שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו הודיע שלא יבוא: הרפובליקנים הריעו לו
  השאלה מדוע החליט ראש הממשלה לבטל את השתתפותו בוועידת הגרעין, מעסיקה את התקשורת האמריקנית. בוושינגטון יש מי שסבור שמדובר ב"ניסיון התחמקות" מהתשובות המדיניות שנתניהו נדרש לספק. הרפובליקנים דווקא מרוצים

  חשש מ"אמבוש איסלאמי" או חשש מחילוקי דעות מדיניים: בארצות הברית יש מי שמרוצה מביטול הגעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוועידת הגרעין. בוועידת המפלגה הרפובליקנית בניו-אורלינס קיבלו הנוכחים במחיאות כפיים את הודעתה של הנואמת ליז צ'ייני על אי הגעתו של ראש ממשלת ישראל.

   

  צ'ייני, בתו של סגן נשיא ארה"ב לשעבר ריצ'רד צ'ייני, פתחה את הוועידה במתקפה על הממשל וציינה בין היתר את "קבלת הפנים המבישה" שהעניק ברק אובמה לראש ממשלת ישראל בביקורו האחרון בוושינגטון. "הנשיא אובמה משחק משחק נמהר אם הוא ממשיך במסלול של צמצום הקשר האמריקני עם ישראל". העולם בטוח יותר כאשר אין חילוקי דעות בין שתי המדינות", אמרה.

   

  נתניהו החליט לבטל את בואו לוושינגטון לאחר שנודע כי מספר מדינות מוסלמיות מתכוונות להעלות בוועידה את נושא אי הכללתה של ישראל באמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני. גורם מדיני בכיר בירושלים הסביר כי "ביממה האחרונה התקבלו דיווחים על כוונותיהן של מדינות שונות שיגיעו לוועידה בוושינגטון לחרוג מנושא מניעת הטרור הגרעיני". במקום נתניהו ייצא לוושינגטון השר הממונה על ענייני המודיעין, דן מרידור.

   

  האתר האמריקני "פוליטיקו" הגדיר את החלטתו של נתניהו "הפרעה מביכה ערב פגישה בפרופיל גבוה שהבית הלבן ארגן בצורה זהירה". בשיחה עם האתר, הטילו כמה מומחים ספק בטענת גורמים בירושלים כי "יש מדינות שמתכוונות לנצל לרעה את הוועידה כדי לנגח את ישראל", והעריכו כי הצעדים שנדרשת ישראל לבצע כדי לקדם את "שיחות הקרבה" - הם שעומדים במרכז המחלוקת.

   

  איש מחלקת המדינה לשעבר, אהרון מילר, אשר השתתף בתהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים במשך שנים רבות, העריך שנתניהו ביטל את בואו כיוון "שלא רצה לקבל עוד הרצאה של מזכירת המדינה". בירושלים לעומת זאת חוששים שטורקיה ומצרים יעלו במהלך הדיונים לסדר היום את אי השתתפותה של ישראל בהסכם למניעת הפצת נשק גרעיני (NPT).

   

  דובר המועצה לבטחון לאומי, מייק האמר, לא התייחס לביקור ביקורו של נתניהו ואמר כי "ישראל היא בת ברית קרובה ואנחנו מצפים לעבוד אתה בשיתוף פעולה בנושאים הקשורים לביטחון גרעיני". האמר הזכיר כי הוועידה בוושינגטון "תתמקד בביטחון חומרים גרעיניים על-מנת שהמשתתפים ינקטו צעדים מעשיים להבטיח שלטרוריסטים לא תהיה גישה אליהם". 

   

  Read this article un English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. וושינגטון מחכה לתשובות
  צילום: רויטרס
  צ'ייני. במסלול של צמצום
  צילום: AP
  מומלצים