שתף קטע נבחר

עצומה באקדמיה: להחרים את "צומת ספרים"

בעקבות חשיפת ynet על הסרת מניפסט "השמאל הלאומי" בלחץ הימין, עשרות פרופסורים חתמו על העצומה הקוראת להחרים את הרשת: "הכניעה ללחצים פוליטיים מהווה איום חמור על אושיות הדמוקרטיה"

הסערה שעוררה החלטת רשת צומת ספרים להפסיק למכור את מניפסט "השמאל הלאומי" בעקבות לחץ מצד גורמי ימין ודרישת מנכ"ל מועצת יש"ע, דני דיין, עדיין לא שוככת. אחרי מאות טוקבקים והתעניינות מצד התקשורת הבינלאומית בחשיפת ynet, חתמו כמה עשרות אנשי אקדמיה, דוקטורים ופרופסורים, על עצומה להחרמת רשת צומת ספרים.

 

"אנו החתומים מטה, אנשי אקדמיה, חוקרים ואנשי ציבור, דוחים בשאט נפש את החלטת הנהלת צומת ספרים להסיר מהמדפים את הספר 'השמאל הלאומי'", כותבים האקדמאים, בהם המשפטן פרופ' מרדכי קרמניצר, ואנשי מדע המדינה, פרופ' ירון אזרחי והח"כית לשעבר פרופ' נעמי חזן. יוזמי העצומה הם פרופ' דוד נחמיאס מהמרכז הביתחומי בהרצליה, מומחה למדיניות ציבורית, ושי (שאקו) דוד, סטודנט לתואר שני במרכז הבינתחומי, שהיה בעבר יועצו של עמי אילון.

 

"הסרה של כל ספר ממדפי הספרים בחנויות בשל לחצים אידיאולוגיים-פוליטיים, פסולה ופוגעת בלב לבה של הדמוקרטיה, ומהווה פגיעה אנושה בחופש הביטוי ובחופש הבחירה של הציבור", נכתב בעצומה.

 

"כניעתה של צומת ספרים ללחצים אידיאולוגיים-פוליטיים מהווה איום חמור על אושיות הדמוקרטיה הישראלית", מוסיפים הכותבים. "על כן אנו קוראים לכל מי שהדמוקרטיה יקרה לה/לו, לצאת בגינוי נגד רשת צומת ספרים, ולהפעיל עליה לחצים להחזרת הספר למדפים. כמו כן, יש לדרוש מהנהלת הרשת התנצלות והתחייבות שלא להסיר ממדפיה ספרים בעקבות לחצים אידיאולוגיים-פוליטיים בעתיד".

  

החלטת הרשת נחשפה ב-ynet לפני יומיים, ועוררה זעם בשמאל הישראלי. יו"ר מרצ לשעבר, שולמית אלוני, אמרה כי ישראל הפכה למדינה פשיסטית ואנטי-דמוקרטית. עו"ד אלדד יניב, מכותבי המניפסט, אמר כי "המתנחלים מחזיקים את המדינה בביצים - אך נפיץ את המניפסט בעצמנו".

 

ההחלטה להסיר את הספר מהמדפים זכתה לחשיפה גם בחו"ל, ואפילו ה"ניו יורק טיימס" דיווח עליה באתר האינטרנט שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לצאת בגינוי". פרופ' קרמניצר
צילום: גיל יוחנן
"נפיץ בעצמנו". יניב
מומלצים