שתף קטע נבחר

המלצה לאובמה: "ישראל תסרב? נעביר לאו"ם"

היועץ לביטחון לאומי לשעבר, שנכח בפגישה שקיים נשיא ארה"ב בנושא התוכנית לסיום הסכסוך, קרא לו להופיע בירושלים לנאום היסטורי שבו יקרא לחלוקת העיר - דוגמת זה שנשא סאדאת בכנסת. ומה אם ישראל לא תסכים? מועצת הביטחון תחליט

משוכה אחרונה לפני "בינאום הסכסוך"? זביגנייב בז'ז'ינסקי, היועץ לביטחון לאומי בממשל ג'ימי קרטר, היה אחד המשתתפים בפגישה שערך הנשיא ברק אובמה בסוף החודש שעבר עם שורת בכירים ומומחים. הם דנו בתוכניתו החדשה לשלום במזרח התיכון. במאמר שפרסם היום (שבת) כתב בז'ז'ינסקי כי הציע לנשיא לנקוט "צעד דרמטי" - להופיע בכנסת ולפני המועצה המחוקקת הפלסטינית ברמאללה, ולהכריז על תוכניתו החדשה לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 

בז'ז'ינסקי, שפרסם את הדברים בעיתון "וושינגטון פוסט", הסביר כי במקרה שבו תתקל התוכנית בהתנגדות הממשלה בישראל, על אובמה להעביר את פרטיה - שבמרכזם חלוקת ירושלים ונסיגה על בסיס קווי 1967 - לאישור מועצת הביטחון של האו"ם.

למרות ההכחשות הגורפות בממשל, יש בכך המשך לדיווח מסוף החודש שעבר שלפיו על-רקע המשבר בין ישראל לארצות הברית על רקע הבנייה בירושלים, תשקול וושינגטון להימנע במקרה של הצבעה בנושא במועצת הביטחון של האו"ם. מדובר בתקדים, כיוון שעד כה ניצלה וושינגטון את זכות הווטו שלה כמעט באופן אוטומטי למניעת אישור החלטות נגד ישראל.

 

בז'ז'ינסקי, שכיהן בתפקיד בתקופת הסכם השלום עם מצרים, העריך כי רק ביקור דוגמת זה שערך הנשיא המצרי דאז, אנואר סאדאת, בירושלים - הוא שיאפשר לו לנצל את כוחו כדי להשרות תחושת ביטחון, הן בקרב הישראלים והן בקרב הפלסטינים.

 

"גלולות מרות" לשני הצדדים

על-פי תוכנית השלום שהציע, סבור בז'ז'ינסקי כי אל הביקור ההיסטורי צריך אובמה להגיע בלווי מנהיגי הליגה הערבית וראשי הרביעיה הבינלאומית - רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - שאותו יסיים בנאום היסטורי בעיר העתיקה בירושלים, שיהווה המשך לפנייתו לעולם המוסלמי ביוני אשתקד, כשביקר בקהיר.

 

תוכנית השלום שאותה הציע בז'ז'ינסקי ומעסיקה רבים בשורות הממשל מבוססת על העקרונות הבאים:

 

  • פתרון לבעיית הפליטים תוך מתן פיצויים, ויישובם במדינה הפלסטינית שתקום, אך לא בתחומי ישראל. "זוהי גלולה מרה לפלסטינים, אבל אי אפשר לצפות מישראל לבצע התאבדות מדינית למען השלום", כתב היועץ לשעבר.
  • חלוקת ירושלים והעברת העיר העתיקה לשליטה בינלאומית - על-פי התוכנית שהציג, קרא בז'ז'ינסקי לבצע "חלוקה אמיתית של ירושלים כבירת שתי המדינות וסידורים בינלאומיים בעיר העתיקה. זו תהיה גלולה מרה לישראלים, שפירושה הסכמה שהשכונות הערביות במזרח העיר יהיו בירת פלסטין".
  • נסיגה על בסיס הקו הירוק עם תיקוני גבול קלים - "הסכם טריטוריאלי על-פי גבולות 1967, עם שינויים הדדים שווים שיאפשרו להכליל את ההתנחלויות הגדולות בגדה המערבית בתוך שטח ישראל".
  • הצבת כוחות בינלאומיים לחצוץ בין המדינה הפלסטינית לירדן - "פירוז המדינה הפלסטינית מצבא, עם חיילי ארה"ב או נאט"ו, לאורך נהר הירדן כדי לספק לה ביטחון טוב יותר".

 

בז'ז'ינסקי ציין במאמרו כי רוב מרכיבי תוכניתו זכו לתמיכת יוזמת השלום הערבית והרביעייה הבינלאומית, ואומצו בעבר באופן עקרוני גם על ידי ראשי ממשלה קודמים בישראל, ובהם אהוד ברק ואהוד אולמרט.


אובמה בנאומו בקהיר. יקרא לעולם הערבי מירושלים? (צילום: AP)

 

"לישראלים, שהם ספקנים לגבי נכונות הפלסטינים והערבים לשלום אמת, תספק יוזמה נועזת כזו הפגנה דרמטית של הסיכויים לשלום אמיתי ותקל על ההנהגה הפוליטית הישראלית לבצע את הויתורים ההכרחיים. עבור הפלסטינים, זה יספק כיסוי פוליטי להסכים לפתרון שימנע את חזרתם של הפליטים לישראל", הסביר בז'יז'ינסקי, שדבריו מתקבלים בכובד ראש בבית הלבן.

בין היתר, גרס כי ההנהגה הפלסטינית מודעת לכך כי ללא ויתור על עקרון זכות השיבה, לא יוכלו הצדדים לחתום על הסכם. הגדרתה של מזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית תסייע לרשות לזכות בתמיכת מדינות ערב לאותו הוויתור.

 

עוד ציין במאמרו, כי אף ממשלה בישראל לא תוכל לסרב לביקור מסוג זה, שיתקבל אף בברכה גם בקרב ידידיה של ישראל בארצות הברית. עם זאת, הוא סבור כי על אובמה לקחת בחשבון גם אפשרות של כשלון התוכנית, כדי למנוע מצב "שהוא ייתפס לא מוכן, כפי שקרה כשנתניהו סירב לדרישותיו להקפאת ההתנחלויות". בתרחיש כזה, הציע בז'יז'ינסקי להעביר את פרטי התוכנית לאישור מועצת הביטחון של האו"ם, ובכך לחרוג ממדיניותה הקבועה של ארצות הברית באשר לבינאום הסכסוך.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בז'ז'ינסקי. יד ברזל מול ישראל?
אובמה. סאדאת של 2010?
צילום: AFP
מומלצים