שתף קטע נבחר

ברקת ביקש לחדש את ההריסות במזרח ירושלים

כבר יותר מחצי שנה שצווי ההריסה לבתים במזרח העיר לא מיושמים, גם עקב לחץ ההנהגה המדינית. ל-ynet נודע כי ראש העיר פנה לאחרונה למשטרה בבקשה לחדש את הפעילות שעלולה להצית אש - בזירה המדינית וגם בשטח

האם הזירה המדינית שוב תגעש בעקבות פעילות עיריית ירושלים? ל-ynet נודע כי ראש העיר ניר ברקת פנה בימים האחרונים למשטרת ירושלים, בבקשה לחדש את הריסות הבתים הלא-חוקיים בעיר, שמעליהם מתנוססים צווי הריסה. מדובר בעשרות מבנים, רובם במזרח העיר, בהם 20 בתים בשכונת סילוואן שעל חורבותיהם אמור לקום גן ארכיאולוגי.

 

כבר יותר מחצי שנה, מאז אוקטובר בשנה שעברה, שהעירייה אינה מיישמת את ביצוע הצווים - בין היתר בגלל המצב המדיני הרגיש ולחץ מצד משרד ראש הממשלה. מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון תקפה בעבר את הריסת הביתם במזרח העיר, וקראה לממשלת ישראל ולעיריית ירושלים "להימנע מפעולות פרובוקטיביות כאלו".

 

אם תיענה המשטרה לבקשת ראש העיר, יחל מימוש הצווים כבר בימים הקרובים, והצעד עלול להצית עוד מהומה מדינית - שלא לדבר על מהומה בשטח.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "אין כל חדש בנושא ולא נעשתה כל פנייה מיוחדת. עיריית ירושלים פועלת בתיאום עם משטרת ישראל לקיום צווי בית המשפט, במערב ומזרח העיר כאחד, על פי תוכנית העבודה השנתית. ההריסות התעכבו במשך מספר חודשים עד לאישור תקציב הפיתוח הכולל של ירושלים במשרד הפנים, הכולל בתוכו גם את התקציב המוקצה להריסות. לאחר אישור התקציב, העירייה חזרה לתיאום ההריסות כמקובל".

 

בעירייה ביקשו להדגיש, כי צווי ההריסה כוללים גם מבנים במערב העיר.

 

זעם ברשות: הכרזת מלחמה

ברשות הפלסטינית מיהרו להביע זעם על הצעד האחרון וכינו אותו "פשע מלחמה חדש של ישראל, טבח נגד הבתים הפלסטינים בירושלים", כהגדרתו של חאתם עבד אל-קאדר, הממונה על ירושלים בפתח. ההחלטה מסכנת, לדבריו, "מאות בתים, בעיקר בסילוואן אך גם בראס אל-עמוד, בג'בל מוכבר, בבית חנינא ובמקומות נוספים.

 

עבד אל-קאדר הוסיף כי "זוהי הכרזת מלחמה חדשה.

 בשבועות האחרונים היינו עדים לרגיעה מדומה בצווי ההריסה לנוכח הכביכול-לחץ אמריקני. על העולם להתערב למניעת החלטה הזו, שרק היא היתה חסרה כדי להוסיף את החומר שחסר לחבית הנפץ שגורמת מדיניות ישראל".

 

בעמותת "עיר עמים" אמרו כי "חבל מאוד שעיריית ירושלים, בהסכמת ממשלת ישראל, ממשיכה במדיניות הריסות הבתים. המשך זה לא יפתור ולא ימנע את המשך הבנייה הלא מוסדרת באזורים אלה - ועלול להביא לפרצי אלימות קשים, וכך לסכן כל סיכוי להסדר עתידי ולקיום שפוי בעיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר ברקת. "התעכבנו בגלל אישור תקציב הפיתוח"
צילום: גיל יוחנן
סילוואן. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים