שתף קטע נבחר

מכתב חושף: האפיפיור נמנע מהדחת כומר מתעלל

בנדיקטוס ה-16 ממשיך להסתבך בטענות על טיוח פרשות פדופיליה, הפעם באוקלנד שבארה"ב: במכתב ששלח לפני 25 שנה התחמק מדרישה להדיח כומר שהורשע בהתעללות מינית בילדים, בטענה כי יש "לשקול את טובת הכנסייה"

מדיניות טיוח? פרשיות חדשות של התעללות מינית בכנסייה ממשיכות לצוץ בכל רחבי העולם, ובמקביל מתרבות גם ההאשמות נגד התנהלותו של האפיפיור: לאחר שנטען כי התעכב במשך 12 שנים בהדחת כומר שהתעלל מינית בנערים בתא הווידוי, כעת מתברר כי בנדיקטוס ה-16 סירב להדיח כומר מתעלל אחר בטענה כי לדבר עשויה להיות "השפעה שלילית" על הכנסייה.

 

השתלשלות העניינים נחשפה לאחר שמכתב ששלח בנדיקטוס בכתב ידו בשנת 1985, בתקופה שעמד בראש הגוף הראשי המטפל בפרשות התעללות מטעם הכנסייה,

הגיע לידי סוכנות הידיעות AP. מדובר בחוליה אחת בשרשרת התכתבויות בין הוותיקן לבישוף באוקלנד, שהיה אחראי לכומר סטיבן קיסל, ודרש את הדחתו לאחר שנחשף כי התעלל מינית בילדים ואף הורשע בהתעללות כמה שנים קודם לכן.

 

במכתב התשובה, כתב האפיפיור בלטינית כי למרות המעשים החמורים, הדחת הכומר דורשת בדיקה מקיפה האורכת זמן. "לטובתה של הכנסייה בכל רחבי העולם, עדיף לנהוג במקרה זה בהתחשבות רבה, מה שמצריך תקופת זמן ארוכה", כתב האפיפיור דהיום בתגובה לבקשה.

 

לדבריו, החלטה להדיח את הכומר צריכה לכלול את שיקול "טובתה של הכנסייה כולה", ואת ההשלכות האפשריות שעשוי לעורר המהלך "בקרב קהל המאמינים". בנוסף, הוא קרא לבישוף האחראי על הכומר לנהוג בו באופן "האבהי ביותר שניתן". רק שנתיים מאוחר יותר הודח הכומר מתפקידו באופן רישמי, כשבמהלך תקופה זו הוא המשיך לעסוק בעבודות התנדבות עם ילדים במסגרת הכנסייה.

 

בוותיקן אישרו כי המכתב אכן נשלח על ידי האפיפיור, שנקרא אז בשמו המקורי יוזף רצינגר, אך המשיכו לדחות טענות על פגמים בהתנהלותו. "רצינגר, שהיה אז קרדינל, לא ניסה לטייח את המקרה, אלא הבהיר כי יש ללמוד את המקרה בצורה יסודית יותר", טען אחד מדוברי הוותיקן, הכומר סירו בנדטיני.

 

אין זה המקרה הראשון בו נטען כי האיפיפיור נקט ביד רכה בכומר שהתעלל מינית בילדים שהיו תחת חסותו: בשבוע שעבר נחשף כי הזניח במשך שנים פרשת התעללות מינית בה היה מעורב כומר אמריקני, ולא מיהר לסלקו מהכנסייה על אף בקשות חוזרות ונשנות מצד הבישוף האחראי עליו.

 

נציגי הכנסייה שטיפלו בפרשה כינו את המעשים "כמעט שטניים", והפנו את הטיפול בפרשה

לבנדיקטוס בשנת 1990. רק 12 שנים אחר כך, ולאחר דרישות רבות מצד הממונים על הכומר הסורר, נאות האפיפיור להדיחו מהכנסייה.

 

במקביל, כמעט מדי יום נחשפות ברחבי העולם - בעיקר באירופה ובארה"ב - עוד ועוד תלונות על חשדות להתעללות פדופילית מצד כמרים בכנסיה הקתולית. באופן יוצא דופן, התנצל בנדיקטוס לפני כשלושה שבועות בפני מאמינים אירים על פרשת טיוח גדולה שהתגלתה בארצם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנדיקטוס ה-16. התמהמה?
צילום: AFP
מומלצים