שתף קטע נבחר

מהפך מוחץ בהונגריה; הישג לימין הקיצוני

מפלגת המרכז-ימין כמעט מחקה את הסוציאליסטים וזכתה ב-206 מושבים לעומת 28. בנוסף, לראשונה נכנסה מפלגה גזענית לפרלמנט עם 26 נציגים, ערב יום השואה

ניצחון מוחץ למרכז-ימין בסיבוב הראשון בבחירות בהונגריה. המשבר הכלכלי החמור במדינה הביא לתוצאות יוצאות דופן: המפלגה השמרנית ,"פידס", זכתה ברוב מוחלט בפרלמנט ההונגרי, והשיגה 206 מושבים. לעומתה, הסוציאליסטים קרסו ל-28 חברי פרלמנט בלבד, רק שניים יותר ממפלגת הימין הקיצוני הגזענית "יוביק", שרשמה הישג מרשים זכתה לייצוג לראשונה אי-פעם.

 

מנהיג "פידס" שיהיה ראש הממשלה הבא, ויקטור אורבן, הכריז על ניצחון מפלגתו. "ההונגרים הצביעו כדי לנצח את חוסר התקווה ועבור עתידה של הונגריה. אני מרגיש עמוק בלבי שאני עומד בפני המשימה הגדולה בחיי - ואני אזדקק לכל העם ההונגרי בפתרונה".

 

יושבת ראש מפלגת השלטון הסוציאליסטית, אילדיקו לנדבאי, הודתה בהפסד ואמרה: "אם לא יהיה שינוי חד בתוצאות בסיבוב השני, דבר אחד יהיה ברור - המפלגה הסוציאלסיטית ההונגרית איבדה את האפשרות לשלוט". עם זאת, היא ציינה כי "לא הכול אבוד, אנו עדיין רוצים להיות מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר".

 

לבית הנבחרים בבודפשט הצליחה להיכנס גם המפלגה הליברלית-ירוקה, שזכתה בחמישה מושבים. חלוקת יתר 121 המנדטים תיערך לאחר הסיבוב השני של הבחירות בעוד שבועיים.

 

"שני שלישים הם 'יוביק' - רק לא יודעים"

מעבר לניצחון ענק של "פידס", חשש גדול עולה מהתחזקותה של "יוביק", תנועת הימין הקיצוני שנכנסה לתודעה בהישגה הגדול בבחירות לפרלמנט האירופי בשנה שעברה, אז זכתה ל-15% מהקולות. במצע המפלגה הואשמו יהודים וצוענים בצרותיה של הונגריה.


גבור וונה. יהודים וצוענים אשמים (צילום: AFP)

 

מנהיג המפלגה, גבור וונה, אמר לאחר היוודע התוצאות כי "למרות הקשיים הצלחנו להכפיל את תומכינו בשנה האחרונה. עם זאת, אני עדיין מרגיש ששני-שלישים מההונגרים הם תומכי 'יוביק, רק עדיין לא יודעים את זה". וונה הוא ממקימי ה'משמר ההונגרי', תנועה פשיסטית, שמדיה מזכירים את אלה של מפגלת 'צלב החץ', ששיתפה פעולה הם הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה והשואה. מנהיג הימין הקיצוני כבר עזב את התנועה, אבל התחייב ללבוש את מדיה עם כניסתו לפרלמנט.

 

"יוביק" ניצלה את המצב החברתי הרעוע בהונגריה כדי לצבור אהדה בקרב השכבת החלשות, בעיקר באזורים הכפריים שם האבטלה גואה, והמתח עם המיעוט הצועני גדול. במהלך השנים 2008 ו-2009 נרצחו שישה צוענים בכמה כפרים - עדות לשנאה נגדם.

 

הירושה משמאל: משבר כלכלי עמוק

התוצאות תואמות את רוב הסקרים שהתפרסמו לאחרונה, שחזו כי כוחה של המפלגה הסוציאליסטית ששלטה בהונגריה בשמונה השנים האחרונות, כמעט שיימחק. הציבור האשים את המרכז-שמאל במשבר הכלכלי החריף שפוקד את המדינה, ועוד זוכר לה את השקר מלפני ארבע שנים של ראש הממשלה הקודם, פרנץ גי'ורצ'אן, לגבי מצב הכלכלה.


ראש הממשלה היוצא ביינאי, משאיר כלכלה במשבר עמוק (צילום: רויטרס) 

 

המשימה הגדולה של הממשלה החדשה תהיה להתמודד עם האבטלה הגואה שהגיעה לשיא חדש של 11.4%, וזאת על רקע המיתון העמוק בכלכלה המקומית, שהצטמקה ב-6.3% בשנה האחרונה.

 

בתחילה השנה שעברה התפטר ג'יורצ'אן המוקצה מחמת מיאוס מתפקידו, ובמקומו מונה לעמוד בראשות הממשלה ההונגרית הטכנוקרט, גורדון ביינאי, שהקים "ממשלת חירום כלכלית". תחת שרביטו של ביינאי קוצץ התקציב בחדות, והלוואה גדולה נלקחה מקרן המטבע הבינלאומית על סך 20 מיליארד אירו.

 

"פידס", מפלגתו של אורבן, שהיה ראש הממשלה בין השנים 1998-2002, התחייבה בבחירות לשורת צעדים לשיפור המצב הכלכלי והתחייבה להילחם בשחיתות, ליצור מקומות עבודה חדשים, לפשט את מערכת המס ולהדק את הפיקוח על המערכות הפיננסיות, אך לא חשפה פרטים רבים על דרך הביצוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורבן. "המשימה הגדולה בחיי"
צילום: AP
וונה. לראשונה בפרלמנט
צילום: רויטרס
מומלצים