שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים עם ילד שכחן?

שאלה:

שלום, ילדי בן ה-7.5 שוכח את הסוודרים והמעילים שאני שולחת איתו לבית הספר באופן שיטתי. אני מבינה שזה נובע מחוסר שימת לב, למרות שהסברתי לו פעם אחר פעם שיכניס את הסוודר לתיק כדי שלא יישכח. מה לעשות כדי לגרום לו לזכור את העניין? הדס אלבו.

 

תשובה:

הי הדס, בנך בן ה- 7.5 שוכח את הסוודרים והמעילים שאת שולחת איתו לבית הספר באופן שיטתי. את מנסה להסביר לו שיכניס את הסוודר לתיק והכוונה שלך טובה, אבל מתברר שבדרך כלל הסברים ודיבורים אינם משיגים את המטרה שלהם. ילדים לומדים ומפנימים כשהם חווים בעצמם את הצורך. לדוגמא, אם ילד שוכח לקחת את הכריך לבית הספר והוא רעב - סבירות גבוהה שלמחרת הוא כבר לא ישכח את הכריך.

 

כך גם עם הסוודר. אם הילד שלך יהיה זקוק לסוודר ולמעיל, סביר להניח שהוא לא ישכח אותם. דבר נוסף, כתבת שאת היא זו ששולחת איתו לבית הספר את הסוודרים והמעילים. אני מבינה את הדאגה שלך שלא יהיה לו קר, אבל מתברר שככל שההורה דואג יותר לתפקוד ולהתנהלות של הילד, כך הילד מסיר מעליו אחריות. עובדה שהילד שלך שוכח את המעיל, כי זו לא הדאגה והאחריות שלו - אלא שלך.

 

ממליצה לך לנסות ולהעביר אליו את האחריות לרווחה האישית שלו. הוא זה שצריך לדאוג לקחת מעיל, כי הוא זה שיסבול מקור. ממליצה לך כבר מהבוקר לא להתערב בבחירה שלו אם לקחת מעיל או סוודר. תני לו לצאת ולהחליט בעצמו אם הוא זקוק להם. במידה והוא ישכח את המעיל בבית הספר – אל תנסי לפתור לו את הבעיה. תני לו להבין ולחוות מה קורה כששוכחים. למחרת, כשהוא יזדקק למעיל ויחפש אותו – הוא יבין שכדאי לא לשכוח. ככל שתיקחי על עצמך פחות - כך תעזרי לו לפתח את תחושת האחריות.

 

יש לכם שאלות למומחים? שילחו אותן לכאן ותקבלו תשובה.

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed – יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים