שתף קטע נבחר

בישוף שפרש בנורבגיה - בגלל התעללות בילד

עוד סקנדל מביך ב"כיכובו" של כומר קתולי, הפעם בנורבגיה: הכנסייה הודתה כי בישוף בכיר שפרש עשה זאת לאחר שהודה כי התעלל מינית בילד לפני כ-20 שנה. כלי התקשורת במדינה דיווחו כי הקורבן שימש כנער מזבח בכנסייתו

בישוף קתולי בכיר בנורבגיה שפרש בשנה שעברה מתפקידו עשה זאת לאחר שהודה בהתעללות מינית בילד לפני כ-20 שנה. כך הודו הלילה (יום ה') גורמים רישמיים בכנסייה הקתולית במדינה.

 

ההודעה פורסמה על רקע לחץ כבד שהפעילו כלי התקשורת בנורבגיה, שהביעו תמיהה על פרישתו המפתיעה של הבישוף ג'ורג' מולר ביוני שעבר.

 מולר, גרמני במוצאו, כיהן כבישוף בעיר טרונדהיים שבמערב המדינה, ולאחר פרישתו סיפקה הכנסייה הסברים מעורפלים להחלטה הפתאומית.

 

הבישוף ברנט איידסוויג, מחליפו של מולר, הסביר כי פרטי הפרשה המביכה נשמרו עד כה בדיסקרטיות לבקשת הקורבן. ההחלטה לחשוף את פרטי הפרישה התקבלה על ידי הקרדינל וויליאם לבאדה, האמון על הלשכה העוסקת בהתעללויות מצד כמרים בוותיקן.

 

בהודעה שפורסמה נמסר כי המקרה אירע בתחילת שנות ה-90', כשמולר כיהן ככומר ועוד קודם למינויו כבישוף בשנת 1997. עוד צויין כי פרט למקרה זה לא התקבלו כל תלונות דומות הנוגעות להתנהלותו של מולר. לא נמסרו פרטים על הילד שנפל קורבן למעשיו של הבישוף, אולם כלי תקשורת במדינה דיווחו כי שימש כנער מזבח בכנסייתו של מולר.

 

מפרטי ההודעה עולה כי מולר הודח מתפקידו לאחר שהודה בהתעללות, ועובד כיום טיפול. "הוא לא ימלא עוד לעולם תפקיד בכנסייה", הבהיר איידסוויג.

 

החשיפה זעזעה את הקהילה הקתולית הקטנה בנורבגיה, בה מרבית התושבים הם לותרנים.

אולם היא מצטרפת לשורה ארוכה של סקנדלים דומים שנחשפו לאחרונה בגרמניה, איטליה, אוסטריה שוויץ ודנמרק, וגם מחוץ לגבולות היבשת - בארצות הברית, אוסטרליה וקנדה.

 

האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, עומד בעצמו בפני ביקורת הולכת וגוברת, לנוכח חשיפת מימדי הטיוח של פרשות ההתעללות. באופן יוצא דופן, התנצל בנדיקטוס לפני כשלושה שבועות בפני מאמינים אירים על פרשת טיוח גדולה שהתגלתה בארצם, אולם לא פירט כיצד יוענשו הנאשמים ולא לקח בשם הוותיקן אחריות למעשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעללות ליד המזבח
צילום: AP
מומלצים