שתף קטע נבחר

ראש העיר אשקלון: להזיז את הקברים כבר מחר

בעיר ובממסד הרפואי מברכים על "ההחלטה האמיצה" של ראש הממשלה נתניהו, לבנות את המיון הממוגן היכן שנקבע תחילה, למרות המחאה החרדית. ראש העיר אמר ל-ynet כי אם החרדים ימשיכו במחאה - "נראה להם שגם אנחנו יכולים להיאבק"

שביעות רצון מקיר לקיר בממסד הרפואי ובעיר אשקלון - בעקבות החלטתו אמש (יום ב') של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא להזיז את מיקומו של חדר המיון בבית החולים ברזילי, חרף מחאת החרדים, ובראשם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וארגון "אתרא קדישא", על כך שהוא עתיד לקום במקום שבו אותרו קברים עתיקים.

 

"אני מאוד מודה לראש הממשלה על החלטתו האמיצה", אמר אתמול ל-ynet ראש העיר, בני וקנין. "אני שמח שהוא קיבל את ההחלטה הנכונה. מבחינתי אפשר שכבר מחר יבואו אנשי רשות העתיקות ויזיזו את הקברים, ונתחיל בעבודות. תושבי אשקלון הוכיחו שעם מאבק ציבורי - אפשר לשנות גם החלטה כזו".

 

בית החולים מחזיק כבר מספר שנים בתוכניות מאושרות לבנייה באתר המקורי, שאותו אישר נתניהו אתמול. למעשה, נבחר כבר קבלן מבצע במכרז - ולכן בהחלט ניתן להתחיל בעבודה ללא שיהוי.


כאן יקום חדר מיון. יש כבר קבלן מבצע (צילום: צפריר אביוב)

 

וקנין הוסיף כי הוא מקווה שבהמשך להחלטה הזו, ישנה ראש הממשלה גם את החלטתו בנוגע למתן הטבות לתושבי אשקלון, במסגרת מפת אזורי העדיפות הלאומית. לדבריו, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, אמור לדון עמו בנושא.

 

ראש העיר התייחס גם לאיומים של גורמים חרדיים לבוא ולהפגין באשקלון, אם יזיזו את הקברים: "מדובר בקומץ קטן ולא בכל החרדים. אם הם יבואו לאשקלון, אנו בהחלט נראה להם שגם אנחנו יכולים להיאבק בהם".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, בירך גם הוא על ההחלטה: "השכל הישר ניצח. צורכי החיים והביטחון של תושבי אשקלון והדרום חייבו את הקמת חדר המיון וטוב שהתקבלה עמדתנו להעדיף את צורכי הביטחון".

 

מבית החולים ברזילי עצמו נמסרה תגובה לקונית משהו: "הנהלת בית החולים מברכת על החלטת ראש הממשלה, ומחכה להתחלת הבנייה". גם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, בירך על ההחלטה. "ההחלטה תציל חיי אדם", אמר. "אני מקווה כי הבנייה תחל כבר בימים הקרובים".

 

ד"ר אפרים זוהב, יו"ר ועד רופאי ברזילי, הוסיף כי "אנו מברכים על ההחלטה ומקווים שבניית המיון תתחיל במהרה ושלא נבזבז יותר זמן. תמיד האמנו במה שאנחנו נאבקים עליו. הצדק וההגיון היו לצדנו, וחשבנו לאורך כל הדרך שדברים לא צודקים לא יכולים להתממש ולהתקיים".

 

סיעת יהדות התורה תתכנס ותחליט "כיצד לנהוג"

ההחלטה החדשה עוררה כצפוי סבב מהלומות בין "קדימה" ולשכת נתניהו. "אנו מקווים שמההחלטה הזו נתניהו לא יזגזג ולא יתקפל", אמרו בקדימה והוסיפו: "הזעקה הציבורית ניצחה את אטימותה של ממשלת נתניהו והשכל הישר הכריע את הציניות הפוליטית שביקשה להונות את הציבור תמורת הישרדות פוליטית ועסקנות קואליציונית".

 

מנגד, אמר גורם בכיר בסביבת ראש הממשלה: "אנו מבינים את אכזבת האופוזיציה אבל האמת בדיוק הפוכה. ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה נכונה ואמיצה תוך לקיחת סיכון פוליטי".

 

נתניהו קיבל את החלטתו - שתחסוך כ-90 מיליון שקל ותקצר מאוד את תהליך הבנייה - מתוקף תפקידו כמחזיק הרשמי בתיק הבריאות, בשל הימנעותו של ליצמן מקבלת התיק. בישיבת הממשלה אתמול הסמיכו השרים את נתניהו לקבל החלטה בעניין.

 

בהודעת לשכת רה"מ נאמר כי הדרג המקצועי במשרד הבריאות הונחה

להיערך לבניית חדר המיון באתר המקורי וכי נתניהו קיבל החלטה זו בהסתמך על בחינה מקצועית, שבוצעה על ידי צוות בראשות המנכ"ל גבאי.

 

ראש הממשלה הביע תקווה שההחלטה לא תגרום זעזוע בקואליציה. "אני רוצה להמשיך בשיתוף פעולה עם יהדות התורה", אמר למקורביו. מנגד, נמסר מלשכתו של סגן השר ליצמן: "עמדתו של סגן השר ידועה ולא השתנתה. סגן השר נגד העתקת הקברים. בימים הקרובים הוא יבקש לכנס את סיעת יהדות התורה ולהחליט יחד כיצד לנהוג". ליצמן כבר ביקש בעבר להתפטר על רקע משבר הקברים.


פורסם לראשונה 12/04/2010 22:01

 

בהכנת הידיעה השתתפו שמוליק חדד, מיטל יסעור בית אור ורוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום מציאת הקברים
צילום: צפריר אביוב
וקנין. היעד הבא - אזורי העדיפות הלאומית
צילום: צפריר אביוב
הסתמך על בחינה מקצועית. נתניהו
צילום: AFP
יתפטר? ליצמן
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים