שתף קטע נבחר

גם לא בשקל: צומת ספרים הסירה ספר השמאל

בעקבות לחץ גורמי ימין על רשת "צומת ספרים", החליטה הנהלתה להפסיק את הפצת מניפסט "השמאל הלאומי" שנמכר בשקל בלבד. הספר כולל ביקורת קשה על המתנחלים

איומים מצד גורמי ימין הובילו להסרת ספר פוליטי הקשור לשמאל ממדפי רשת "צומת ספרים": ימים ספורים לאחר שהחלה למכור בעלות של שקל אחד את המניפסט הפוליטי "השמאל הלאומי", שאותו חיברו המחזאי שמואל הספרי ועו"ד אלדד יניב, הודיעו היום (א') בחברה על ההחלטה לעצור את שיווקו.

 

ל-ynet נודע כי בימים האחרונים הפעילו גורמי ימין לחץ כבד על הנהלת הרשת בדרישה להפסיק את הפצת הספר, שבו הטיחו המחברים במתנחלים ובמפעל ההתיישבות שהקימו האשמות חמורות, ודרשו לפרק אותו ו"להפסיק את הכיבוש". עוד נודע, כי בעקבות אותו לחץ הביעו גורמים ב"צומת ספרים" חשש כי הדבר יוביל לפגיעה ברשת. 

 

 

דוברת הרשת מסרה כי "צומת ספרים היא רשת לכל עם ישראל וללא שייכות פוליטית, ולעולם בוחרת לא להיות מעורבת בתכני הספרים המשווקים בחנויותיה. מאחר וקיבלנו פניות רבות על כך שהספר פוגע ברגשותיו של חלק מציבור לקוחותינו החלטנו לא להאריך את המכירה".

  

מחברי הספר, שתוכנו נחשף לראשונה ב-ynet, החלו להפיץ אותו בספטמבר האחרון. הם פרשו בדפיו, בשפה קולחת, שנונה - ושזורה בפרובוקציות - את הרעיונות שלדעתם עשויים להפוך את השיח הסוציאל-דמוקרטי לרלבנטי.

 

"תגידו תודה לדומפה"

בין היתר, הגדירו את ציבור המתנחלים במילים אלה: "אלה אדוני הארץ, לא חלוצים ולא נעליים. הם לא נטעו עץ ולא בנו בית. זה האחמדים שעשו עבורם את הכל. תגידו תודה לדומפה, ולרשטיין וזמביש. בשירקס, בקומבינות, שקרים, לחצים ואיומים הם הפכו את ממשלות ישראל לדורותיהן לקבלן הביצוע של מועצת יש"ע. כבר שנים שהמתנחלים גורמים לנו לבנות את המדינה הפלסטינית שתקום - על חשבוננו".

 

בהמשך, הטיחו אף האשמות קשות עוד יותר: "המתנחלים פועלים על דלק מסוג אחר, וקוראים לו משיחיות. בבת אחת הופיע אלוהיהם וניצח את אויביו. אחרי הפדיחה שלו בשואה - הוא חזר עכשיו ובגדול. הם יצאו מהישיבות התיכוניות ועטו על שטחי יהודה ושומרון ועזה בלהט משיחי בלתי ניתן לכיבוש. אף אחד לא הבין שבתוך ה'חלוצים החדשים' התנחלו שדים של טירוף משיחי. תחשבו על מוחות שטופים, זומבים מהופטנים, על חבורות של נערים חרמנים שהולכים לבעול את הארץ. הדור הצעיר של המתנחלים שכח מה זה להיות ציוני".

 

עוד שטחו השניים בספר את משנתם באשר להבדל בין הימניים לשמאלניים. "ימני הוא שמרן.

 פטפטן. פולמוסן. מתנגד. בעיקר לכל שינוי. שמאלני הוא מהפכן. מעשי. פורץ דרך. מעז ומנצח. הימין מאמין שאם הקיים יימשך לנצח, כולנו ניגאל מידי שמיים. השמאל מאמין שאנחנו חייבים לגאול את עצמנו, בעצמנו. זו הסיבה שהציונות היא שמאלנית".

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הביע שביעות רצון מההחלטה להסיר את הספר מהמדפים. "הפצת הספרון תמורת שקל בצירוף דגל ישראל כערכה ליום העצמאות היתה נקיטת עמדה פוליטית והבעת הזדהות עם תוכנו המסית של הספר מצד הרשת. אני שמח שהשכל הישר גבר, והפצתו החינמית של פמפלט ההסתה הופסקה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנות צומת ספרים. המניפסט לא יהיה שם
צילום: מורן שביט
צילום: משה שי
שמואל הספרי
צילום: משה שי
מיכאל קרמר
עו"ד אלדד יניב
מיכאל קרמר
מומלצים