרשת סוחרי האיברים שנחשפה היום מצא את עצמו במצב פיזי ונפשי קשה - ועם 30 אלף שקלים במקום חצי מיליון שהובטחו. "אם הייתי יודע מה הם מתכוונים לעולל, הייתי מגיע עד לפיליפינים ומונע זאת", אמר אביו ל-ynet

"אנשים מכובדים, שבמקום להציל חיים הם רק פוגעים". בני משפחתו של הצעיר בן ה-18 וחצי מטורען שמכר על-פי החשד את כלייתו לרשת הסחר באיברים שנחשפה היום (ד'), מתכוונים להגיש תביעה אזרחית נגד המעורבים, ביניהם תת-אלוף (במיל') מאיר זמיר, שמעצרם הוארך אחר הצהריים בשישה ימים.

 

אביו של הצעיר סיפר ל-ynet כי בנו נתון במצב נפשי ופיזי קשה ואף ניסה לשים קץ לחייו בשבוע שעבר. "אנו משפחה שלא חסר לה כלום", אמר. "אם הייתי יודע מה הם מתכוונים לעולל לבני הייתי מגיע עד לפיליפינים כדי למנוע את זה".

 

מדובר בפרשה שבמסגרתה נעצרו שישה בני אדם בחשד שסחרו באיברים בהיקפים של מיליוני שקלים. לתת-אלוף (במיל') זמיר, שקיבל את עיטור העוז על תפקודו במלחמת יום כיפור, מייחסת המשטרה את ניהול הרשת, כאשר תפקידו כלל תיאום מול רופאים מנתחים, מרדימים ובתי חולים. לפי החשד, זמיר נהג גם לטוס עם המושתלים למדינות בהן נותחו.

 

חשודים נוספים בפרשה הם נתנאל מויאל, בן 34, ואליהו רפאלי, בן 77. לפי החשד, השניים היו אחראים על התצהירים הכוזבים שמהם עלה מצג שווא שלפיו בין המושתל לאדם שמכר את איברו יש קרבת משפחה. קובי גלוב, בן 34, שלומי ביטון, בן 34, וחברתו יפית שוקרון, בת 36, חשודים בכך שהיו אחראים על התיווך, מציאת המושתלים המתאימים ושכנועם לעבור את ההליך.

 

חברי הרשת הגיעו אל הצעיר מטורען באמצעות מודעה שפירסמו במקומון ערבי. "הבן שלי ראה את המודעה והתקשר אליהם", סיפר האב, "כשחזרו אליו הוא אמר להם שהוא לא רוצה איתם כל קשר ושזה היה בצחוק, אבל הם המשיכו להתקשר. הוא ביקש שיעזבו אותו, אבל בסוף הסכים להיפגש איתם בכניסה לכפר".

 

הבן טען שהוא הולך לעבוד בת"א 

בהמשך, סיפר האב, החשודים לקחו את בנו לבדיקות רפואיות בבית החולים רמב"ם בחיפה ולאחר מכן שיכנו אותו במשך יומיים בבית מלון בעיר. האב סיפר כי הם הבטיחו לבנו חצי מיליון שקלים בתמורה לכליה. לדבריו, בנו תירץ את היעדרותו בכך שהוא "הולך לעבוד בתל אביב".

 

מהר מאוד חתמו החשודים והצעיר על חוזה שנחתם אצל אחד מעורכי הדין שמעורבים בפרשה. מיד לאחר מכן, בנובמבר 2009, הטיסו אותו לפיליפינים כדי לעבור את הניתוח: "הוא אמר לי שהוא רוצה לנסוע לתאילנד עם חברים. בהתחלה סירבתי אבל אחר כך הסכמתי. אמרתי 'ילד בן 18, מה כבר יכול לקרות'".

 

לטענת האב, כשהגיע בנו לפיליפינים, לקחו ממנו החשודים את הטלפון הסלולרי והדרכון. "הוא ביקש לחזור הביתה, אבל הם לא נתנו לו".

רק כאשר חזר הביתה התברר לבני המשפחה שהבן נסע לפיליפינים, שם קצרו את כלייתו הימנית ובמקום חצי מיליון שקלים שהבטיחו לו, נתנו לו 30 אלף בלבד.

 

בני המשפחה ההמומים פנו לעו"ד פתחי פוקרא, שהעביר את החומר למשטרה. "המשטרה עשתה עבודה נפלאה", אמר עורך הדין, "אנו מקווים שהפרשה תפוענח עד הסוף ובסיומה נגיש תביעה אזרחית נגד כלל המעורבים בפרשה".

 

האב הביע כעס רב על החשודים. "מדובר ברשימה של אנשים מכובדים, שבמקום להציל חיים הם רק פוגעים. אני מאחל להם שמה שקרה לילד שלי, יקרה גם לילד שלהם, שיסבלו כמו שאנחנו סבלנו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד פוקרא. שיבח את המשטרה
צילום: חגי אהרון
תא"ל (במיל') זמיר
צילום: חגי אהרון
שלומי ביטון. חשוד בתיווך
צילום: חגי אהרון
ניסח תצהירים כוזבים? רפאלי
צילום: חגי אהרון
מומלצים